Elipse
Powrót

Aktualności

16.03.2022

Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Będzie to szansa na ogólnopolską rozmowę na temat obecności tekstu w teatrze dla dzieci i młodzieży, diagnozę teraźniejszości i wspólną dyskusję na temat przyszłości. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Dziecka.

Pomarańczowo-granatowy napis na szarym tle: FORUM. Na literach z tego słowa biały dopisek: o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce. W lewym górnym rogu logo Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, w prawym dolnym napis: Poznań 15-18.09.2022

Forum będzie przestrzenią do rozmowy na tematy związane z teatrem dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych utworów dramatycznych oraz innych form istnienia na scenicznych deskach tekstów literackich. Wydarzenie jest także zaproszeniem do wymiany doświadczeń i poglądów oraz do wspólnego wypracowywania możliwych kierunków rozwoju działań związanych z popularyzacją współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy osoby zawodowo zainteresowane teatrem dla młodej widowni, a także te, które planują z nim związać swoją przyszłość.

Czas: 15-18 września 2022 roku
Miejsce: Poznań, Scena Wspólna
Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Spotkanie odbędzie się w roku, w którym wydawnictwo „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” świętuje swoje 30-lecie, od 16 lat funkcjonuje katalog nowesztuki.pl, a Konkurs na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży zostanie rozstrzygnięty po raz 33. W roku 2022 mija także 17 lat od Kongresu Polskiego Teatru dla Dzieci i Młodzieży, którego pokłosiem jest „Raport o stanie polskiego teatru dla dzieci i młodzieży w latach 1989–2003”. Ta perspektywa czasowa skłania do postawienia pytań zarówno o przeszłość i teraźniejszość wymienionych projektów, a także – w sposób szczególny – o ich przyszłość.

To niepełne dwudziestolecie, jakie upłynęło od ostatniej ogólnopolskiej dyskusji nad stanem polskiego teatru dla dzieci, przyniosło szereg zmian, które warto podjąć podczas rozmowy w szerokim gronie. Zmiana sytuacji współczesnego dramatu w teatrze jest związana z poszerzeniem grona autorów i autorek, licznymi premierami, ale także z ewolucją rozumienia tego, czym jest i czym może być tekst w teatrze dla młodej widowni. Mają na to wpływ m.in. popularyzacja teatru dla najnajów oraz teatru tańca, wykorzystywania technik improwizacyjnych w pracy nad spektaklem czy też obecność adaptacji współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży, szczególnie książek obrazkowych.

Forum odbędzie się w czasie, w którym instytucje wciąż jeszcze zmagają się z kryzysem pandemicznym, a jednocześnie stykają się z kryzysem migracyjnym, wywołanym przede wszystkim rosyjską inwazją na Ukrainę, ale i sytuacją w innych regionach świata. Okoliczności te przynoszą nowe wyzwania, przed jakimi stają osoby zajmujące się sztuką dla dzieci i młodzieży oraz teatry i inne instytucje kultury.

W programie wydarzenia znajdą się m.in.:

  • panele dyskusyjne na temat historii, teraźniejszości i przyszłości współczesnego dramatu i dramaturgii dla dzieci i młodzieży,
  • sprawozdanie z badania socjologicznego dotyczącego współczesnej dramaturgii dla młodej widowni,
  • spotkania grup roboczych poświęcone nazwaniu i wypracowywaniu potrzeb związanych z działaniami na rzecz współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży,
  • premiera nowych pozycji w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”,
  • spotkania dotyczące sytuacji teatru wynikającej z trwających kryzysów społecznych i politycznych,
  • prezentacja tekstów nagrodzonych w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w roku 2022,
  • spotkania networkingowe,
  • warsztaty i rozmowy dla osób wyróżnionych w 33. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Szczegółowy program wydarzenia oraz informacje o akredytacjach zostaną opublikowane w czerwcu na stronie nowesztuki.pl.

Jeśli chcą Państwo podzielić się swoimi propozycjami tematów, które mogłyby zostać podjęte podczas Forum, zapraszamy do kontaktu z kuratorką projektu, Joanną Żygowską: jzygowska@csdpoznan.pl.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej