Autor:
Żywia Karasińska-Fluks
Streszczenie:
Mama, Tata i Krysia wyprowadzają się ze starego mieszkania. Rodzina zapomina spakować wiszące na ścianie wachlarze. Opowiadają one kolejno swoje historie. Wachlarz Chiński uplotła wieśniaczka Lin-Sze. Podarowała go ukochanemu. Ksiao szuka zarobku na ślub z Lin-Sze w mieście. Ksio odrzuca ofertę pracy u Kupca i jedzie z Żoną Sędziego na bal. Daje jej swój wachlarz. Następnie wachlarz trafia do rąk Żebraczki, którą Kupiec adoptuje. Ksiao próbuje ukraść wachlarz. Powstrzymuje go Bonza. Wszyscy doradzają, by Ksiao wrócił do Lin-Sze. Natomiast Wachlarz Wiedeński należał do Elizy, córki radcy wiedeńskiego. Na balu dziewczynę porywa Hrabia z Transsylwanii. Zagubiony wachlarz odnajduje Fryderyk - ukochany Elizy. Ratuje on Elizę przed wampirem. Wachlarz Hiszpański opowiada, że należał do Manueli. Postanowiła ona, że odda rękę temu, który pierwszy odnajdzie jej wachlarz. Jednak wachlarz odnajduje Starucha. Opowiadaną historię przerywa wejście rodziny, która wraca po pozostawione wachlarze.
Przesłanie:
"Wachlarze" prowokują do refleksji nad historią przedmiotów, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Możliwe, że i w naszych domach są rzeczy, skrywające niezwykłą przeszłość…
Wiek adresata:
6-12 lat
Obsada:
Mama; Tata; Krysia; Zenek; Wacek; Lin-Sze; Ksiao; Kupiec; Żona Sędziego; Sędzia; Bonza; Żebraczka; Eliza; Fryderyk; Hrabia z Transsylwanii; Gacuś; Upiorek; Kosteczka; Manuela; Antonio; Ricardo; Starucha; Dama; Służąca; Wachlarz Chiński; Wachlarz Hiszpański; Wachlarz Wiedeński; Papierowy Wachlarz "Made in China"
Zalecana na scenę:
dramtyczną z elementami lalkowej
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1995
Nagrody i wyróżnienia:
wyróżnienie w ww. konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Opracowanie:
Magdalena Robińska