Woda życia
-
Autor/Autorka
Paul Maar
-
Wiek adresata
od 7 lat
-
Zalecana na scenę
teatru lalkowego w połączeniu z żywym planem, teatru telewizji
-
opracowanie
Ewa Moczadło
-
Obsada
Postacie w młodym wieku, każdy gra po kilka ról, animując lalki w żywym planie. Pierwsza Aktorka: Nina, Narratorka, Wąż (lalka); Druga Aktorka: Zosia, Narratorka, Leśny stwór 2 (lalka), Leśny stwór 3 (lalka), Anna – córka Zosi; Aktor: Szumigłowa, Narrator, Leśny stwór 1 (lalka), Leśny stwór 4 (lalka), Strażnik Źródła; Wielka lalka olbrzymki Kulszedry, która ukazuje się na krótko tylko jeden raz, musiałaby być animowana przez jednego z maszynistów (lub z zastosowaniem jakiegoś triku technicznego). Wszystkie pozostałe role wykonuje wyżej wymieniona trójka aktorów.
-
Streszczenie
Dwie małe dziewczynki – Nina i Zosia – żyją spokojnie, dopóki nie pojawi się Szumigłowa, chłopiec, który chce napić się wody życia. Namawia nowe znajome, by wyruszyły razem z nim na poszukiwanie magicznej wody. Docierają w trójkę do Ciemnolasu strzeżonego przez olbrzymkę Kulszedrę. Pokonują ją, dzięki czemu mogą rozpocząć dalszą wędrówkę przez las. Jednak Zosi i Szumigłowie bardzo przypada do gustu domek olbrzymki Kulszedry. Są już bliscy celu, gdy postanawiają zaprzestać poszukiwań. Nina wyrusza w dalszą drogę sama. Kiedy w końcu dociera do źródła życia, zostaje zamieniona na dwadzieścia lat w kamień. Przez te lata strumień wysycha, a pozostała dwójka bohaterów bezskutecznie poszukuje przyjaciółki. Zosia i Szumigłowa założyli rodzinę i wiodą spokojny żywot. Kiedy Nina budzi się i wraca, nie może uwierzyć, że minęło aż tyle czasu. Dalej ma młodzieńcze marzenia i ideały. Nie potrafi z nich zrezygnować i nadal chce odnaleźć wodę życia. Tym razem przyłącza się do niej młodziutka córka Zosi i Szumigłowy – Anna. Dzięki niej sztafeta pokoleń nie kończy się.
-
PRZESŁANIE
Sensem życia jest szukanie właściwej drogi. Nie można rezygnować z marzeń i pragnień, bo to one powodują, że się rozwijamy i zmieniamy swoje życie. Dzięki marzeniom nikną różnice międzypokoleniowe. Bez pokonywania trudności i wyznaczania sobie celów, świat i ludzie staliby w miejscu. Dlatego ważne jest samo poszukiwanie swojej „wody życia” a nie znalezienie jej.
-
Źródło pochodzenia tekstu
Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” w Warszawie
-
Nagrody i wyróżnienia
Nagroda im. Braci Grimm za dziecięce sztuki teatralne w roku 1981
Wielka Nagroda Niemieckiej Akademii za twórczość dla dzieci i młodzieży w roku 1987 -
Lokalizacja
Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” w Warszawie