Elipse
Powrót

Aktualności

22.03.2024

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

Teksty zgłoszone do 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży trafią do jury, którego praca będzie składała się z dwóch etapów. W I etapie Konkursu selekcji sztuk dokonają Katarzyna Grajewska oraz Magdalena Rewerenda. Teksty zakwalifikowane do II etapu przeczytają Piotr Dobrowolski, Justyna Lipko-Konieczna, Magdalena Miklasz oraz Joanna Żygowska. Poniżej przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

JURY I ETAPU KONKURSU

Katarzyna Grajewska – absolwentka polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ponad 30 lat jest związana z Teatrem Animacji w Poznaniu – wcześniej pracowała jako kierowniczka literacka, obecnie zastępczyni dyrektora tegoż Teatru. Wierna czytelniczka tekstów zgłaszanych do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Magdalena Rewerenda – dr nauk o sztuce, teatrolożka, badaczka i adiunktka w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Recenzentka współpracująca między innymi z dwutygodnikiem „CzasKultury.pl” i „Didaskaliami”. Autorka książki „Performatywne archiwum teatru. Konsekwencje Nie-Boskiej komedii. Szczątków Olivera Frljicia” (2020). Zajmuje się teatrem i dramatem współczesnym oraz zwrotem pamięciowym i archiwalnym w humanistyce. Członkini komisji artystycznej 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2022/23) oraz komisji eksperckiej projektu Nowa Generacja 2023.

JURY II ETAPU KONKURSU

Piotr Dobrowolski – literaturoznawca, teatrolog, teoretyk sztuki; profesor UAM pracujący na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Kierownik (wspólnie z prof. Wojciechem Baluchem) Ośrodka Badań nad Dramaturgią, działającego w ramach konsorcjum badawczego UAM i UJ. Krytyk teatralny i literacki, komentator życia artystycznego, tłumacz, eseista. Członek Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, redaktor „Czasu Kultury”, członek Kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Autor i redaktor kilku książek oraz licznych tekstów naukowych, popularyzatorskich i krytycznych z zakresu literatury, teatru, widowisk, sztuk wizualnych i socjologii kultury.

Justyna Lipko-Konieczna – dramaturżka, redaktorka, pedagożka, badaczka teatru, kuratorka. Dyrektorka Programowa Centrum Sztuki Włączającej / Teatru 21 oraz dramaturżka i członkini zespołu programowego w TR Warszawa. W latach 2011-2015 dramaturżka Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie, w którym w późniejszych latach odpowiadała za rozwijanie działań edukacyjnych i partycypacyjnych. Współpracowała m.in. z Teatrem Dramatycznym, gdzie współtworzyła spektakle „Per Gynt. Szkice z Dramatu Henryka Ibsena”, „Klub Polski”, „Córeczki”, z Nowym Teatrem w Warszawie („Indianie”), z Narodowym Starym Teatrze w Krakowie („Szewcy”), Teatrem Powszechnym w Warszawie „(Ssuperspektakl”), Teatrem Zagłębia w Sosnowcu („Wróg. Instrukcja obsługi”), z Teatrem Polskim w Bydgoszczy („Mur”, „Wielce Szanowna Pani”). Jest autorką dramaturgii i scenariuszy do kilkudziesięciu spektakli, m.in.: „Rewolucja, której nie było”, „Libido romantico”, „Nie jestem rośliną. Strumień świadomości”, „Siedem historii okrutnych”.

Magdalena Miklasz – reżyserka teatralna, pedagożka. Ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku, Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu, prowadziła zajęcia w Warszawskiej Szkole Filmowej i w AT w Białymstoku. Reżyseruje spektakle dla dorosłych i dla dzieci w całej Polsce, ostatnio m.in.: „Darwin, czyli dzieci ewolucji” wg Łukasza Zaleskiego (dyplom studentów AT w Białymstoku), „Być jak Beata” wg Piotra Domalewskiego i Żelisława Żelisławskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, „Ferdydurke” wg Witolda Gombrowicza i „Pani Dalloway” wg Virgini Woolf w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie.

Joanna Żygowska – badaczka literatury i teatru dla młodej widowni, kuratorka sztuki dla dziecka, dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Członkini Zespołu ds. Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą WFPiK na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka książki „Skrzydła dla dzieci. Teatr poetycki Krystyny Miłobędzkiej” (Kraków 2018). Jurorka w konkursach literackich, m.in.: Książka Roku PS IBBY oraz w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Współtwórczyni kilkunastu projektów artystycznych i edukacyjnych związanych ze sztuką dla dzieci i młodzieży. Współpracowała z kilkoma instytucjami kultury i NGO (przede wszystkim ze Stowarzyszeniem Młodych Animatorów Kultury).

W I etapie jury przeczyta wszystkie przysłane teksty i wyłoni do 20 utworów, które zostaną zakwalifikowane do udziału w II etapie. Nazwiska osób zakwalifikowanych do II etapu poznamy w momencie ogłoszenia werdyktu jury. Przypominamy, że do 2 kwietnia 2024 roku trwa nabór tekstów do 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Werdykt jury poznamy do 20 maja 2024 roku.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Można czuć! Warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla młodzieży)

02.11.2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich! Spotkamy się w Poznaniu w dn. 8-9.12.2023.

Czytaj dalej