Autor:
Robert Jarosz
Streszczenie:
Pewnej parze rodzi się syn. Niedoświadczeni rodzice, pragnąc uchronić swojego pierworodnego od wszelkiego zła, jakie może go spotkać na świecie, zamykają go w drewnianej beczce. Chłopiec zostaje więc odgrodzony od świata zewnętrznego, nie zna nic poza wnętrzem beczki. Rodzice są zadowoleni ze swojej decyzji, wierzą, że pozwoli ona nie zaznać synowi bólu ani cierpienia i wyrosnąć na mądrego człowieka. Kiedy chłopiec, już jako młodzieniec, opuszcza beczkę, nie zna świata i nie potrafi przystosować się do otoczenia. Rodzice są zawiedzeni - nie na takiego człowieka go chowali. Wysyłają chłopca w świat, aby najął się do pracy u bogatego pana, ten jednak nie zna innych ludzi poza rodzicami i za pana bierze drewniany słup. To jeszcze bardziej utwierdza małżonków w przekonaniu, że ich syn jest głupi, postanawiają w przebraniu kontrolować jego poczynania. Chłopiec jednak nieumyślnie ich zabija. Uświadomiwszy to sobie pragnie wrócić to beczki, gdyż w beczce „drzazgi nie było”.
Przesłanie:
Jest to niezwykle oryginalna sztuka o chowaniu dziecka pod kloszem. Rodzice, pragnąc dla pociechy jak najlepiej, starają się ograniczyć jego kontakt ze złem. Ostatecznie dziecko wchodzi w życie pozbawione wiedzy o świecie i często nie postępuje tak, jak życzyliby sobie tego rodziciele. Bywa to przyczyną licznych konfliktów.
Wiek adresata:
od 14 lat
Obsada:
Pies; Matka; Ojciec; Syn
Zalecana na scenę:
dramatyczną
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2006
Nagrody i wyróżnienia:
nagroda specjalna w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 22. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży
Prapremiera:
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej, reż. Bogusław Kierc, maj 2007
Premiera:
Teatr Animacji w Poznaniu, reż. Janusz Ryl-Krystianowski, maj 2007
Opracowanie:
Dominika Zaborowicz