Trójka na głowie
-
Autor/Autorka
Carsten Brandau
-
Wiek adresata
od 4 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną, lalkową
-
opracowanie
Agata Drwięga
Tematy
-
Obsada
Jedynka, Dwójka i Pan Trójka
-
Streszczenie
Jedynka i Dwójka są cyframi, które przestrzegają porządku liczb. Jedynka zawsze pierwszy pojawia się na scenie, pierwszy się wita i pierwszy siada. Oprócz tego jest najlepszy, najszybszy i najpiękniej gwiżdże. Z kolei Dwójka we wszystkim musi być drugi i ostatni. Dla obu bohaterów ta sytuacja bywa uciążliwa. Cyfry zauważają, że porządek liczb nazywany „naturalnym”, wcale nie jest uniwersalny. Na przykład dziurki w nosie albo nogi nie mają stale przypisanej im kolejności, a ptaki gwiżdżące jeden przez drugiego, wydają się niczemu niepodporządkowane. W pewnym momencie do historii wkracza Pan Trójka, którego swobodne poczynania dosłownie stawiają świat na głowie, a główni bohaterowie… powoli zamieniają się w ptaki. Choć akceptacja tej nowej sytuacji na początku wywołuje w nich gwałtowny sprzeciw i tęsknotę za dobrze znanym ładem, ostatecznie przyzwyczajają się do nowej sytuacji. Okazuje się, że nie ma takiego układu którego nie można by zmienić oraz że pozornym chaosem także mogą rządzić pewne reguły.
-
PRZESŁANIE
Nieco abstrakcyjna, pełna humoru sztuka zachęca do nieustannego poddawania w wątpliwość prawd powszechnie uważanych za oczywiste oraz do pozbycia się lęku przed zmianami. System, w którym funkcjonujemy nie musi być jedynym możliwym i dlatego warto poszukać innych rozwiązań – zwłaszcza, jeśli w dotychczasowym porządku czujemy się niewygodnie.
-
Źródło pochodzenia tekstu
Tłumaczenie z języka niemieckiego: Iwona Nowacka, Tytuł oryginału: „Dreier steht Kopf”
-
Premiera
Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku, reż. Michał Tramer, czerwiec 2016
Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, reż. Gabriel Gietzky, czerwiec 2016
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, reż. Mateusz Przyłęcki, listopad 2018 -
Nagrody i wyróżnienia
Nagroda Niderlandzko-Niemieckiego Festiwalu Kaas und Kappes (2013); Główna Nagroda Festiwalu Kinder-Stücke w Mülheim (2015)
-
Rok powstania tekstu
2015
-
Lokalizacja
„Trójka na głowie. Antologia sztuk niemieckojęzyczny dla młodej widowni” – 50. numer w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” (2022 r.);
Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” w Warszawie