Elipse
Powrót

Aktualności

31.05.2022

„Ptasilot” – premierowe czytanie online

Sztuka „Ptasilot” Anah Filou w tłumaczeniu Iwony Nowackiej już od dziś dostępna w ramach projektu Scena Czytana online. Realizacji towarzyszy scenariusz zajęć, który stanowi zaproszenie do aktywnej interpretacji utworu z dziećmi. Tekst ukaże się także jesienią w 50. numerze Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Czarna grafika z białym napisem: Scena Czytana online Ptasilot w reżyserii Karoliny Kowalczyk. Po prawej stronie dwie postacie, na które pada okrągłe pomarańczowe światło. Są ubrane w marynarskie stroje.

 

Nowa odsłona Sceny Czytanej online

Zapraszamy na platformę PPV Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, na której już od dziś od godz. 12:00 będzie obejrzeć można czytanie performatywne online sztuki „Ptasilot”. Tekst przetłumaczyła Iwona Nowacka, a czytanie przygotowała Karolina Kowalczyk. Dramat opowiada o Naninie, dziewczynce, która razem z tatą ma odwiedzić mieszkającą w innym kraju babcię. Bohaterka przeżywa swój pierwszy lot samolotem, dowiadując się jednocześnie, z czym łączą się zagraniczne podróże. Konieczność posiadania paszportu zostaje skonfrontowana z ptasimi sposobami przemieszczania się – zwierzęta nie potrzebują do tego dokumentów, co prowokuje Naninę do różnych przemyśleń.

Scena Czytana online „Ptasilot” powstała z myślą o widowni od 6 roku życia. Podobnie jak inne materiały z tego cyklu, można ją oglądać zarówno w ramach zajęć szkolnych, jak i w domu.

Podróż z paszportem i bez paszportu, czyli scenariusz zajęć

„Ptasilot” nie kończy się na teatralnej scenie: zapraszamy do omawiania dramatu w szkole i nie tylko! W tym celu Marta Gosecka, pedagożka teatru, przygotowała scenariusz zajęć, który pomoże twórczo spojrzeć na tekst. Proponowane ćwiczenia mają zróżnicowany charakter, dzięki dużej ilości gier ruchowych stanowiąc angażującą rozrywkę. Zabawy przypominają wiedzę o ptakach i rozwijają znajomość geografii, a możliwość samodzielnego stworzenia nietypowych map i paszportów rozbudza wyobraźnię dzieci uczestniczących w zajęciach. Całość służy pogłębieniu umiejętności nazywania swoich emocji.

Scenariusz do pobrania na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka.

 

Scena Czytana online „Ptasilot”
autorka sztuki:
Anah Filou
tłumaczenie: Iwona Nowacka
reżyseria: Karolina Kowalczyk
obsada: Michał Lewandowski, Krystyna Maksymowicz-Ambros, Wojciech Sandach
dźwięk: Bartosz Jurgiel
światło: Szymon Gębka
operatorzy kamer: Michał Borowiecki, Paweł Kochański, Kacper Matuszak
montaż: Paweł Kochański, Karolina Kowalczyk
realizacja video: WeCam Film Production
koordynacja projektu: Aleksandra Łozowska, Joanna Żygowska

Anah Filou – austriacka autorka o pseudonimie artystycznym Effe U Knust, studiowała w Linz historię sztuki i w Grazu scenopisarstwo. Uczestniczyła w kilku kursach artystycznych – na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu w Kursie Sztuk Performatywnych, w Kursie Pisarskim przy teatrze Schauspielhaus Wien, w Interplay Europe w Szwecji, Summer School Südtirol, Frankfurckim Forum Autorów Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, 24h Drama w Theater Konstanz, 96amstück w Bazylei, 4+1 w teatrze Schauspiel Leipzig, d.ramadan w Theater Oberhausen oraz Lit.Fest w Stuttgarcie. Publikowała w czasopismach takich jak „Lichtungen”, „Bella Triste”, „Politisch Schreiben”. Prapremierowe wykonania jej sztuk odbyły się w Hessisches Landestheater w Marburgu. Jesienią 2020 Filou została wyróżniona tytułem Honorowego Obywatela miasta Marburg.

 

Przekład sztuki powstał w ramach stypendium Hessisches Landestheater Marburg. Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” w Warszawie.

Czytanie performatywne tekstu „Ptasilot” zostało realizowane w ramach współpracy z Teatrem Współczesnym w Szczecinie oraz Hessisches Landestheater w Marburgu.

 

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Zapraszamy do udziału w Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

18.08.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną.

Czytaj dalej

Przedstawiamy program części performatywnej Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

08.08.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną. Część performatywna odbędzie się między 30 września a 1 października 2023 r.

Czytaj dalej

Ankieta badawcza na temat tańca dla młodej widowni

07.08.2023

Zachęcamy do wypełnienia ankiety badawczej dotyczącej tańca dla młodej widowni w Polsce! Wyniki ankiety zostaną przedstawione podczas Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni, które odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku w Poznaniu.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

02.08.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 20 sierpnia 2023 roku.

Czytaj dalej

Wakacyjne warsztaty dramatopisarskie

27.07.2023

Zapraszamy do udziału w dwudniowych wakacyjnych warsztatach dramatopisarskich! Warsztaty odbędą się 25–26.08.2023 roku.

Czytaj dalej

Ogłaszamy program dyskursywny Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

06.07.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Publikujemy program części dyskursywnej Forum oraz szczegóły związane z udziałem w wydarzeniu.

Czytaj dalej

Trwa program pisarski – nowa formuła 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

22.06.2023

Andrzej Błażewicz, Monika Czajkowska, Tomasz Daszczuk to osoby nagrodzone w tegorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Autorka oraz autorzy biorą udział w programie pisarskim, w ramach którego realizują koncepcje sztuk teatralnych zgłoszonych do Konkursu. Finał programu odbędzie się we wrześniu.

Czytaj dalej

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej