Elipse
Powrót

Aktualności

24.01.2023

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”. Nagrodzone osoby autorskie wezmą udział w programie pisarskim, którego celem jest wsparcie procesu twórczego i pomoc w dotarciu do publiczności. Nabór zgłoszeń trwa do 28.02.2023 roku.

Ciemna grafika z jasnym napisem: 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Program Pisarski.

Wspieranie rozwoju dramaturgii dla dzieci i młodzieży stanowi ważny obszar działalności Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Od 1986 roku w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży łącznie nagrodzonych oraz wyróżnionych zostało ponad 200 autorek i autorów. Mając na uwadze przemiany w teatrze dla młodej widowni oraz miejsce współczesnego dramatu na deskach teatralnych, odświeżamy formułę Konkursu i dodajemy do niego istotny element wspierający osoby autorskie w procesie tworzenia tekstu.

Wszystkie osoby zainteresowane pisaniem tekstów dramatycznych dla młodej widowni zapraszamy do udziału w 34. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, który zyskuje nowy komponent: program pisarski.

Przygotowując nowy model Konkursu, kierowaliśmy się m.in. wnioskami z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”, związanymi z procesem pisania, w szczególności potrzebami dotyczącymi niezbędnego czasu na autorefleksję. W badaniu osoby twórcze doceniały również możliwość wglądu w kolejne etapy pracy nad realizacją sceniczną tekstów oraz otrzymania konstruktywnej informacji zwrotnej od osób reżyserujących i zarządzających teatrami.

Niezmiennie celem Konkursu jest pozyskanie nowych, wartościowych sztuk teatralnych, kierowanych do dzieci i młodzieży (do 16. roku życia). Przeznaczeniem tekstów jest ich sceniczna realizacja. Tym razem jednak od zgłaszających oczekujemy nadesłania koncepcji utworu i próbki tekstu niekoniecznie dramatycznego.

Najważniejsze założenia Konkursu:

1) Laureaci lub laureatki Konkursu wezmą udział w pięciomiesięcznym programie pisarskim (kwiecień-wrzesień 2023), którego celem jest zapewnienie możliwości kompleksowego rozwoju pisarskiego. W ramach programu pisarskiego każda osoba autorska zyska możliwość pracy z opiekunem procesu twórczego oraz redaktorem, a także udziału w warsztacie z reżyserem oraz konsultacji z ekspertem.

2) W ramach programu pisarskiego nagrodzone koncepcje zostaną rozwinięte w teksty dramatyczne, które zostaną zaprezentowane w formie czytania performatywnego podczas ogólnopolskiego wydarzenia, którego widownią będzie środowisko branżowe.

3) Wynagrodzenie za udział w programie oraz stworzenie gotowego tekstu wynosi 6000 zł netto.

4) Konkurs składa się z II etapów, z których pierwszy jest anonimowy. W drugim etapie dziesięcioro zakwalifikowanych autorów i autorek spotka się indywidualnie z jury. Spośród osób biorących udział w spotkaniach, jury wyłoni laureatów oraz laureatki Konkursu.

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska, Joanna Żygowska.

Zgłoszenia do Konkursu

Na zgłoszenia czekamy do 28.02.2023 roku, można je nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres mailowy: konkurs@nowesztuki.pl.

Zgłoszenie powinno zawierać formularz wraz z niezbędnymi załącznikami (FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY wraz załącznikami – plik do pobrania).

Wyniki I etapu Konkursu zostaną ogłoszone do 15.03.2023 r., natomiast rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do 30.03.2023.

Wszystkie szczegóły Konkursu wraz z opisem programu pisarskiego i wzorem umowy znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU.

 

Kontakt:
Na pytania związane z trwającą edycją Konkursu odpowiada Aleksandra Łozowska:
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521

 

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej