Za ósmą górą
-
Autor/Autorka
Liliana Bardijewska
-
Wiek adresata
od 5 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną, lalkową
-
opracowanie
Magdalena Robińska
Tematy
-
Obsada
Bajarz; Kmieć; Król I; Król II; Księżniczka; Książę; Smok A; Smok B
-
Streszczenie
Na widownię wchodzi Kmieć. Szuka Bajarza, który nagle wpada spóźniony. Bajarz opowiada historię dwóch królów, księżniczki, księcia i dwóch smoków. Królowie wraz z dziećmi musieli uciekać ze swych państw, gdyż w obu grasuje smok. Granice nowych królestw naruszają ziemię Kmiecia. Obaj władcy chcą widzieć w nim poddanego, który pokona smoki. Księżniczka i Książę uczą wieśniaka sztuki walki. Młodzi zakochują się w sobie. Jednak Kmieć odmawia wykonania zadania. Bajarz jest oburzony zachowaniem Kmiecia, gdyż burzy fabułę bajki. Kmieć chce, aby do smoka zjadającego panny poszedł Książę, natomiast do drugiego, pożerającego kawalerów – Księżniczka. Smoki czują obrzydzenie na widok przeciwnych, od preferowanych, płci. Głodne, podążają za zapachem kiełbasy smażonej przez Kmiecia. Smoki pożerają mięso. Postanawiają zamieszkać u wieśniaka. Przerażony chłop prosi Bajarza o pomoc. Jednak Bajarz musi najpierw opowiedzieć wesele młodych. Przyrzeka, że sprawą Kmiecia zajmie się następnego dnia.
-
PRZESŁANIE
Sztuka Bardijewskiej wciąga widza w tworzenie świata „za siedmioma górami, za siedmioma lasami”. Autorka bawi się formą bajki, ożywia zakurzony schemat historii królestwa opanowanego przez złego smoka. Nic nie dzieje się tak, jakbyśmy mogli się spodziewać. Atrakcyjność utworu zwiększa wykorzystanie konwencji teatru w teatrze.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1996
-
Nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie w ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 12. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (1998 r.), nakład wyczerpany