Elipse
Powrót

Aktualności

15.01.2024

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

W 2024 roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu organizuje zarówno Program pisarski, jak i 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Tym razem jako formuły od siebie niezależne: pierwsza skupiona na rozwijaniu koncepcji dramatu w procesie, druga na gotowych napisanych sztukach. Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Wspieranie rozwoju dramaturgii dla dzieci i młodzieży to ważny obszar działalności Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Decyzja o przeprowadzeniu zarówno Programu pisarskiego, jak i Konkursu podyktowana została wnioskami z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”, ewaluacji programu pisarskiego z 2023 roku oraz usłyszanym potrzebom środowiska.

Do Programu pisarskiego zapraszamy wszystkie osoby, które chcą:
– rozwijać własną koncepcję dramatu skierowanego do młodej widowni,
– doskonalić warsztat pisarski,
– pisać sztukę w atmosferze wsparcia, pogłębionej refleksji, inspiracji.

Najważniejsze założenia Programu pisarskiego:

1) Osoby wyłonione w naborze wezmą udział w pięciomiesięcznym Programie pisarskim (kwiecień-wrzesień 2024), którego celem jest zapewnienie możliwości kompleksowego rozwoju pisarskiego. W ramach Programu pisarskiego każda osoba autorska zyska możliwość pracy z osobą wspierającą proces twórczy, koordynatorką ze strony CSD oraz redaktorem, a także udziału w warsztacie z reżyserem, młodzieżowej konsultacji eksperckiej oraz konsultacji z wybranym specjalistą.

2) W ramach Programu pisarskiego nagrodzone koncepcje zostaną rozwinięte w teksty dramatyczne, które będą miały swoją premierę w formie czytania performatywnego podczas ogólnopolskiego wydarzenia branżowego. Sztuki teatralne zostaną również opublikowane w 54. numerze serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

3) Wynagrodzenie za udział w Programie, którego rezultatem jest stworzenie gotowego tekstu wynosi 6000 zł netto.

4) Nabór składa się z II etapów, z których pierwszy jest anonimowy. W drugim etapie maksymalnie dziesięcioro zakwalifikowanych autorów i autorek spotka się indywidualnie z jury. Spośród osób biorących udział w spotkaniach, jury wyłoni dwie osoby autorskie, które wezmą udział w programie pisarskim.

W jury Naboru do Programu pisarskiego zasiądą Marzenna Wiśniewska, Martyna Lechman, Robert Jarosz i Wojciech Brawer.

Zgłoszenia do naboru

Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku, można je nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres mailowy: programpisarski@nowesztuki.pl.

Wyniki I etapu Naboru zostaną ogłoszone do 15 marca 2024 r., natomiast rozstrzygnięcie Naboru nastąpi do 29 marca 2024 r.

Wszystkie szczegóły Naboru do Programu znajdują się w: Regulaminie Naboru do Programu pisarskiego 2024.

Zgłoszenie powinno zawierać:
– formularz zgłoszeniowy wraz z oświadczeniem dotyczącym autorstwa koncepcji tekstu i próbki sztuki teatralnej oraz klauzulą RODO (Formularz zgłoszeniowy – plik do pobrania),
– plik z koncepcją tekstu literackiego (Załącznik nr 1 Koncepcja tekstu – plik do pobrania),
– plik z próbką tekstu literackiego (Załącznik nr 2 Próbka tekstu – plik do pobrania).

Kontakt

Na pytania związane z Programem pisarskim odpowiadają pracowniczki Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

programpisarski@nowesztuki.pl
tel.: 61 64 64 475

 

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej