Autor/Autorka
Marta Guśniowska
Wiek adresata
od 5 lat
Zalecana na scenę
dramatyczną
opracowanie
Dominika Zaborowicz
Obsada
Żab; Żaba; Much; Bocian; Ropucha; Rak-Wspak; Pająk; Ślimak; Ślimak-Dziadek; Kucharz
Streszczenie
Pewien Żab, żyjący w stawie, głośno deklaruje swoją niechęć do płci przeciwnej. Traf chciał, że pewnego dnia w jego stawie, na jego nenufarze, pojawia się niezwykle gadatliwa i towarzyska Żaba. Żab dość dosadnie daje jej do zrozumienia, że nie ma zamiaru zaprzyjaźniać się z nią, tak więc Żaba nieco rozgoryczona opuszcza miejsce na liściu. Z czasem Żab zaczyna podświadomie tęsknić za swoją towarzyszką. Kierując się troską o Żabę, postanawia ją odnaleźć. Po drodze natyka się na pajęczynę, w której uwięziony jest Much. W normalnej sytuacji Żab pewnie by się nim posilił, jednak w nagłym przypływie współczucia pomaga mu się uwolnić. W ten sposób zyskuje sobie niezwykle absorbującego i gadatliwego towarzysza wędrówki. Razem spotykają po drodze Bociana jarosza, przygłuchą Ropuchę i Ślimaka zajmującego się chałupnictwem. Ostatecznie docierają do domku francuskiego kucharza. U niego Żab spotyka wreszcie swoją koleżankę. Okazuje się jednak, że kucharz zamierza przyrządzić z nich żabie udka. Od czego jednak ma się nowych przyjaciół? Przy ich pomocy Żaby uciekają. Sztuka zawiera liczne piosenki.
PRZESŁANIE
Czasami może się wydawać, ze do szczęścia nie potrzeba nam przyjaciół. Kiedy są blisko, często się tej przyjaźni nie docenia. Dopiero kiedy ich zabraknie, zaczynamy odczuwać jej wartość. Sztuka ta pokazuje, że zaprzyjaźnić można się z każdym, nawet z osobami, które początkowo wydają się nam nieciekawe.
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2006
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)