Z Szekspirem czy bez
-
Autor/Autorka
Anna Onichimowska
-
Wiek adresata
od 12 lat
-
Opracowanie
Sandra Lewandowska
-
Streszczenie
Nastoletni bohaterowie przygotowują spektakl na podstawie „Romea i Julii” Williama Szekspira. Rafał nie rozumie jednak języka dramatu i postanawia się zbuntować, przerywając próbę. Proponuje, by zrealizowali coś współczesnego. Zachęca, by sami coś napisali, ale Marek, reżyser, nie popiera tego pomysłu. Mimo wszystko Rafał postanawia, że zaadaptuje utwór Szekspira na współczesny tekst pt. „Rafał i Justyna”. Uczniowie angażują się w to działanie. Marek do obsady zaprasza Hankę, za którą nie przepada Justyna, potajemnie zakochana w Rafale. Na próbach zaczynają pojawiać się też pewne zgrzyty, jak choćby fakt ślubu bohaterów, który ze współczesnej perspektywy nie pasuje do historii. Rafał zaprasza Hankę na potańcówkę. Sytuację obserwuje Marta, przyjaciółka Justyny, ale okłamuje koleżankę mówiąc, że nic między Hanką i Rafałem się nie dzieje. Pewnego dnia Rafał znika, a Justyna połyka tabletki, zostawiając pożegnalny list. Na szczęście okazuje się, że to był tylko happening Rafała, którego celem było „wstrząśnięcie” wszystkimi. Tłumaczy, że właśnie na tym polega reżyserowanie rzeczywistości. To wydarzenie sprawiło, że Justyna się odkochała, a napisany przez nią list staje się powodem do śmiechu i zabawy. Wydarzenia sprawiają, że wszyscy zgodnie wracają do reżyserowania „Romea i Julii” Szekspira.
-
PRZESŁANIE
Historia młodych ludzi, którzy uznają, że dramat z czasów elżbietańskich nie przystaje do rzeczywistości i w żaden sposób nie jest w stanie poruszyć widza, podejmuje refleksję nad celem i istotą teatru, także teatru adresowanego do młodego widza. Tekst ukazuje relacje w grupie rówieśniczej, poprzez dyskusje nad sensownością dramatu i współczesnego teatru.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 1995 roku
-
Nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie honorowe w ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)