Elipse
Powrót

Aktualności

24.01.2023

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”. Nagrodzone osoby autorskie wezmą udział w programie pisarskim, którego celem jest wsparcie procesu twórczego i pomoc w dotarciu do publiczności. Nabór zgłoszeń trwa do 28.02.2023 roku.

Ciemna grafika z jasnym napisem: 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Program Pisarski.

Wspieranie rozwoju dramaturgii dla dzieci i młodzieży stanowi ważny obszar działalności Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Od 1986 roku w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży łącznie nagrodzonych oraz wyróżnionych zostało ponad 200 autorek i autorów. Mając na uwadze przemiany w teatrze dla młodej widowni oraz miejsce współczesnego dramatu na deskach teatralnych, odświeżamy formułę Konkursu i dodajemy do niego istotny element wspierający osoby autorskie w procesie tworzenia tekstu.

Wszystkie osoby zainteresowane pisaniem tekstów dramatycznych dla młodej widowni zapraszamy do udziału w 34. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, który zyskuje nowy komponent: program pisarski.

Przygotowując nowy model Konkursu, kierowaliśmy się m.in. wnioskami z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”, związanymi z procesem pisania, w szczególności potrzebami dotyczącymi niezbędnego czasu na autorefleksję. W badaniu osoby twórcze doceniały również możliwość wglądu w kolejne etapy pracy nad realizacją sceniczną tekstów oraz otrzymania konstruktywnej informacji zwrotnej od osób reżyserujących i zarządzających teatrami.

Niezmiennie celem Konkursu jest pozyskanie nowych, wartościowych sztuk teatralnych, kierowanych do dzieci i młodzieży (do 16. roku życia). Przeznaczeniem tekstów jest ich sceniczna realizacja. Tym razem jednak od zgłaszających oczekujemy nadesłania koncepcji utworu i próbki tekstu niekoniecznie dramatycznego.

Najważniejsze założenia Konkursu:

1) Laureaci lub laureatki Konkursu wezmą udział w pięciomiesięcznym programie pisarskim (kwiecień-wrzesień 2023), którego celem jest zapewnienie możliwości kompleksowego rozwoju pisarskiego. W ramach programu pisarskiego każda osoba autorska zyska możliwość pracy z opiekunem procesu twórczego oraz redaktorem, a także udziału w warsztacie z reżyserem oraz konsultacji z ekspertem.

2) W ramach programu pisarskiego nagrodzone koncepcje zostaną rozwinięte w teksty dramatyczne, które zostaną zaprezentowane w formie czytania performatywnego podczas ogólnopolskiego wydarzenia, którego widownią będzie środowisko branżowe.

3) Wynagrodzenie za udział w programie oraz stworzenie gotowego tekstu wynosi 6000 zł netto.

4) Konkurs składa się z II etapów, z których pierwszy jest anonimowy. W drugim etapie dziesięcioro zakwalifikowanych autorów i autorek spotka się indywidualnie z jury. Spośród osób biorących udział w spotkaniach, jury wyłoni laureatów oraz laureatki Konkursu.

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska, Joanna Żygowska.

Zgłoszenia do Konkursu

Na zgłoszenia czekamy do 28.02.2023 roku, można je nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres mailowy: konkurs@nowesztuki.pl.

Zgłoszenie powinno zawierać formularz wraz z niezbędnymi załącznikami (FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY wraz załącznikami – plik do pobrania).

Wyniki I etapu Konkursu zostaną ogłoszone do 15.03.2022 r., natomiast rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do 30.03.2023.

Wszystkie szczegóły Konkursu wraz z opisem programu pisarskiego i wzorem umowy znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU.

 

Kontakt:
Na pytania związane z trwającą edycją Konkursu odpowiada Aleksandra Łozowska:
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521

Czytaj inne

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej