Elipse
Powrót

Aktualności

30.09.2013

Podsumowanie 22. Warsztatów dramatopisarskich w Obrzycku

Tradycyjnie spotkania warsztatowe skupione były wokół tekstów nagrodzonych w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, ale nie tylko.

Nowością w tym roku były utwory laureackie pochodzące z Konkursu na Miniaturę Teatralną adresowanego do młodzieży, którego pierwsza edycja rozstrzygnięta została w czerwcu tego roku. Ponadto po raz pierwszy podjęty został temat pisania dla filmu, prelekcje przybliżyły uczestnikom oraz gościom problematykę związana z tworzeniem scenariuszy filmowych. Prócz tego organizatorzy zadbali o społeczność lokalną goszczącego już od 4 lat dramatopisarzy Obrzycka prezentując na żywo spektakl „Chodź na słówko” Maliny Prześlugi w reżyserii Jerzego Moszkowicza, które spotkało się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, zarówno przez dziecięcą jak i dorosłą publiczności.

Tegoroczne warsztaty koncentrowały się na dramaturgii dla młodzieży gimnazjalnej. Większość tekstów przedstawionych podczas scen czytanych oraz slamów dotykała właśnie tej, jakże zaniedbywanej przez współczesny teatr, grupy młodzieżowej (m.in. „Maminsynek” Przemysława Jurka, „Śmierć” Piotra Kopra, „Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie” Lidii Karbowskiej). Poruszana problematyka wzbudziła ożywione dyskusje wśród warsztatowiczów i zaproszonych gości (Bartłomiej Miernik „No i gdzie te spektakle dla gimnazjów?”).

Grupy młodych twórców pracujące pod czujnym okiem dwóch artystek – dramaturżki Marty Guśniowskiej oraz reżyserki Laury Słabińskiej – wzięły na warsztat następujące teksty „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak i „Biedroneczko leć do nieba…” Sabiny Jasińskiej, które zostały zaprezentowane w formie preformatywnych czytań. Każdorazowo po czytaniach odbywały się dyskusje uczestników z autorami tekstów.

Podczas 22. Warsztatów Dramatopisarskich w Obrzycku gościliśmy:

  • jurorów: Tadeusza Pajdałę, Pawła Aignera, Wojciecha Farugę, Lidię Amejo;
  • autorów: Martę Guśniowską, Przemysława Jurka, Malinę Prześlugę, Danutę Parlak, Sabinę Jasińską, Daniela Stachułę, Marcina Chomickiego, Agnieszkę Jabłońską, Lidię Karbowską, Karolinę Kaletę, Piotra Kopra, Monikę Roszyk, Daniela Stachułę;
  • prelegentów, twórców i dyrektorów: Wojciecha Hoflika, Jerzego Moszkowicza, Jacka Rembisia, Justynę Czarnotę, Agatę Drwięgę, Zbigniewa Lisowskiego, Laurę Słabińską, prof. Przemysława Czaplińskiego, Bartłomieja Miernika;
  • aktorów: Irenę Dudzińską, Zbigniewa Walerysia, Ewę Szumską, Łukasza Chrzuszcza, Jakuba Papugę, Annę Mierzwę, Radosława Elisa, Michała Kocurka;
  • nauczycieli związanych z prowadzona przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu „Strefa nauczyciela”.

 

Projekt Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu od roku 1994 do 2009 organizowany na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu, a od 2010 w Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku (Ośrodek UAM) w Obrzycku wspierany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorem projektu jest Zbigniew Rudziński. Współpraca: Wojciech Nowak i Izabella Nowacka.

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej