Elipse
Powrót

Aktualności

22.02.2013

Zapraszamy do współtworzenia serwisu nowesztuki.pl

Założony przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Internetowy Katalog Współczesnych Sztuk Teatralnych dla Dzieci i Młodzieży www.nowesztuki.pl niedawno skończył siedem lat. Ósmy rok funkcjonowania rozpoczynamy zaproszeniem do współredagowania tego unikalnego serwisu.

Drodzy Internauci, miłośnicy teatru dla młodych widzów, autorzy sztuk!

Piszcie do nas o wydarzeniach związanych z najnowszą dramaturgią, o konkursach, konferencjach, festiwalach i przeglądach. Informujcie o premierach i losach sztuk opisanych w tym katalogu, przekazujcie recenzje i omówienia spektakli, których powstanie inspirowały utwory zamieszczone w serwisie nowesztuki.pl. Czekamy również na wiadomości o autorach, ich aktywności pisarskiej, sukcesach, udziale w życiu literackim i teatralnym, na wywiady.

Otwieramy możliwość wypowiedzi tym bywalcom strony, którzy mają zacięcie polemiczne. Nie zgadzacie się z opiniami i ocenami zawartymi w cytowanych przez nas w „aktualnościach” recenzjach, macie własne zdanie i przemyślenia – piszcie! Będziemy chętnie takie sporne głosy – zarówno widzów spektakli jak i autorów sztuk – publikować.

Strona www.nowesztuki.pl nie jest jedynie zbiorem kart opisujących utwory dramatyczne ostatnich lat. Obok faktograficznej może pełnić także funkcję komentującą, być dyskusyjnym forum. Bowiem spieranie się, wymiana poglądów, zgłaszanie nowych pomysłów sieje twórczy niepokój i przyczynia się do rozwoju. Zachęcamy gorąco do spotykania się na naszym wspólnotowym, dramatopisarskim terytorium.

Serwis ten – obok inicjatora i gospodarza z ramienia CSD w Poznaniu, Zbigniewa Rudzińskiego – budował przez pierwsze lata doktorant poznańskiej polonistyki Wojciech Hamerski. Potem Barbara Małecka, absolwentka UAM. Od lutego 2013 współprowadzi go kończąca właśnie teatrologiczne studia na tej samej uczelni Izabella Beata Nowacka. Karty katalogowe – prawie 500 sztuk 220 autorów – zbioru przygotowali głównie studenci i absolwenci UAM: poloniści oraz kulturoznawcy (niektórzy, m.in. Malina Prześluga, Marta Jagniewska, później zaczęli pisać udane dramaty), ale w gronie autorów opracowujących karty są także miłośnicy dramaturgii związani m.in. z Agencją ADIT, scenami lalkowymi i szkołami teatralnymi.

Katalog od momentu jego powstania współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainteresowanie serwisem z roku na rok rośnie. Jesteśmy przekonani, że udział internautów w jego kreowaniu uczyni serwis bogatszym i ciekawszym.

 

Jeszcze raz zapraszamy!

 

Kontakt:

Izabella Beata Nowacka inowacka@csdpoznan.pl

Zbigniew Rudziński zrudzinski@csdpoznan.pl

Czytaj inne

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej