Finał 35. Konkursu na Sztukę oraz Programu pisarskiego
W tym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zorganizowało 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz 2. edycję Programu pisarskiego. Finał każdej z tych formuł odbędzie się w Krakowie w dn. 11-13 września 2024 r. we współpracy z Teatrem Groteska oraz Teatrem Ludowym.
Laureaci i Laureatki Konkursu
Pierwsza edycja organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1986 r. Od tamtego czasu w Konkursie nagrodzonych oraz wyróżnionych zostało ponad 200 autorek i autorów. Niezmiennie Konkurs skierowany jest do osób zainteresowanych pisaniem współczesnych tekstów dramatycznych dla młodej widowni (do 16. roku życia).
Do tegorocznej, 35. edycji Konkursu zostało nadesłane 78 sztuk teatralnych. Teksty oceniało jury w składzie: Katarzyna Grajewska, Magdalena Rewerenda (I etap) oraz Piotr Dobrowolski, Justyna Lipko-Konieczna, Magdalena Miklasz i Joanna Żygowska (II etap). Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpiło w maju tego roku.
Nagrody oraz wyróżnienia otrzymali i otrzymały:
• I nagrodę Mariusz Gołosz za sztukę „POV: masz 12 lat i prze****ne”,
• II nagrodę Rafał Paśko za sztukę „Dwa”,
• III nagrodę Beniamin M. Bukowski za sztukę „WYJĄTKO”,
• I wyróżnienie Aleksandra Barczyk za sztukę „Pan A”,
• dwa równorzędne II wyróżnienia Kamila Oleksiak-Czerwińska za sztukę „Dzikie Auto” oraz Marcin Teodorczyk za sztukę „SENS ŻYCIA WEDŁUG LOLI”.
Nagrodzone teksty ukażą się w 54. numerze Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, który ukaże się jesienią tego roku.
Program pisarski – proces twórczy trwa
W tym roku odbył się również nabór do 2. edycji Programu pisarskiego. Celem Programu jest zapewnienie możliwości kompleksowego rozwoju pisarskiego. W jego ramach osoby autorskie zyskują możliwość pracy z osobą wspierającą proces twórczy, biorą udział w warsztatach z reżyserem oraz redaktorką, spotkaniu z dziećmi lub młodzieżą, a także korzystają z konsultacji ze specjalistą w wybranej przez siebie dziedzinie, związanej z tematem realizowanej sztuki.
Program pisarski jest dedykowany osobom, które chcą rozwijać własną koncepcję dramatu skierowanego do młodej widowni, doskonalić warsztat pisarski, a także pisać sztukę w atmosferze wsparcia, pogłębionej refleksji i inspiracji.
Spośród 58 zgłoszonych koncepcji, jury w składzie: Wojciech Brawer, Robert Jarosz, Martyna Lechman oraz Marzenna Wiśniewska do udziału w Programie postanowiło wybrać:
• Ewę Galicę, autorkę koncepcji sztuki teatralnej „Eryka i Skarabeusz”,
• Joannę Karolinę Kowalską, autorkę koncepcji sztuki teatralnej „Dziewczyna i morze”.
Program pisarski rozpoczął się w kwietniu, a zakończy się w połowie sierpnia. W tym czasie autorki regularnie odbywają konsultacje z osobami towarzyszącymi im w procesie twórczym. Zadaniem tych osób jest merytoryczne wsparcie, m.in. poprzez krytyczną lekturę tekstu czy rozmowę o potencjalnych kierunkach i rozwiązaniach. Ewa współpracuje z pedagożką teatru Justyną Czarnotą, a Joanna z badaczem i historykiem kultury Piotrem Morawskim.
W trakcie Programu autorki skorzystały już z konsultacji eksperckich z dziećmi i młodzieżą, uczestniczyły w warsztatach z reżyserem Robertem Jaroszem, a także odbyły indywidualną konsultację z wybranymi specjalistkami. Przed uczestniczkami Programu jeszcze jeden punkt procesu – udział w warsztacie redaktorskim.
Gotowe teksty, podobnie jak sztuki nagrodzone w Konkursie, zostaną opublikowane w 54. numerze Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.
Finał Konkursu oraz Programu
Jesienią, a dokładnie w dniach 11-13 września 2024 r., w Krakowie odbędzie się Finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz Programu pisarskiego. Wydarzenie odbędzie się we współpracy trzech instytucji – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatru Groteska oraz Teatru Ludowego w Krakowie.
Podczas wydarzenia dramaty nagrodzone w Konkursie oraz powstałe w ramach Programu pisarskiego zostaną zaprezentowane publiczności w formie czytań performatywnych, przygotowanych przez profesjonalny zespół aktorski oraz osobę reżyserującą.
Finał będzie również okazją do rozmowy osób autorskich z publicznością na temat powstałych tekstów, a także kondycji i potrzeb współczesnej dramaturgii oraz teatru dla młodych. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie prapremiera spektaklu „Dziewczyna w ogniu” w reżyserii Roksany Miner – spektaklu na podstawie sztuki teatralnej Andrzeja Błażewicza, powstałej w ramach ubiegłorocznej edycji Programu pisarskiego.
Więcej informacji wkrótce! Zapraszamy do śledzenia aktualności na stronie www.nowesztuki.pl oraz na naszym profilu Facebook: @NoweSztukiDlaDzieciIMlodziezy