Elipse
Powrót

Aktualności

24.01.2023

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”. Nagrodzone osoby autorskie wezmą udział w programie pisarskim, którego celem jest wsparcie procesu twórczego i pomoc w dotarciu do publiczności. Nabór zgłoszeń trwa do 28.02.2023 roku.

Ciemna grafika z jasnym napisem: 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Program Pisarski.

Wspieranie rozwoju dramaturgii dla dzieci i młodzieży stanowi ważny obszar działalności Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Od 1986 roku w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży łącznie nagrodzonych oraz wyróżnionych zostało ponad 200 autorek i autorów. Mając na uwadze przemiany w teatrze dla młodej widowni oraz miejsce współczesnego dramatu na deskach teatralnych, odświeżamy formułę Konkursu i dodajemy do niego istotny element wspierający osoby autorskie w procesie tworzenia tekstu.

Wszystkie osoby zainteresowane pisaniem tekstów dramatycznych dla młodej widowni zapraszamy do udziału w 34. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, który zyskuje nowy komponent: program pisarski.

Przygotowując nowy model Konkursu, kierowaliśmy się m.in. wnioskami z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”, związanymi z procesem pisania, w szczególności potrzebami dotyczącymi niezbędnego czasu na autorefleksję. W badaniu osoby twórcze doceniały również możliwość wglądu w kolejne etapy pracy nad realizacją sceniczną tekstów oraz otrzymania konstruktywnej informacji zwrotnej od osób reżyserujących i zarządzających teatrami.

Niezmiennie celem Konkursu jest pozyskanie nowych, wartościowych sztuk teatralnych, kierowanych do dzieci i młodzieży (do 16. roku życia). Przeznaczeniem tekstów jest ich sceniczna realizacja. Tym razem jednak od zgłaszających oczekujemy nadesłania koncepcji utworu i próbki tekstu niekoniecznie dramatycznego.

Najważniejsze założenia Konkursu:

1) Laureaci lub laureatki Konkursu wezmą udział w pięciomiesięcznym programie pisarskim (kwiecień-wrzesień 2023), którego celem jest zapewnienie możliwości kompleksowego rozwoju pisarskiego. W ramach programu pisarskiego każda osoba autorska zyska możliwość pracy z opiekunem procesu twórczego oraz redaktorem, a także udziału w warsztacie z reżyserem oraz konsultacji z ekspertem.

2) W ramach programu pisarskiego nagrodzone koncepcje zostaną rozwinięte w teksty dramatyczne, które zostaną zaprezentowane w formie czytania performatywnego podczas ogólnopolskiego wydarzenia, którego widownią będzie środowisko branżowe.

3) Wynagrodzenie za udział w programie oraz stworzenie gotowego tekstu wynosi 6000 zł netto.

4) Konkurs składa się z II etapów, z których pierwszy jest anonimowy. W drugim etapie dziesięcioro zakwalifikowanych autorów i autorek spotka się indywidualnie z jury. Spośród osób biorących udział w spotkaniach, jury wyłoni laureatów oraz laureatki Konkursu.

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska, Joanna Żygowska.

Zgłoszenia do Konkursu

Na zgłoszenia czekamy do 28.02.2023 roku, można je nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres mailowy: konkurs@nowesztuki.pl.

Zgłoszenie powinno zawierać formularz wraz z niezbędnymi załącznikami (FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY wraz załącznikami – plik do pobrania).

Wyniki I etapu Konkursu zostaną ogłoszone do 15.03.2023 r., natomiast rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do 30.03.2023.

Wszystkie szczegóły Konkursu wraz z opisem programu pisarskiego i wzorem umowy znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU.

 

Kontakt:
Na pytania związane z trwającą edycją Konkursu odpowiada Aleksandra Łozowska:
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521

Czytaj inne

Można czuć! Warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla młodzieży)

02.11.2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich! Spotkamy się w Poznaniu w dn. 8-9.12.2023.

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (IV edycja)

26.10.2023

Zapraszamy do udziału w IV odsłonie call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 6 listopada 2023.

Czytaj dalej

Wypełnij ankietę i pomóż nam lepiej projektować wydarzenia branżowe!

20.10.2023

Aby zdiagnozować potrzeby osób pracujących w obszarze sztuki dla młodej widowni, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zachęca do wypełnienia ankiety.

Czytaj dalej

51. numer „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży” już w sprzedaży!

18.10.2023

Najnowsza antologia w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” jest już dostępna w sprzedaży.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

12.10.2023

Forum w liczbach prezentuje się imponująco! Dziękujemy za obecność i zaangażowanie.

Czytaj dalej

Premiera nowej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

09.10.2023

Już w październiku ukaże się premierowy numer w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Zapraszamy do udziału w Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

18.08.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną.

Czytaj dalej

Przedstawiamy program części performatywnej Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

08.08.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną. Część performatywna odbędzie się między 30 września a 1 października 2023 r.

Czytaj dalej

Ankieta badawcza na temat tańca dla młodej widowni

07.08.2023

Zachęcamy do wypełnienia ankiety badawczej dotyczącej tańca dla młodej widowni w Polsce! Wyniki ankiety zostaną przedstawione podczas Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni, które odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku w Poznaniu.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

02.08.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 20 sierpnia 2023 roku.

Czytaj dalej