Elipse
Powrót

Aktualności

20.03.2017

41. zeszyt Nowych Sztuk już w sprzedaży

Już jest! Najnowszy, 41. zeszyt z zagranicznymi tekstami sztuk dla dzieci i młodzieży! Tym razem prezentujemy aż trzy teksty niemieckojęzyczne i jeden frankofoński – wszystkie najwyższej próby!

Zaczynamy od dwóch propozycji nominowanych do Deutscher Kindertheaterpreis oraz Deutscher Jugendtheaterpreis, najważniejszych nagród przyznawanych w Niemczech autorom sztuk adresowanych do młodych widzów.

Dawno nieobecna na łamach naszego wydawnictwa Ingeborg von Zadov (znana czytelnikom zeszytów: 5. „Ja i Ty”, 10. „Pompinia” i 17. „Wizyta”) powraca wraz z „Domem Rozwianych Złudzeń” w tłumaczeniu nieocenionej Lili Mrowińskiej-Lissewskiej. Ta, nieco abstrakcyjna i pełna humoru, opowieść dla każdego od lat 6 miała swoją prapremierę w Junges Nationaltheater Mannheim 3 października 2015, a jej polskojęzyczna wersja jest zarazem pierwszym przekładem tej sztuki.

Dzięki tłumaczce Iwonie Nowackiej i organizowanym wraz z Dorotą Kowalkowską zeszłorocznym spotkaniom z niemiecką dramaturgią „Z ogniem w głowie” publikujemy także „Smutek i melancholię” Bonna Parka. Tekst będący nowatorską, i dla polskiego czytelnika być może zaskakującą, propozycją dla młodzieży zyskał nie tylko uznanie jurorów niemieckiej Jugendtheaterpreis, ale także został doskonale przyjęty przez publiczność wałbrzyskich spotkań, gdzie odbyła się jego czytana prapremiera.

Młodszej młodzieży, czyli tej od 11. roku życia, dedykujemy dramat Thilo Refferta, autora wybitnej sztuki „Nina i Paul” (z. 38.). „Hiro von Welt. Przesadnie prawdziwa historia wyssana z palca” miał już swoją polską prapremierę w ramach Sceny Czytanej w 2016 roku, a sukces tej prezentacji upewnił nas w przekonaniu, że Reffert doskonale czuje jak i o czym pisać dla współczesnych gimnazjalistów z pierwszych i drugich klas.

Na koniec prawdziwa gratka – „Trzy siostrzyczki” Suzanne Lebeau. Polski przekład Ewy Umińskiej był gotowy jeszcze przed światową premierą sztuki 25 listopada 2016, którą na deskach montrealskiego La Maison Théâtre wyreżyserował Gervais Gaudreault. O tym, jak wyglądał spektakl oraz jak został przyjęty przez kanadyjską publiczność będzie można przeczytać w kwietniowym numerze miesięcznika „Teatr” (tekst Agaty Drwięgi „Nie mydlić dzieciom oczu”). Cieszymy się, że po „Grzechocie kości” (z. 34.) i „Olbrzymku” (z. 38.) publikujemy kolejną sztukę napisaną przez grande dame światowej dramaturgii dla dzieci.

Zapraszamy do składania zamówień! Prosimy je kierować pod adres: zrudzinski@csdpoznan.pl

Czytaj inne

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej