Scena Czytana 2012
Podczas tegorocznej Sceny Czytanej zaproponujemy młodzieży współczesne dramaty, które w formie czytanej zaprezentują aktorzy scen poznańskich. Spotkania odbędą się 12, 19 i 26 listopada 2012.
Spotkanie pierwsze – 12 listopada 2012, godz. 17.00 i 19.00
Stach Szulist „Ja, jako…?”
Czytają aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu: Teresa Kwiatkowskia, Łukasz Chrzuszcz i Wojciech Kalwat
Drugą część każdego ze spotkań poprowadzi Alicja Morawska-Rubczak. Będzie wówczas okazja do zadania pytań autorowi sztuki i do podjęcia dyskusji na jej temat.
Tekst został nagrodzony w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
i opublikowany w 33. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, wydanym przez CSD we wrześniu 2012 roku.opis sztuki
„Najbardziej „młodzieżowym” dramatem tomu okazuje się „Ja, jako…?” Stacha Szulista. Sposób ukształtowania tekstu imituje powieściowy strumień świadomości. Jest monologiem wewnętrznym nastolatka, zbuntowanego przeciw wszystkiemu i wszystkim (począwszy od rodziców i dziadków). Chłopak, który pełni rolę „narratora” przytacza raz po raz dialogowane scenki z własnego życia, które mają potwierdzać słuszność jego „Weltschmerzu”. Bohater reprezentuje pokolenie współczesnych gimnazjalistów, którzy wykrzykują światu swoje „nie”(…)”
Karolina Augustyniak, fragment recenzji pt. „Zbiór bardzo różnorodny” 33. zeszytu Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży zamieszczonej na portalu Dziennik Teatralny.
Spotkanie drugie – 19 listopada, godz. 19.00
Holger Schober „Hikikomori”
Czytają aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu: Barbara Krasińska i Piotr B.Dąbrowski oraz aktorka Teatru Nowego w Poznaniu: Oksana Pryjmak.
Dyskusję po czytaniu poprowadzi Stanisław Kandulski.
„Nie pamiętam, kiedy wycofałem się w samego siebie. Ani z jakiego to było powodu. Po prostu kiedyś przyszedłem tutaj i świat się skończył. Zniknął i nigdy go nie szukałem. Mam wszystko, czego mi trzeba. Mieszkam razem ze sobą i to już o jednego za dużo. Próbuję mieć ze sobą jak najmniejszy kontakt.” (fragment sztuki)
Tekst jest zapisem spektaklu „Hikikomori”, którego premiera odbyła się w 2006 roku w Wiedniu. W tłumaczeniu Lili Mrowińskiej-Lissewskiej ukazał się w 31. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, wydanym w 2011 roku.
Spotkanie trzecie – 26 listopada 2012, godz. 19.00
Robert Jarosz „Śnieży”
Czytają aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu: Bożena Borowska-Kropielnicka, Zbigniew Grochal i Mirosław Kropielnicki.
Dyskusję z udziałem autora poprowadzi Stanisław Kandulski.
„Nie istnieje inny diabeł prócz tego, który mieszka w naszych sercach.” Wszyscy zbudowani jesteśmy z klocków, które osobiście zbieramy lub otrzymujemy od innych. Nierzadko z pozoru banalne sytuacje czy też przypadkowo napotkani ludzie zmieniają zarówno nasz świat, jaki i nas samych. Pozostawiają nieodwracalnie odciśnięte ślady w sercu. Umiejętność odróżniania dobra od zła jest jedną z najtrudniejszych sztuk, której uczymy się przez całe życie.” (opis sztuki z katalogu)
Tekst został nagrodzony w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży i opublikowany w 33. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, wydanym przez CSD we wrześniu 2012 roku.