Autor:
Philippe Dorin
Streszczenie:
Rodzice oglądają telewizję. Ojciec pożycza synowi Gabrielowi, idącemu na podwórko, żółtą piłkę. Ostrzega go, by nie zbliżał się do Willi Esselingów. Tam jednak toczy się piłka. Chłopiec, obawiając się kary Ojca, z zamiarem znalezienia jej, wchodzi do środka tajemniczego domu. Lokaj Eugeniusz wprowadza go do salonu. Na kanapie siedzą Karol i Alicja udający rodziców chłopca, tymczasem Ambrozja karmi Gabriela tajemniczymi potrawami. Gabriel plami sobie ubranie, więc Irismunda, Karesmunda i Eugeniusz próbują złapać jakiegoś księcia i odebrać mu jego ubranie. Okazuje się, że Gabriel ma uwolnić mieszkańców Willi - postaci z bajki - przed bestią wciągającą ich w bagno. Żółta piłka jest w jej rękach. Rodzice zwlekają z poinformowaniem żandarmów o zniknięciu syna, mimo że minęły już lata, a fałszywi rodzice robią Gabrielowi awanturę, mówiąc, że się o niego denerwowali. Gabriel spotyka się z 750-letnim Wielkim Zdobywcą. Dostaje od niego łuk. Rodzice widzą w telewizji biegnącego syna. Okazuje się, że bestia to koszmar. Rano Gabriel wchodzi do pokoju rodziców. Ci są zaskoczeni. Okazuje się, że piłka jest w kieszeni Ojca.
Przesłanie:
Obraz rodziców oglądających telewizję i niereagujących na zniknięcie syna wprowadza nas w tajemniczy świat sennego koszmaru. Postaci i zdarzenia realne plączą się z nierealnymi. Ta pełna metafor opowieść nie moralizuje i nie poucza, ale ukazuje skomplikowane relacje między dzieckiem a rodzicami.
Wiek adresata:
od 6 lat
Obsada:
Ojciec; Matka; Gabriel, ich syn; Eugeniusz, lokaj z Willi Esselingów; Irismunda; Karesmunda; Karol, fałszywy ojciec; Alicja, fałszywa matka; Ambrozja; Termund; Germund; Rajmund; Wielki Zdobywca
Zalecana na scenę:
dramatyczną
Źródło pochodzenia tekstu:
Tłumaczenie z języka francuskiego: Ewa Umińska-Plisenko, Tytuł oryginału: „Villa Esseling monde”
Lokalizacja:
6. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (nakład wyczerpany)
Prapremiera:
Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, reż. Tomasz A. Dutkiewicz, wrzesień 1997
Premiera:
Teatr Lalek w Wałbrzychu, reż. Andrzej Gałła, listopad 1997
Opracowanie:
Justyna Ilasz