Elipse
Powrót

Aktualności

18.07.2024

Program pisarski 2024

W tegorocznej edycji Programu pisarskiego nagrodzono dwie autorki: Ewa Galicę za koncepcję pt. „Eryka i Skarabeusz” oraz Joannę Kowalską za „Dziewczyna i morze”. Obie autorki znajdują się na finalnym etapie tworzenia pełnowymiarowych sztuk teatralnych, które już wkrótce ujrzą światło dzienne.

Indywidualny proces twórczy

Autorki regularnie odbywają konsultacje z osobami wspierającymi proces twórczy. Ich zdaniem jest merytoryczne wsparcie, m.in. poprzez krytyczną lekturę tekstu czy rozmowę o potencjalnych kierunkach i rozwiązaniach. Ewa współpracuje z pedagożką teatru Justyną Czarnotą, a Joanna z badaczem i historykiem Piotrem Morawskim. Każdy zespół wspiera również Magdalena Przybylska z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, która koordynuje indywidualny przebieg Programu.

Inspirujące spotkania

W maju osoby z Programu odwiedziły Poznań, by skorzystać z konsultacji eksperckich z dziećmi i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz wziąć udział w warsztatach z reżyserem Robertem Jaroszem.

Ewa Galica z Justyną Czarnotą spotkały się z klasą 3a, natomiast Joanna Kowalska z Piotrem Morawskim rozmawiały z uczniami i uczennicami z klasy 6b. W spotkaniach uczestniczyły również pracowniczki Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej Aleksandra Rajska i Magdalena Przybylska. Te owocne i inspirujące rozmowy stanowiły kluczowy etap w rozwijaniu ich koncepcji, pozwalając autorkom zweryfikować swoje pomysły z recepcją docelowej widowni.

Dodatkowo autorki odbyły indywidualną konsultację z wybranym specjalistą, a pod koniec lipca spotkają się z Karoliną Oponowicz na warsztacie redaktorskim.

Finał Programu

Program pisarski ma na celu kompleksowe wsparcie procesu twórczego, prowadząc do powstania gotowych tekstów dramatycznych skierowanych do młodej widowni. Już we wrześniu „Eryka i Skarabeusz” Ewy Galicy oraz „Dziewczyna i morze” Joanny Kowalskiej będzie można zobaczyć na deskach teatru.

Utwory te zostaną zaprezentowane podczas Finału 35. Konkursu na Sztukę oraz Programu pisarskiego w Krakowie, organizowanym przy współpracy z Teatrem Groteska oraz Teatrem Ludowym. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-13 września 2024 roku. Prezentacje przyjmą formę czytań performatywnych, co umożliwi publiczności zapoznanie się z nowymi sztukami.

 

Laureatki Programu pisarskiego:

Ewa Galica – studiuje na V roku reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie. Wcześniej ukończyła animację kultury oraz optykę biomedyczną. Pracę artystyczną stara się łączyć z działaniami społecznymi. Prowadzi warsztaty teatralne w ramach projektu Lanterna Futuri dla młodzieży z Czech, Niemiec i Polski. Jej prace pokazywane były na festiwalach: iTSelF; Mozart Junior; Kontrapunkt; Pociąg do Miasta; Open The Door, 10. 11. i 12. Forum Młodej Reżyserii; FIST w Belgradzie; 43. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych; Kommen und Gehen w Goerlitz; Die-Wo-Spielen w Stuttgarcie. Zdobyła kilka nagród i wyróżnień. Za spektakle ,,A ja żyję bardzo’’ oraz ,,Minuta w Ciemności’’ dwukrotnie otrzymała nagrodę ,,Verba’’ Stowarzyszenia Autorów ZAiKS podczas 11. oraz 12. Forum Młodej Reżyserii. ,,A ja żyję bardzo’’ zostało wskazane jako Najciekawszy Debiut sezonu teatralnego 2022/2023 wg rankingu Miesięcznika Teatr. Za reżyserię spektaklu ,,Minuta w Ciemności’’ otrzymała nagrodę Best Director Award na festiwalu FIST w Belgradzie. Jej reżyserski debiut w teatrze instytucjonalnym to spektakl ,,Żydowski Pies” w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Ma za sobą debiut dramatopisarski – dramat ,,drzwi otwierają się’’ – dzięki któremu została laureatką Konkursu M(ł)odsza Polska organizowanego przez Narodowy Teatr Stary w Krakowie. Ma nadzieję, że kiedyś jeszcze coś uda jej się napisać. Lubi teatr, ale nie tylko i nie zawsze.

Joanna Kowalska – dramaturżka, autorka adaptacji teatralnych i tekstów piosenek, aktorka. Absolwentka AST we Wrocławiu oraz Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Twórczyni adaptacji teatralnych do spektakli Piotra Ratajczaka: „Zły” (Teatr Polski w Bielsku- Białej, 2020), „Lalka” (Teatr Współczesny, Szczecin, 2021), „Ziemia obiecana” (Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole, 2022), „Granica” Teatr Polski, Bielsko-Biała, 2023). Stale współpracuje z Nataszą Sołtanowicz tworząc piosenki i scenariusze spektakli dla młodzieży: „Pasztety do boju” (Teatr Nowy w Słupsku), „Miejskie Ziółka” (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu). Współzałożycielka stowarzyszenia wrocławskiego [in between], gdzie razem z Sołtanowicz realizują autorskie spektakle offowe ( „Sweet Home”, 2021 „Tutaj”, 2022, „Teraz” 2023). W 2023 roku miała miejsce premiera jej sztuki dla młodzieży „Klub Niepokornych” w Teatrze Garnizon Sztuki w Warszawie oraz premiera jej tekstu scenicznego „Anomalia” w Teatrze Narodowym w Craiovej w Rumunii.

Osoby towarzyszące w procesie twórczym:

Justyna Czarnota – pedagożka teatru, trenerka, kuratorka, managerka kultury. Prowadzi warsztaty dla różnych instytucji i organizacji w całej Polsce oraz projektuje materiały edukacyjne i rozwojowe. Jej głównym obszarem zainteresowania jest współczesny teatr dla dzieci, młodzieży i rodzin, ciekawią ją szczególnie przedstawienia eksperymentujące z pozycją publiczności i modele działania wzmacniające bliskość między osobami na widowni.

Piotr Morawski – kulturoznawca, historyk kultury. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się kulturową historią teatru oraz współczesnymi praktykami performatywnymi, krytyką instytucjonalną w teatrze, wytwarzaniem dyskursów na temat teatru, performansów i widowisk. Opublikował m.in. „Oświecenie. Przedstawienia” (2017), obecnie przygotowuje książkę na temat budowania relacji z publicznością przez Teatr Ziemi Mazowieckiej w latach 1956-1968.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Finał 35. Konkursu na Sztukę oraz Programu pisarskiego

23.07.2024

W tym roku finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz 2. edycji Programu pisarskiego odbędzie się w Krakowie w dn. 11-13 września 2024 r. we współpracy z Teatrem Groteska oraz Teatrem Ludowym.

Czytaj dalej

Forum o wielojęzyczności w sztukach performatywnych dla młodej widowni

17.07.2024

Ogłaszamy program trzeciej edycji Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce.

Czytaj dalej

Publikacja podsumowująca działalność Centrum

12.07.2024

Zapraszamy do zakupu publikacji obrazującej działalność Centrum Sztuki Dziecka!

Czytaj dalej

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej