Elipse
Powrót

Aktualności

20.03.2017

41. zeszyt Nowych Sztuk już w sprzedaży

Już jest! Najnowszy, 41. zeszyt z zagranicznymi tekstami sztuk dla dzieci i młodzieży! Tym razem prezentujemy aż trzy teksty niemieckojęzyczne i jeden frankofoński – wszystkie najwyższej próby!

Zaczynamy od dwóch propozycji nominowanych do Deutscher Kindertheaterpreis oraz Deutscher Jugendtheaterpreis, najważniejszych nagród przyznawanych w Niemczech autorom sztuk adresowanych do młodych widzów.

Dawno nieobecna na łamach naszego wydawnictwa Ingeborg von Zadov (znana czytelnikom zeszytów: 5. „Ja i Ty”, 10. „Pompinia” i 17. „Wizyta”) powraca wraz z „Domem Rozwianych Złudzeń” w tłumaczeniu nieocenionej Lili Mrowińskiej-Lissewskiej. Ta, nieco abstrakcyjna i pełna humoru, opowieść dla każdego od lat 6 miała swoją prapremierę w Junges Nationaltheater Mannheim 3 października 2015, a jej polskojęzyczna wersja jest zarazem pierwszym przekładem tej sztuki.

Dzięki tłumaczce Iwonie Nowackiej i organizowanym wraz z Dorotą Kowalkowską zeszłorocznym spotkaniom z niemiecką dramaturgią „Z ogniem w głowie” publikujemy także „Smutek i melancholię” Bonna Parka. Tekst będący nowatorską, i dla polskiego czytelnika być może zaskakującą, propozycją dla młodzieży zyskał nie tylko uznanie jurorów niemieckiej Jugendtheaterpreis, ale także został doskonale przyjęty przez publiczność wałbrzyskich spotkań, gdzie odbyła się jego czytana prapremiera.

Młodszej młodzieży, czyli tej od 11. roku życia, dedykujemy dramat Thilo Refferta, autora wybitnej sztuki „Nina i Paul” (z. 38.). „Hiro von Welt. Przesadnie prawdziwa historia wyssana z palca” miał już swoją polską prapremierę w ramach Sceny Czytanej w 2016 roku, a sukces tej prezentacji upewnił nas w przekonaniu, że Reffert doskonale czuje jak i o czym pisać dla współczesnych gimnazjalistów z pierwszych i drugich klas.

Na koniec prawdziwa gratka – „Trzy siostrzyczki” Suzanne Lebeau. Polski przekład Ewy Umińskiej był gotowy jeszcze przed światową premierą sztuki 25 listopada 2016, którą na deskach montrealskiego La Maison Théâtre wyreżyserował Gervais Gaudreault. O tym, jak wyglądał spektakl oraz jak został przyjęty przez kanadyjską publiczność będzie można przeczytać w kwietniowym numerze miesięcznika „Teatr” (tekst Agaty Drwięgi „Nie mydlić dzieciom oczu”). Cieszymy się, że po „Grzechocie kości” (z. 34.) i „Olbrzymku” (z. 38.) publikujemy kolejną sztukę napisaną przez grande dame światowej dramaturgii dla dzieci.

Zapraszamy do składania zamówień! Prosimy je kierować pod adres: zrudzinski@csdpoznan.pl

Czytaj inne

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Można czuć! Warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla młodzieży)

02.11.2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich! Spotkamy się w Poznaniu w dn. 8-9.12.2023.

Czytaj dalej