Elipse
Powrót

Aktualności

16.03.2022

Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Będzie to szansa na ogólnopolską rozmowę na temat obecności tekstu w teatrze dla dzieci i młodzieży, diagnozę teraźniejszości i wspólną dyskusję na temat przyszłości. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Dziecka.

Pomarańczowo-granatowy napis na szarym tle: FORUM. Na literach z tego słowa biały dopisek: o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce. W lewym górnym rogu logo Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, w prawym dolnym napis: Poznań 15-18.09.2022

Forum będzie przestrzenią do rozmowy na tematy związane z teatrem dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych utworów dramatycznych oraz innych form istnienia na scenicznych deskach tekstów literackich. Wydarzenie jest także zaproszeniem do wymiany doświadczeń i poglądów oraz do wspólnego wypracowywania możliwych kierunków rozwoju działań związanych z popularyzacją współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy osoby zawodowo zainteresowane teatrem dla młodej widowni, a także te, które planują z nim związać swoją przyszłość.

Czas: 15-18 września 2022 roku
Miejsce: Poznań, Scena Wspólna
Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Spotkanie odbędzie się w roku, w którym wydawnictwo „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” świętuje swoje 30-lecie, od 16 lat funkcjonuje katalog nowesztuki.pl, a Konkurs na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży zostanie rozstrzygnięty po raz 33. W roku 2022 mija także 17 lat od Kongresu Polskiego Teatru dla Dzieci i Młodzieży, którego pokłosiem jest „Raport o stanie polskiego teatru dla dzieci i młodzieży w latach 1989–2003”. Ta perspektywa czasowa skłania do postawienia pytań zarówno o przeszłość i teraźniejszość wymienionych projektów, a także – w sposób szczególny – o ich przyszłość.

To niepełne dwudziestolecie, jakie upłynęło od ostatniej ogólnopolskiej dyskusji nad stanem polskiego teatru dla dzieci, przyniosło szereg zmian, które warto podjąć podczas rozmowy w szerokim gronie. Zmiana sytuacji współczesnego dramatu w teatrze jest związana z poszerzeniem grona autorów i autorek, licznymi premierami, ale także z ewolucją rozumienia tego, czym jest i czym może być tekst w teatrze dla młodej widowni. Mają na to wpływ m.in. popularyzacja teatru dla najnajów oraz teatru tańca, wykorzystywania technik improwizacyjnych w pracy nad spektaklem czy też obecność adaptacji współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży, szczególnie książek obrazkowych.

Forum odbędzie się w czasie, w którym instytucje wciąż jeszcze zmagają się z kryzysem pandemicznym, a jednocześnie stykają się z kryzysem migracyjnym, wywołanym przede wszystkim rosyjską inwazją na Ukrainę, ale i sytuacją w innych regionach świata. Okoliczności te przynoszą nowe wyzwania, przed jakimi stają osoby zajmujące się sztuką dla dzieci i młodzieży oraz teatry i inne instytucje kultury.

W programie wydarzenia znajdą się m.in.:

  • panele dyskusyjne na temat historii, teraźniejszości i przyszłości współczesnego dramatu i dramaturgii dla dzieci i młodzieży,
  • sprawozdanie z badania socjologicznego dotyczącego współczesnej dramaturgii dla młodej widowni,
  • spotkania grup roboczych poświęcone nazwaniu i wypracowywaniu potrzeb związanych z działaniami na rzecz współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży,
  • premiera nowych pozycji w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”,
  • spotkania dotyczące sytuacji teatru wynikającej z trwających kryzysów społecznych i politycznych,
  • prezentacja tekstów nagrodzonych w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w roku 2022,
  • spotkania networkingowe,
  • warsztaty i rozmowy dla osób wyróżnionych w 33. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Szczegółowy program wydarzenia oraz informacje o akredytacjach zostaną opublikowane w czerwcu na stronie nowesztuki.pl.

Jeśli chcą Państwo podzielić się swoimi propozycjami tematów, które mogłyby zostać podjęte podczas Forum, zapraszamy do kontaktu z kuratorką projektu, Joanną Żygowską: jzygowska@csdpoznan.pl.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej