Wróć

z czuba albo #byćjakzlatanibrahimowić

 • Autor/Autorka

  Tomasz Kaczorowski

 • Wiek adresata

  od 12 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną

 • Opracowanie

  Joanna Żygowska

Tematy

  1. wewnętrzna walka
  2. dojrzewanie
  3. nastolatki
  4. marzenia
  5. bohater
  6. wsparcie
  7. współpraca
  8. przyjaźń
 • Obsada

  Nastolatkowie: 1, 2, 3, @trener, @zlatan

 • Streszczenie

  Głównymi bohaterami dramatu są trzej młodzi chłopcy, których łączy miłość do piłki nożnej. Każdy z nich ma jednak nieco inne związane z nią oczekiwania, wyobrażenia, ambicje i marzenia. Towarzyszą im: @trener i @zlatan. Sposób wykreowania tych postaci sprawia, że nie wiemy jednoznacznie, czy istnieją w realnej rzeczywistości młodych piłkarzy, czy są ich fantazjami, projekcjami, być może należą wyłącznie do świata wirtualnego. W wyobraźni bohaterów ożywiona zostaje postać Zlatana Ibrahimowića – bezkompromisowego piłkarza, który jako młody zawodnik z uporem dążył do tego, by spełnić swoje marzenia (grać w piłkę nożną). Ibra jest w dramacie idolem chłopaków, jego bramki strzelane „z czuba” – szczytem brawury na boisku. @trener chce, by zawodnicy zawsze traktowali swoich przeciwników, jakby byli całą drużyną Zlatanów. Poszczególne sceny, za razem kolejne etapy meczu, to zmagania z problemami piłkarzy na boisku, ale także rozważanie spraw uniwersalnych, ważnych w życiu. W przedostatniej scenie jeden z chłopaków spotyka kogoś, kto gra i wygląda jak Zlatan. Nie ma pewności, czy to piłkarz, czy ktoś, kto go udaje. Ważne jednak, że kocha piłkę i chce pograć w spokoju, bez fanów, z pasją, choćby na betonie pod blokiem. W dramacie nie ma didaskaliów, otrzymujemy tylko tytuły kolejnych scen, ich motta i głosy bohaterów opowiadających, ale także stwarzających poszczególne sytuacje.

 • PRZESŁANIE

  Dramat porusza uniwersalne problemy: dążenie do osiągnięcia celu, spełnianie marzeń, osiąganie indywidualnych sukcesów, drużynowość, szacunek do partnerów i konkurentów, ustalanie i respektowanie reguł gry. Widowiskiem jest nie tylko teatr, ale także mecz piłki nożnej i samo życie. Łączy je konieczność gry i przestrzeganie zasad, które nie zawsze są określone. Autor stawia także pytania dotyczące tego, kim jest piłkarz i jak można postrzegać, także metaforycznie, piłkę nożną.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2017

 • nagrody i wyróżnienia

  III nagroda w ww. Konkursie

 • prapremiera

  Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, reż. Tomasz Kaczorowski, wrzesień 2018

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 42. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2017 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony