Wróć

Wnuczka Słońca

 • Autor/Autorka

  Katarzyna Matwiejczuk

 • Wiek adresata

  od 6 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną, lalkową

 • opracowanie

  Joanna Żygowska

Tematy

  1. samoakceptacja
  2. konflikt
  3. relacje
  4. matka
  5. baśniowość
  6. dojrzewanie
  7. marzenia
  8. samotność
  9. dom
  10. tożsamość
  11. sen
  12. rodzina
  13. zwierzęta
  14. bohaterka
  15. dziadek
  16. równouprawnienie
 • Obsada

  Kari, Mama Lina, Justyna, Sandra, Artur, Roch, Ama, Verda, Inti, Pedro, Dora, Riman, Głos Góry, Głosy Czarnych Kwiatów

 • Streszczenie

  Podczas nieudanego przyjęcia urodzinowego Kari denerwuje się na gości, na mamę Linę oraz na fakt, że wyraźnie odróżnia się od kolegów i koleżanek (szczególnie ciemniejszym kolorem skóry i włosów oraz sposobem mieszkania). W nerwach krzyczy, że chce zniknąć i nigdy nie mieć urodzin. Jej życzenie spełnia się. Przybywa do niej Roch, papuga, i zabiera ją na drugi brzeg, do krainy, w której istnieje świat bez Kari. Widzi tam swoją mamę, która nigdy nie stanie się mamą. Odkrywa także problem, który może zaważyć na losach świata. Inti, Słońce, zrezygnował z panowania na niebie, ponieważ tęskni za swoją wnuczką i decyduje się wyruszyć na jej poszukiwanie. Tym samym świat ogarnia niebezpieczny mrok i chłód. Słońcu udaje się jednak odnaleźć właściwą osobę, jest nią Kari. Dziewczynka nie chce zostać na drugim brzegu, choć odnajduje tam także swojego ojca, Pedro, i dowiaduje się, dlaczego ten nie może na stałe mieszkać z nią i mamą Liną. Finalnie dziewczynka wraca do domu, do mamy, bogatsza o nowe doświadczania i przekonanie, że każda istota ma na świecie swoje niepowtarzalne miejsce.

 • PRZESŁANIE

  Dramat jest próbą uchwycenia zasady, dzięki której świat istnieje w stabilnej formie. Najważniejszą z nich jest miłość oraz relacje między bliskimi sobie istotami, szczególnie dziećmi i rodzicami. Budowanie relacji wymaga jednak otwartości na różnice i rezygnacji z własnych uprzedzeń. Główna bohaterka odkrywa swoją tożsamość oraz swoje miejsce w świecie. Przekonuje się, że każda istota jest ważna, a każde, nawet najdrobniejsze zdarzenie, może pociągać za sobą nieznane konsekwencje.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2018

 • Nagrody i wyróżnienia

  nagroda w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 44. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2018 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony