Elipse
Powrót

Aktualności

20.05.2024

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Jury II etapu w składzie: Piotr Dobrowolski, Justyna Lipko-Konieczna, Magdalena Miklasz i Joanna Żygowska postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Nagrody otrzymują:

I nagrodę w wysokości 9 tys. złotych Mariusz Gołosz za sztukę „POV: masz 12 lat i prze****ne”

II nagrodę w wysokości 7 tys. złotych Rafał Paśko za sztukę „Dwa”

III nagrodę w wysokości 5 tys. złotych Beniamin M. Bukowski za sztukę „WYJĄTKO”.

Wyróżnienia otrzymują:

• I wyróżnienie Aleksandra Barczyk za sztukę „Pan A”

• dwa równorzędne II wyróżnienia Kamila Oleksiak-Czerwińska za sztukę „Dzikie Auto” oraz Marcin Teodorczyk za sztukę „SENS ŻYCIA WEDŁUG LOLI”.

Serdecznie gratulujemy!

 

Uzasadnienie jury:

Nagrody:

„POV: masz 12 lat i prze****ne” Mariusz Gołosz

Mariusz Gołosz konfrontuje odbiorców swojej sztuki z tematami samotności, kryzysu zdrowia psychicznego i przemocy rówieśniczej. Autor w przejmujący i autentyczny sposób pokazuje, co dzieje się w świadomości i podświadomości młodej osoby narażonej na przemoc psychiczną. Te trudne tematy zostały przedstawione w niezwykle ciekawej formie artystycznej, a sposób ujęcia realnych problemów dalece wykracza poza ramy prostego dydaktyzmu, charakteryzującego się proponowaniem gotowych rozwiązań czy epatowaniem brutalnością zdarzeń, będących udziałem portretowanych postaci. Autor umiejętnie łączy bezpośrednie opisy doświadczeń bohatera z ciekawą metaforyką, wprowadzając także elementy zrozumienia, empatii i czułości. Jego artystyczny radykalizm limituje dążenie do komunikacyjnej czytelności oraz troska, by nie pozostawiać odbiorców jego utworu z poczuciem beznadziei. W nienachalny i dojrzały sposób zwraca uwagę na problemy osób młodych oraz proponuje strategie służące ich wzmocnieniu.

W swoim tekście Gołosz świadomie operuje formalnymi cechami utworu dramatycznego, które zostają przez niego sfunkcjonalizowane, co w praktyce rodzimej twórczości dla młodej widowni nie jest zabiegiem szczególnie popularnym, a język nagrodzonego utworu dostosowany został do wymagań projektowanej grupy odbiorczej.

„Dwa” Rafał Paśko

„Dwa” to oryginalny, bardzo interesujący w perspektywie literackiej tekst teatralny, który w nieoczywisty sposób porusza ważny temat identyfikacji płciowej. Rafał Paśko w lapidarnej formie prezentuje skondensowany zapis świadomości młodej osoby, w którym wewnętrzna refleksja dotycząca indywidualnej tożsamości mówiącej w nim postaci przeplata się z głosami pochodzącymi ze świata zewnętrznego. Oryginalna poetyka tego utworu pozwala uniknąć jednoznacznego upodmiotowienia pojawiających się w nim wypowiedzi, co jest niezwykle interesującym odbiciem ucieczki jego centralnej postaci z pułapki binarności. Wykorzystane metafory i porównania znakomicie wzbogacają perspektywę centralnego tematu „Dwa”, który prezentowany jest z imponującym wyczuciem, wrażliwością i zrozumieniem. Przekonujący na poziomie prezentacji, a równocześnie poetycki utwór Rafała Paśki nie powiela stereotypowych obrazów osób niebinarnych i nie epatuje odmiennością, będąc niezwykle wartościowym głosem w sprawie – nie zawsze oczywistej, a koniecznej – równości.

„WYJĄTKO” Beniamin M. Bukowski

„WYJĄTKO” to wyjątkowa wersja wymyślonego przyjaciela – nie pociesza, a wywołuje smutek, poczucie winy i przygnębienia. Tekst Beniamina M. Bukowskiego opowiada o wpływie, jaki pojawienie się Wyjątka ma na jego bohaterkę – Aniutkę. To historia o kryzysie, którego źródła nie zawsze można jednoznacznie wskazać, o próbie oswojenia nastrojów, które niekoniecznie muszą być pozytywne, i o możliwości uniknięcia fałszywego przekonania, że poczucie szczęścia i zadowolenia jest koniecznym warunkiem dobrego życia. Bardzo dobrze napisany, znakomity pod względem kompozycji kolejnych scen i prezentacji postaci dramat oparty jest na celnej, bardzo wymownej metaforze tytułowego Wyjątka, a równocześnie świetnie portretuje różnorodność charakterów i postaw pojawiających się w nim bohaterów i bohaterek. „WYJĄTKO” pozwala oswoić nastroje i stany, o których nie zawsze jesteśmy w stanie rozmawiać, z którymi – niezależnie od wieku – nie jesteśmy w stanie się godzić i których często nie potrafimy zrozumieć. Ten tekst jest świetną lekcją akceptacji różnych myśli, stanów i nastrojów, których czasem doświadcza każdy i każda z nas.

Wyróżnienia:

„Pan A” Aleksandra Barczyk

Aleksandra Barczyk w poruszający i pełen wrażliwości sposób podejmuje temat przemijania, choroby oraz poczucia utraty. Nastoletnia bohaterka „Pana A” mierzy się z chorobą babci i jej konsekwencjami: kobieta zmaga się ze – spowodowanym postępującą chorobą Alzheimera – zanikiem pamięci i traci kontakt z rzeczywistością. Dziewczyna, przebywając z bliską osobą i będąc świadkiem jej stopniowego odchodzenia, doświadcza różnorodnych emocji – wstydu, strachu, smutku, żalu i złości na babcię, która nie jest i już nie będzie osobą zapamiętaną z dzieciństwa – a także mierzy się z własną niecierpliwością i brakiem zrozumienia. Ostatecznie oswaja się z chorobą babci, towarzysząc jej i doceniając wspólnie spędzone chwile. Tekst jest wzruszającą propozycją zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla starszych odbiorców.

„Dzikie Auto” Kamila Oleksiak-Czerwińska

„Dzikie Auto” to sztuka, która w sposób błyskotliwy, a równocześnie dostępny dziecięcemu odbiorowi świata, wprowadza perspektywę charakterystyczną dla nowej humanistyki. Konfrontuje nas z trudnymi, ale niezwykle aktualnymi pytaniami: czy maszyny zasługują na uwagę i szacunek; jak zmiana w naszym użytkowym stosunku do rzeczy może ograniczyć prędkość rozwoju i wpłynąć na postawę opartą na proekologicznej wrażliwości; jak traktujemy to, co wydaje nam się wadliwe, uszkodzone; czy nasz stosunek do zepsutych rzeczy na pewno różni się od naszego stosunku do osób, które uznajemy za „wadliwe”. Wartością wartkiej i pełnej zwrotów akcji opowieści drogi autorstwa Kamili Oleksiak-Czerwińskiej jest unikanie gotowych odpowiedzi i formułowanie tez, zamiast których stawiane są pytania. To dowcipna propozycja dla młodszych odbiorców, z potencjałem realizacji scenicznych skierowanych do publiczności familijnej. Autorka tekstu zaprasza odbiorców do świata pełnego humoru, pobudzając przy tym do refleksji nad codziennością.

„SENS ŻYCIA WEDŁUG LOLI” Marcin Teodorczyk

Autor w błyskotliwy sposób, ukazując perspektywę zwierzęcia, otwiera dyskusję na temat relacji człowieka i psa. Sztuka w poważny, ale nie pozbawiony humoru sposób, pokazuje, w jaki sposób można odpowiedzialnie budować relacje ze zwierzętami domowymi i jak w tych relacjach wyjść poza ludzką perspektywę, dążąc do uwzględnienia zwierzęcego punktu widzenia.. Tekst stawia pytania o wolność w kontekście udomowienia żywej istoty oraz pozwala przyjrzeć się zarówno potrzebom zwierząt, jak i człowieka, pytając kto od kogo może się uczyć i kto tak naprawdę w tej relacji podejmuje decyzje. I choć może się to wydawać utopijne czy karkołomne, lektura „SENSU ŻYCIA WEDŁUG LOLI” ma szansę coś zmienić, pozwalając, by zwierzęta, jako istoty czujące i myślące, weszły na scenę i pozwoliły nam spojrzeć na świat ludzkich spraw ze świeżością i dystansem. „SENS ŻYCIA WEDŁUG LOLI” uczy, jak być w pełni – tu i teraz – z istotami, które nawet doświadczając słabszych ludzkich stron, pozostają nam oddane. Tekst Marcina Teodorczyka to propozycja atrakcyjna, o wysokim potencjale performatywnym.

„Dzikie Auto” oraz „SENS ŻYCIA WEDŁUG LOLI” to opowieści o relacji człowieka z nie-człowiekiem. W każdej z tych sztuk osoby autorskie oddają sprawczość oraz głos tym, którzy w realnym świecie niewiele mogą powiedzieć: przedmiotowi i zwierzętom. Dzięki temu zabiegowi odbiorcy zyskują szansę przyjrzenia się człowiekowi z niecodziennej perspektywy.

___

Sztuki zakwalifikowane do II etapu przez jury w składzie: Katarzyna Grajewska, Magdalena Rewerenda:

„Bo” – Malina Prześluga
„IWIK – o ptaszku nielocie i jego kłopocie” – Magdalena Podsiadły-Sułek
„To nasze bagno” – Zofia Dąbrowska, Mikołaj Kurek
„Dziura w swetrze” – Weronika Idzikowska
„POV: masz 12 lat i prze****ne” – Mariusz Gołosz
„DIPLODOK” – Paweł Fic
„POŻERKI” – Paweł Fic
„Szara Reneta” – Jolanta Sroczyńska-Pietz
„ORESTEJA SELFTAPE” – Kamila Kucia
„Dzikie Auto” – Kamila Oleksiak-Czerwińska
„T≠O” – Jacek Majok
„Olimpiada traumy” – Magdalena Siwik
„SENS ŻYCIA WEDŁUG LOLI” – Marcin Teodorczyk
„KLUB POSZUKIWACZY SŁONKA” – Hanna Bondarenko
„Pan A” – Aleksandra Barczyk
„DZIECY i RYBI” – Łukasz Wójcicki
„Dwa” – Rafał Paśko
„WYJĄTKO” – Beniamin Maria Bukowski
„LODOWA KSIĘŻNICZKA” – Magdalena Sadocha

 

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej