Elipse
Powrót

Aktualności

29.09.2015

Polskie sztuki dla dzieci w Rosji

Jesteśmy dumni z faktu, że polska współczesna dramaturgia dla dzieci i młodzieży dynamicznie się rozwija, a cieszymy się jeszcze bardziej, gdy dostrzega się ją za granicą. Trudno tego dokonać, bo tłumaczenia są kosztowne, a języków na świecie wiele, ale robimy co w naszej mocy i wiemy, że warto!

W roku 2001 wydawnictwo Florian Noetzel z Frankfurtu nad Menem wydało pierwszy zbiór polskich sztuk współczesnych dla młodego widza „Dramatik aus Polen”, a w 2009 roku nakładem Theatre Epicentre z chorwackiego Zagrzebia ukazały się wybrane współczesne polskie dramaty dla dzieci i młodzieży przetłumaczone na język chorwacki i angielski. W 2013 Centrum Sztuki Dziecka wydało broszurę z przetłumaczonymi na język angielski fragmentami utworów: „Historia pewnego przedmiotu” Anety Wróbel-Wojtyszko i Adama Wojtyszko, „Ostatni tatuś” Michała Walczaka, „Ja jako…?” Stacha Szulista, „W brzuchu Wilka” Roberta Jarosza, „Paskuda i Maruda” Liliany Bardijewskiej, „Najmniejszy bal świata” oraz „Stopklatka” Maliny Prześlugi. Niedawno, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sofii, nakładem bułgarskiego wydawnictwa Black Flamingo Publishing ukazała się antologia „Inne kaczątko i… inne nie tylko bajki. Antologia polskich sztuk dla dzieci i młodzieży”.

Kilka miesięcy temu dwa pierwsze z wymienionych wyżej wydawnictw dotarły do Anastasii Kolesnikovej z Academic Kiselev Youth Center z odległego rosyjskiego Saratowa. Polskie nowe sztuki spodobały się na tyle, że wkrótce tłumaczenia na język rosyjski doczekają się: „Baśń o Rycerzu bez Konia” (zeszyt 19) i „Wąż” (z. 33) Marty Guśniowskiej oraz „Najmniejszy bal świata” (z. 29) Maliny Prześlugi! Dramaty naszych najważniejszych młodych dramatopisarek przetłumaczą wykładowcy wydziału filologicznego saratowskiego uniwersytetu – to będzie dla nich nie lada wyzwanie! Na tym rosyjska przygoda tekstów Marty i Maliny się jednak nie skończy. W październiku wezmą je na warsztat młodzi reżyserzy – uczestnicy laboratoriów pracy twórczej pt. Czwarta Wysokość. Cykl ma w Rosji długą tradycję i jest poświęcony zarówno współczesnemu dramatowi dla dzieci i młodzieży, jak i dobrym tradycjom obecnym w tej dziedzinie sztuki. Tym razem uczestnicy laboratorium będą pracowali wyłącznie nad współczesnymi tekstami powstałymi w krajach słowiańskich w ramach bloku tematycznego „W poszukiwaniu wspólnego języka”. W czasie kilku dni powstaną etiudy, które zostaną zaprezentowane publiczności i krytyce – to widzowie zdecydują, który tekst doczeka się pełnej realizacji scenicznej. Kto wie, może to szansa na zaistnienie współczesnej polskiej dramaturgii na deskach rosyjskich scen?

Czytaj inne

53 i 54 numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży już niedługo!

30.09.2024

Z przyjemnością informujemy, że tej jesieni ukażą się dwa kolejne numery z serii Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży!

Czytaj dalej

Finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz Programu pisarskiego za nami!

24.09.2024

W dniach 11-13 września 2024 r. w Krakowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło twórczynie i twórców, młodych widzów oraz branżę teatralną.

Czytaj dalej

Finał 35. Konkursu na Sztukę oraz Programu pisarskiego

23.07.2024

W tym roku finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz 2. edycji Programu pisarskiego odbędzie się w Krakowie w dn. 11-13 września 2024 r. we współpracy z Teatrem Groteska oraz Teatrem Ludowym.

Czytaj dalej

Program pisarski 2024

18.07.2024

Program pisarski trwa! Gotowe teksty zostaną wydrukowane w 54. numerze Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Forum o wielojęzyczności w sztukach performatywnych dla młodej widowni

17.07.2024

Ogłaszamy program trzeciej edycji Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce.

Czytaj dalej

Publikacja podsumowująca działalność Centrum

12.07.2024

Zapraszamy do zakupu publikacji obrazującej działalność Centrum Sztuki Dziecka!

Czytaj dalej

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej