Zagrać jak… ja sam!
-
Autor/Autorka
Stanisław Szulist
-
Wiek adresata
od 12 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną, teatru telewizji
-
Opracowanie
Przemysław Zdrok
-
Obsada
Talent, Gen, Bobek, Ada (szesnastolatkowie); Mama i Tata Talenta (około czterdziestki); Dziadek i Babcia (po sześćdziesiątce); Trener (około pięćdziesiątki)
-
Streszczenie
Szesnastoletni Talent marzy o karierze piłkarza. W tajemnicy przed rodzicami, którzy chcą dla niego kariery muzyka lub inżyniera, zapisuje się na intensywne treningi. Wsparcie znajduje tylko w dziadku. Kiedy prawda wychodzi na jaw, namawia mamę do zagranicznego wyjazdu, aby – niekontrolowany przez zajętego ojca – kontynuować przygotowania do meczu decydującego o kwalifikacji do drużyny. Chłopak przeżywa chwilę załamania, gdy odkrywa, że małżeństwo jego rodziców rozpada się, a każde z nich ma romans. Ignoruje zaloty Ady, która bardzo chce mieć chłopaka, jak również jej koleżanki, i co chwilę zmienia obiekt zainteresowania. Ponieważ dobre oceny są warunkiem kontynuacji treningów, Talent namawia tatę, by udzielił korepetycji swojemu uzdolnionemu sportowo koledze Bobkowi, który jest z domu dziecka. W rezultacie to on dostaje się do drużyny. Pogodzony z ojcem Talent postanawia jednak zdawać do klasy sportowej w liceum i zostać w przyszłości trenerem.
-
PRZESŁANIE
Pełna ciepła i subtelnego humoru opowieść o dążeniu do osiągnięcia swoich pragnień. Każdy z bohaterów ma jakieś marzenia (kariera sportowca, miłość, szczęście swojego dziecka). Ich realizacja jest trudna, a życie wielokrotnie weryfikuje wybory. Mimo to, warto próbować.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2008
-
nagrody i wyróżnienia
nagroda dla pracy o tematyce sportowej, piłkarskiej ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)