Żółty, Królik i początek
-
Autor/Autorka
Anna Onichimowska
-
Wiek adresata
od 10 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną i lalkową
-
Opracowanie
Malina Prześluga
-
Obsada
Osoba I; Osoba II; Osoba III; Osoba IV
-
Streszczenie
Cztery osoby kreują świat. Osoba I pisze, Osoba II rysuje, Osoba III rzeźbi, Osoba IV bębni. Z nieudolnych na początku prób czteroosobowego Stwórcy rodzi się dziwna postać o imieniu Żółty. Żółtego grywa zawsze któraś z Osób (zakładając, a później zdejmując kostium). Żółty jest samotny. Zwierzęta (animowane przez Osoby) wyśmiewają go, bo jest inny. Tylko Królik interesuje się Żółtym, lecz ich znajomość trwa krótko; Królik wraca do domu, Żółty płynie na samotną wyspę, by na niej zamieszkać. Nie jest z tego zadowolony, ale jego losem rządzą Osoby, które zresztą wciąż się kłócą. Osoba II zaczyna pisać na komputerze. Akcja nabiera rozpędu, z którego wynika chaos na scenie. Komputer się resetuje, a Królik i Żółty są zadziwieni, gdy Osoba II opowiada im, ile zdążyli razem przeżyć. Nie są jednak szczęśliwi w życiu, narzuconym im przez Osoby. Stwórcy dochodzą do wniosku, że wszystko powinno dziać się samo, bez ich ingerencji.
-
PRZESŁANIE
Sztuka proponuje ciekawe rozwiązania formalne. Jak daleko może sięgać licentia poetica, gdy w grę wchodzi czyjś los? Błyskotliwa analogia dylematów stwórcy: zarówno tego największego, jak i każdego, kto próbuje tworzyć. Okazuje się. że dobre intencje nie zawsze idą w parze z dobrym rezultatem.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2006
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)