Promocja książki „Inne kaczątko i… inne, nie tylko bajki. Antologia Nowych Polskich Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
Instytut Polski we współpracy z Wydawnictwem „Black Flamingo Publishing” w Sofii zorganizował promocję bułgarskiego wydania antologii „Inne kaczątko i … inne nie tylko bajki. Antologia nowych polskich sztuk dla dzieci i młodzieży” w Teatrze Młodzieżowym w Sofii.
Książka została wydana z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sofii z okazji Roku Teatru Polskiego. Znalazło się w niej dziesięć sztuk teatralnych, takich autorów jak: Izabela Degórska, Maciej Wojtyszko, Liliana Bardijewska, Marta Guśniowska, Malina Prześluga, Robert Jarosz, Iwona Kusiak i Cezary Żołtyński. Wyboru sztuk dokonał Zbigniew Rudziński, główny instruktor w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, który jest również autorem wstępu napisanego specjalnie do bułgarskiego wydania książki. Przekładu sztuk dokonali doświadczeni tłumacze: Antoaneta Popowa, Bożko Bożkow, Elżbieta Eysymont, Prawda Spasowa i Wera Dejanowa. Autorem projektu okładki jest prof. Lech Majewski.
Celem wydania antologii jest zapoznanie bułgarskiego środowiska teatralnego z najnowszą polską dramaturgią dziecięcą i zachęcenie bułgarskich reżyserów do wystawienia sztuk na scenach teatralnych.
Spotkanie poprowadził Michail Bajkow, dramaturg, zastępca dyrektora Teatru Młodzieżowego w Sofii. Książkę przedstawiła prof. Wioleta Deczewa, teatrolog, profesor w Departamencie Teatru Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego. O pracy nad antologią opowiedziała jej redaktorka i tłumaczka, Wera Dejanowa.
Fragmenty sztuk: „Eliksir starości” Liliany Bardijewskiej, „Inne kaczątko” Iwony Kusiak i Cezarego Żołtyńskiego oraz „Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej zaprezentowali aktorzy: Aleksander Hadziangelow, Julian Petrow i Jaroslawa Petrowa.
W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy kilku teatrów sofijskich, m.in. Stołecznego Teatru Lalkowego i Teatru „Sofia”, bułgarscy dramaturdzy, reżyserzy, literaci, tłumacze literatury polskiej, studenci, doktoranci i wykładowcy kierunków teatralnych Akademii Teatralnej i Filmowej w Sofii, Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego, Uniwersytetu Sofijskiego, miłośnicy teatru i miejscowa Polonia.
Prof. Wioleta Deczewa udzieliła obszernego wywiadu na temat ukazania się antologii dla programu „Christo Botew” Bułgarskiego Radia Państwowego.