Elipse
Powrót

Aktualności

22.03.2024

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

Teksty zgłoszone do 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży trafią do jury, którego praca będzie składała się z dwóch etapów. W I etapie Konkursu selekcji sztuk dokonają Katarzyna Grajewska oraz Magdalena Rewerenda. Teksty zakwalifikowane do II etapu przeczytają Piotr Dobrowolski, Justyna Lipko-Konieczna, Magdalena Miklasz oraz Joanna Żygowska. Poniżej przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

JURY I ETAPU KONKURSU

Katarzyna Grajewska – absolwentka polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ponad 30 lat jest związana z Teatrem Animacji w Poznaniu – wcześniej pracowała jako kierowniczka literacka, obecnie zastępczyni dyrektora tegoż Teatru. Wierna czytelniczka tekstów zgłaszanych do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Magdalena Rewerenda – dr nauk o sztuce, teatrolożka, badaczka i adiunktka w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Recenzentka współpracująca między innymi z dwutygodnikiem „CzasKultury.pl” i „Didaskaliami”. Autorka książki „Performatywne archiwum teatru. Konsekwencje Nie-Boskiej komedii. Szczątków Olivera Frljicia” (2020). Zajmuje się teatrem i dramatem współczesnym oraz zwrotem pamięciowym i archiwalnym w humanistyce. Członkini komisji artystycznej 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2022/23) oraz komisji eksperckiej projektu Nowa Generacja 2023.

JURY II ETAPU KONKURSU

Piotr Dobrowolski – literaturoznawca, teatrolog, teoretyk sztuki; profesor UAM pracujący na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Kierownik (wspólnie z prof. Wojciechem Baluchem) Ośrodka Badań nad Dramaturgią, działającego w ramach konsorcjum badawczego UAM i UJ. Krytyk teatralny i literacki, komentator życia artystycznego, tłumacz, eseista. Członek Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, redaktor „Czasu Kultury”, członek Kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Autor i redaktor kilku książek oraz licznych tekstów naukowych, popularyzatorskich i krytycznych z zakresu literatury, teatru, widowisk, sztuk wizualnych i socjologii kultury.

Justyna Lipko-Konieczna – dramaturżka, redaktorka, pedagożka, badaczka teatru, kuratorka. Dyrektorka Programowa Centrum Sztuki Włączającej / Teatru 21 oraz dramaturżka i członkini zespołu programowego w TR Warszawa. W latach 2011-2015 dramaturżka Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie, w którym w późniejszych latach odpowiadała za rozwijanie działań edukacyjnych i partycypacyjnych. Współpracowała m.in. z Teatrem Dramatycznym, gdzie współtworzyła spektakle „Per Gynt. Szkice z Dramatu Henryka Ibsena”, „Klub Polski”, „Córeczki”, z Nowym Teatrem w Warszawie („Indianie”), z Narodowym Starym Teatrze w Krakowie („Szewcy”), Teatrem Powszechnym w Warszawie „(Ssuperspektakl”), Teatrem Zagłębia w Sosnowcu („Wróg. Instrukcja obsługi”), z Teatrem Polskim w Bydgoszczy („Mur”, „Wielce Szanowna Pani”). Jest autorką dramaturgii i scenariuszy do kilkudziesięciu spektakli, m.in.: „Rewolucja, której nie było”, „Libido romantico”, „Nie jestem rośliną. Strumień świadomości”, „Siedem historii okrutnych”.

Magdalena Miklasz – reżyserka teatralna, pedagożka. Ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku, Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu, prowadziła zajęcia w Warszawskiej Szkole Filmowej i w AT w Białymstoku. Reżyseruje spektakle dla dorosłych i dla dzieci w całej Polsce, ostatnio m.in.: „Darwin, czyli dzieci ewolucji” wg Łukasza Zaleskiego (dyplom studentów AT w Białymstoku), „Być jak Beata” wg Piotra Domalewskiego i Żelisława Żelisławskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, „Ferdydurke” wg Witolda Gombrowicza i „Pani Dalloway” wg Virgini Woolf w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie.

Joanna Żygowska – badaczka literatury i teatru dla młodej widowni, kuratorka sztuki dla dziecka, dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Członkini Zespołu ds. Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą WFPiK na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka książki „Skrzydła dla dzieci. Teatr poetycki Krystyny Miłobędzkiej” (Kraków 2018). Jurorka w konkursach literackich, m.in.: Książka Roku PS IBBY oraz w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Współtwórczyni kilkunastu projektów artystycznych i edukacyjnych związanych ze sztuką dla dzieci i młodzieży. Współpracowała z kilkoma instytucjami kultury i NGO (przede wszystkim ze Stowarzyszeniem Młodych Animatorów Kultury).

W I etapie jury przeczyta wszystkie przysłane teksty i wyłoni do 20 utworów, które zostaną zakwalifikowane do udziału w II etapie. Nazwiska osób zakwalifikowanych do II etapu poznamy w momencie ogłoszenia werdyktu jury. Przypominamy, że do 2 kwietnia 2024 roku trwa nabór tekstów do 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Werdykt jury poznamy do 20 maja 2024 roku.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Antologia szwedzkich sztuk dla młodzieży – premiera!

21.10.2024

Ogłaszamy premierę 53 tomu Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży – „Gry o przyszłość. Antologia szwedzkich sztuk dla młodzieży”.

Czytaj dalej

Dziękujemy za spotkania i dyskusje podczas Forum!

16.10.2024

Za nami Forum o wielojęzyczności w sztukach performatywnych dla młodej widowni.

Czytaj dalej

53 i 54 numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży już niedługo!

30.09.2024

Z przyjemnością informujemy, że tej jesieni ukażą się dwa kolejne numery z serii Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży!

Czytaj dalej

Finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz Programu pisarskiego za nami!

24.09.2024

W dniach 11-13 września 2024 r. w Krakowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło twórczynie i twórców, młodych widzów oraz branżę teatralną.

Czytaj dalej

Finał 35. Konkursu na Sztukę oraz Programu pisarskiego

23.07.2024

W tym roku finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz 2. edycji Programu pisarskiego odbędzie się w Krakowie w dn. 11-13 września 2024 r. we współpracy z Teatrem Groteska oraz Teatrem Ludowym.

Czytaj dalej

Program pisarski 2024

18.07.2024

Program pisarski trwa! Gotowe teksty zostaną wydrukowane w 54. numerze Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Forum o wielojęzyczności w sztukach performatywnych dla młodej widowni

17.07.2024

Ogłaszamy program trzeciej edycji Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce.

Czytaj dalej

Publikacja podsumowująca działalność Centrum

12.07.2024

Zapraszamy do zakupu publikacji obrazującej działalność Centrum Sztuki Dziecka!

Czytaj dalej

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej