Elipse
Powrót

Aktualności

29.09.2015

Polskie sztuki dla dzieci w Rosji

Jesteśmy dumni z faktu, że polska współczesna dramaturgia dla dzieci i młodzieży dynamicznie się rozwija, a cieszymy się jeszcze bardziej, gdy dostrzega się ją za granicą. Trudno tego dokonać, bo tłumaczenia są kosztowne, a języków na świecie wiele, ale robimy co w naszej mocy i wiemy, że warto!

W roku 2001 wydawnictwo Florian Noetzel z Frankfurtu nad Menem wydało pierwszy zbiór polskich sztuk współczesnych dla młodego widza „Dramatik aus Polen”, a w 2009 roku nakładem Theatre Epicentre z chorwackiego Zagrzebia ukazały się wybrane współczesne polskie dramaty dla dzieci i młodzieży przetłumaczone na język chorwacki i angielski. W 2013 Centrum Sztuki Dziecka wydało broszurę z przetłumaczonymi na język angielski fragmentami utworów: „Historia pewnego przedmiotu” Anety Wróbel-Wojtyszko i Adama Wojtyszko, „Ostatni tatuś” Michała Walczaka, „Ja jako…?” Stacha Szulista, „W brzuchu Wilka” Roberta Jarosza, „Paskuda i Maruda” Liliany Bardijewskiej, „Najmniejszy bal świata” oraz „Stopklatka” Maliny Prześlugi. Niedawno, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sofii, nakładem bułgarskiego wydawnictwa Black Flamingo Publishing ukazała się antologia „Inne kaczątko i… inne nie tylko bajki. Antologia polskich sztuk dla dzieci i młodzieży”.

Kilka miesięcy temu dwa pierwsze z wymienionych wyżej wydawnictw dotarły do Anastasii Kolesnikovej z Academic Kiselev Youth Center z odległego rosyjskiego Saratowa. Polskie nowe sztuki spodobały się na tyle, że wkrótce tłumaczenia na język rosyjski doczekają się: „Baśń o Rycerzu bez Konia” (zeszyt 19) i „Wąż” (z. 33) Marty Guśniowskiej oraz „Najmniejszy bal świata” (z. 29) Maliny Prześlugi! Dramaty naszych najważniejszych młodych dramatopisarek przetłumaczą wykładowcy wydziału filologicznego saratowskiego uniwersytetu – to będzie dla nich nie lada wyzwanie! Na tym rosyjska przygoda tekstów Marty i Maliny się jednak nie skończy. W październiku wezmą je na warsztat młodzi reżyserzy – uczestnicy laboratoriów pracy twórczej pt. Czwarta Wysokość. Cykl ma w Rosji długą tradycję i jest poświęcony zarówno współczesnemu dramatowi dla dzieci i młodzieży, jak i dobrym tradycjom obecnym w tej dziedzinie sztuki. Tym razem uczestnicy laboratorium będą pracowali wyłącznie nad współczesnymi tekstami powstałymi w krajach słowiańskich w ramach bloku tematycznego „W poszukiwaniu wspólnego języka”. W czasie kilku dni powstaną etiudy, które zostaną zaprezentowane publiczności i krytyce – to widzowie zdecydują, który tekst doczeka się pełnej realizacji scenicznej. Kto wie, może to szansa na zaistnienie współczesnej polskiej dramaturgii na deskach rosyjskich scen?

Czytaj inne

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej