Elipse
Powrót

Aktualności

20.03.2017

41. zeszyt Nowych Sztuk już w sprzedaży

Już jest! Najnowszy, 41. zeszyt z zagranicznymi tekstami sztuk dla dzieci i młodzieży! Tym razem prezentujemy aż trzy teksty niemieckojęzyczne i jeden frankofoński – wszystkie najwyższej próby!

Zaczynamy od dwóch propozycji nominowanych do Deutscher Kindertheaterpreis oraz Deutscher Jugendtheaterpreis, najważniejszych nagród przyznawanych w Niemczech autorom sztuk adresowanych do młodych widzów.

Dawno nieobecna na łamach naszego wydawnictwa Ingeborg von Zadov (znana czytelnikom zeszytów: 5. „Ja i Ty”, 10. „Pompinia” i 17. „Wizyta”) powraca wraz z „Domem Rozwianych Złudzeń” w tłumaczeniu nieocenionej Lili Mrowińskiej-Lissewskiej. Ta, nieco abstrakcyjna i pełna humoru, opowieść dla każdego od lat 6 miała swoją prapremierę w Junges Nationaltheater Mannheim 3 października 2015, a jej polskojęzyczna wersja jest zarazem pierwszym przekładem tej sztuki.

Dzięki tłumaczce Iwonie Nowackiej i organizowanym wraz z Dorotą Kowalkowską zeszłorocznym spotkaniom z niemiecką dramaturgią „Z ogniem w głowie” publikujemy także „Smutek i melancholię” Bonna Parka. Tekst będący nowatorską, i dla polskiego czytelnika być może zaskakującą, propozycją dla młodzieży zyskał nie tylko uznanie jurorów niemieckiej Jugendtheaterpreis, ale także został doskonale przyjęty przez publiczność wałbrzyskich spotkań, gdzie odbyła się jego czytana prapremiera.

Młodszej młodzieży, czyli tej od 11. roku życia, dedykujemy dramat Thilo Refferta, autora wybitnej sztuki „Nina i Paul” (z. 38.). „Hiro von Welt. Przesadnie prawdziwa historia wyssana z palca” miał już swoją polską prapremierę w ramach Sceny Czytanej w 2016 roku, a sukces tej prezentacji upewnił nas w przekonaniu, że Reffert doskonale czuje jak i o czym pisać dla współczesnych gimnazjalistów z pierwszych i drugich klas.

Na koniec prawdziwa gratka – „Trzy siostrzyczki” Suzanne Lebeau. Polski przekład Ewy Umińskiej był gotowy jeszcze przed światową premierą sztuki 25 listopada 2016, którą na deskach montrealskiego La Maison Théâtre wyreżyserował Gervais Gaudreault. O tym, jak wyglądał spektakl oraz jak został przyjęty przez kanadyjską publiczność będzie można przeczytać w kwietniowym numerze miesięcznika „Teatr” (tekst Agaty Drwięgi „Nie mydlić dzieciom oczu”). Cieszymy się, że po „Grzechocie kości” (z. 34.) i „Olbrzymku” (z. 38.) publikujemy kolejną sztukę napisaną przez grande dame światowej dramaturgii dla dzieci.

Zapraszamy do składania zamówień! Prosimy je kierować pod adres: zrudzinski@csdpoznan.pl

Czytaj inne

Zapraszamy do udziału w Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

18.08.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną.

Czytaj dalej

Przedstawiamy program części performatywnej Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

08.08.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną. Część performatywna odbędzie się między 30 września a 1 października 2023 r.

Czytaj dalej

Ankieta badawcza na temat tańca dla młodej widowni

07.08.2023

Zachęcamy do wypełnienia ankiety badawczej dotyczącej tańca dla młodej widowni w Polsce! Wyniki ankiety zostaną przedstawione podczas Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni, które odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku w Poznaniu.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

02.08.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 20 sierpnia 2023 roku.

Czytaj dalej

Wakacyjne warsztaty dramatopisarskie

27.07.2023

Zapraszamy do udziału w dwudniowych wakacyjnych warsztatach dramatopisarskich! Warsztaty odbędą się 25–26.08.2023 roku.

Czytaj dalej

Ogłaszamy program dyskursywny Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

06.07.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Publikujemy program części dyskursywnej Forum oraz szczegóły związane z udziałem w wydarzeniu.

Czytaj dalej

Trwa program pisarski – nowa formuła 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

22.06.2023

Andrzej Błażewicz, Monika Czajkowska, Tomasz Daszczuk to osoby nagrodzone w tegorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Autorka oraz autorzy biorą udział w programie pisarskim, w ramach którego realizują koncepcje sztuk teatralnych zgłoszonych do Konkursu. Finał programu odbędzie się we wrześniu.

Czytaj dalej

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej