Tymoteusz i Cywilizacja
-
Autor/Autorka
Jan Wilkowski
-
Wiek adresata
od 5 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową
-
Opracowanie
Marek Ciunel
-
Obsada
Miś Tymoteusz; Tata Niedźwiedziński; Sąsiad Lis; Babcia Misia (de domo Kińdziuk); Psiunio oraz Ptaszek (kałamaszek); Jeż; Wiewiórka; Bóbr; Glista; Wróble; Pszczoły i Cywilizacja (we własnej osobie) a z nią jej Robotnicy
-
Streszczenie
Misia Tymoteusza i jego tatę budzą dźwięki Wielkiego Warkotu. Rodzina Misiów bada pochodzenie uciążliwych hałasów. Sąsiad Lis donosi, że źródłem łoskotu jest Cywilizacja, która ulokowała się po sąsiedzku i szuka pracowników różnych specjalności. Społeczność leśna dzieli się na zwolenników i przeciwników tego sąsiedztwa. Ale Cywilizacja nie ma zamiaru czekać na finał lokalnych sporów: zbliża się w stronę domostwa Misiów jako góra śmieci. Chata Tymoteusza przez chwilę staje się ostatnim bastionem drobnych mieszkańców lasu przerażonych „podstępem postępu” . Niestety i ten szaniec zostaje zmieciony spychaczem przez jej nowego pracownika Lisa, kierowcę śmieciarki. Tymczasem z Litwy przybywa babcia Tymoteusza i daje odpór Machinie Cywilizacji za pomocą kilku celnych pytań podchwytliwych. Kierujący cywilizacją Robotnicy odmawiają dalszej pracy bez uwzględnienia ich postulatów pracowniczych. Babcia tryumfuje. Musi jednak wracać na Litwę, gdzie Cywilizacja przeniosła się, korzystając z nieobecności bohaterskiej staruszki. Lis proponuje Tacie Misia spółkę z nieograniczoną bezczelnością. Spółka opiera się na wyzysku naiwnego Misia. Dopiero Tymek, któremu babcia powierza pieczę nad honorem Misiów, ratuje Tatę z opresji. Ziemia i Drzewa proszą, by je dopuścić do głosu. By nigdy nie zapominać o ich potrzebach na drodze do nieuchronnego spotkania z Cywilizacją.
-
PRZESŁANIE
Warto wsłuchiwać się w głos drzew i ziemi, które czasem lepiej znają nasze potrzeby niż my sami. Zwłaszcza gdy grozi nam zupełne otępienie w obliczu Łatwego i Szybkiego.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zbiory prywatne
-
Lokalizacja
Biblioteka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku