Elipse
Powrót

Aktualności

24.01.2023

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”. Nagrodzone osoby autorskie wezmą udział w programie pisarskim, którego celem jest wsparcie procesu twórczego i pomoc w dotarciu do publiczności. Nabór zgłoszeń trwa do 28.02.2023 roku.

Ciemna grafika z jasnym napisem: 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Program Pisarski.

Wspieranie rozwoju dramaturgii dla dzieci i młodzieży stanowi ważny obszar działalności Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Od 1986 roku w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży łącznie nagrodzonych oraz wyróżnionych zostało ponad 200 autorek i autorów. Mając na uwadze przemiany w teatrze dla młodej widowni oraz miejsce współczesnego dramatu na deskach teatralnych, odświeżamy formułę Konkursu i dodajemy do niego istotny element wspierający osoby autorskie w procesie tworzenia tekstu.

Wszystkie osoby zainteresowane pisaniem tekstów dramatycznych dla młodej widowni zapraszamy do udziału w 34. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, który zyskuje nowy komponent: program pisarski.

Przygotowując nowy model Konkursu, kierowaliśmy się m.in. wnioskami z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”, związanymi z procesem pisania, w szczególności potrzebami dotyczącymi niezbędnego czasu na autorefleksję. W badaniu osoby twórcze doceniały również możliwość wglądu w kolejne etapy pracy nad realizacją sceniczną tekstów oraz otrzymania konstruktywnej informacji zwrotnej od osób reżyserujących i zarządzających teatrami.

Niezmiennie celem Konkursu jest pozyskanie nowych, wartościowych sztuk teatralnych, kierowanych do dzieci i młodzieży (do 16. roku życia). Przeznaczeniem tekstów jest ich sceniczna realizacja. Tym razem jednak od zgłaszających oczekujemy nadesłania koncepcji utworu i próbki tekstu niekoniecznie dramatycznego.

Najważniejsze założenia Konkursu:

1) Laureaci lub laureatki Konkursu wezmą udział w pięciomiesięcznym programie pisarskim (kwiecień-wrzesień 2023), którego celem jest zapewnienie możliwości kompleksowego rozwoju pisarskiego. W ramach programu pisarskiego każda osoba autorska zyska możliwość pracy z opiekunem procesu twórczego oraz redaktorem, a także udziału w warsztacie z reżyserem oraz konsultacji z ekspertem.

2) W ramach programu pisarskiego nagrodzone koncepcje zostaną rozwinięte w teksty dramatyczne, które zostaną zaprezentowane w formie czytania performatywnego podczas ogólnopolskiego wydarzenia, którego widownią będzie środowisko branżowe.

3) Wynagrodzenie za udział w programie oraz stworzenie gotowego tekstu wynosi 6000 zł netto.

4) Konkurs składa się z II etapów, z których pierwszy jest anonimowy. W drugim etapie dziesięcioro zakwalifikowanych autorów i autorek spotka się indywidualnie z jury. Spośród osób biorących udział w spotkaniach, jury wyłoni laureatów oraz laureatki Konkursu.

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska, Joanna Żygowska.

Zgłoszenia do Konkursu

Na zgłoszenia czekamy do 28.02.2023 roku, można je nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres mailowy: konkurs@nowesztuki.pl.

Zgłoszenie powinno zawierać formularz wraz z niezbędnymi załącznikami (FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY wraz załącznikami – plik do pobrania).

Wyniki I etapu Konkursu zostaną ogłoszone do 15.03.2023 r., natomiast rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do 30.03.2023.

Wszystkie szczegóły Konkursu wraz z opisem programu pisarskiego i wzorem umowy znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU.

 

Kontakt:
Na pytania związane z trwającą edycją Konkursu odpowiada Aleksandra Łozowska:
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej