OPIS SZTUKI
Wakacje w Holandii
Inka Dowlasz
Streszczenie:
Ola wraz z przyjaciółką, artystką Jouun, wraca z wakacji w Holandii. Jest zachwycona Amsterdamem. Rodziców nie cieszy plan wyjazdu córki do Hong Kongu - dziewczyna ma wkrótce maturę. Ola zerwała też z chłopakiem, uważa się za lesbijkę. Ta wiadomość przeraża mamę, która obawia się reakcji lokalnej społeczności. Córka wypomina jej, że tata kiedyś odszedł do kochanki i stwierdza, że lepsze są dwie matki niż byle jaki ojciec. Rodzice Oli zeszli się i teraz pragną jej szczęścia, usiłują zrozumieć jej motywacje. Staje się to pretekstem do szczerej rozmowy na temat Boga, życia, miłości, sytuacji społecznej w Holandii i Polsce. Ola wyznaje, że ojciec, odchodząc, zadał jej śmiertelny cios i od tego czasu nie ufa chłopakom. Tata rozmawia z Marcinem i przekonuje byłego chłopaka córki, by o nią zawalczył, opwiada, że był zakochany w nauczycielu języka polskiego. A potem poznał mamę Oli i wszystko się odmieniło. Ojciec rozmawia też z Jouun, która jest zachwycona poczciwością i wiedzą Polaków. Marcin, zaproszony przez rodziców, przychodzi na wspólny obiad. Zaskakuje Olę informacją, że ma nową dziewczynę. Jouun flirtuje z chłopakiem. Ola kłóci się z Jouun, która ją popycha. Po ostrej dyskusji pogodzone postanawiają wyjechać. Jouun dziwi sie, że rodzice dbają i martwią się o Olę, zazdrości jej tego i tłumaczy, że powinna to docenić. Na granicy Polka stwierdza, że nie ma ochoty wyjeżdżać i zapłakana dzwoni do Marcina, by po nia przyjechał.
Przesłanie:
Wyrozumiałość,szczerość, miłość i przebaczenie są fundamentem ludzkich relacji, które pozwalają zrozumieć nawet zaskakujące decyzje i postawy najbliższych osób.
Wiek adresata:
od 12 lat
Obsada:
Ola; Mama Oli; Ojciec Oli; Jouun; Marcin
Zalecana na scenę:
dramatyczną
Rok powstania tekstu:
2004
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2004
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Prapremiera:
kwiecień 2006 (Teatr Ludowy w Krakowie)
Opracowanie:
Marta Zielińska