Elipse
Powrót

Aktualności

31.05.2022

„Ptasilot” – premierowe czytanie online

Sztuka „Ptasilot” Anah Filou w tłumaczeniu Iwony Nowackiej już od dziś dostępna w ramach projektu Scena Czytana online. Realizacji towarzyszy scenariusz zajęć, który stanowi zaproszenie do aktywnej interpretacji utworu z dziećmi. Tekst ukaże się także jesienią w 50. numerze Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Czarna grafika z białym napisem: Scena Czytana online Ptasilot w reżyserii Karoliny Kowalczyk. Po prawej stronie dwie postacie, na które pada okrągłe pomarańczowe światło. Są ubrane w marynarskie stroje.

 

Nowa odsłona Sceny Czytanej online

Zapraszamy na platformę PPV Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, na której już od dziś od godz. 12:00 będzie obejrzeć można czytanie performatywne online sztuki „Ptasilot”. Tekst przetłumaczyła Iwona Nowacka, a czytanie przygotowała Karolina Kowalczyk. Dramat opowiada o Naninie, dziewczynce, która razem z tatą ma odwiedzić mieszkającą w innym kraju babcię. Bohaterka przeżywa swój pierwszy lot samolotem, dowiadując się jednocześnie, z czym łączą się zagraniczne podróże. Konieczność posiadania paszportu zostaje skonfrontowana z ptasimi sposobami przemieszczania się – zwierzęta nie potrzebują do tego dokumentów, co prowokuje Naninę do różnych przemyśleń.

Scena Czytana online „Ptasilot” powstała z myślą o widowni od 6 roku życia. Podobnie jak inne materiały z tego cyklu, można ją oglądać zarówno w ramach zajęć szkolnych, jak i w domu.

Podróż z paszportem i bez paszportu, czyli scenariusz zajęć

„Ptasilot” nie kończy się na teatralnej scenie: zapraszamy do omawiania dramatu w szkole i nie tylko! W tym celu Marta Gosecka, pedagożka teatru, przygotowała scenariusz zajęć, który pomoże twórczo spojrzeć na tekst. Proponowane ćwiczenia mają zróżnicowany charakter, dzięki dużej ilości gier ruchowych stanowiąc angażującą rozrywkę. Zabawy przypominają wiedzę o ptakach i rozwijają znajomość geografii, a możliwość samodzielnego stworzenia nietypowych map i paszportów rozbudza wyobraźnię dzieci uczestniczących w zajęciach. Całość służy pogłębieniu umiejętności nazywania swoich emocji.

Scenariusz do pobrania na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka.

 

Scena Czytana online „Ptasilot”
autorka sztuki:
Anah Filou
tłumaczenie: Iwona Nowacka
reżyseria: Karolina Kowalczyk
obsada: Michał Lewandowski, Krystyna Maksymowicz-Ambros, Wojciech Sandach
dźwięk: Bartosz Jurgiel
światło: Szymon Gębka
operatorzy kamer: Michał Borowiecki, Paweł Kochański, Kacper Matuszak
montaż: Paweł Kochański, Karolina Kowalczyk
realizacja video: WeCam Film Production
koordynacja projektu: Aleksandra Łozowska, Joanna Żygowska

Anah Filou – austriacka autorka o pseudonimie artystycznym Effe U Knust, studiowała w Linz historię sztuki i w Grazu scenopisarstwo. Uczestniczyła w kilku kursach artystycznych – na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu w Kursie Sztuk Performatywnych, w Kursie Pisarskim przy teatrze Schauspielhaus Wien, w Interplay Europe w Szwecji, Summer School Südtirol, Frankfurckim Forum Autorów Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, 24h Drama w Theater Konstanz, 96amstück w Bazylei, 4+1 w teatrze Schauspiel Leipzig, d.ramadan w Theater Oberhausen oraz Lit.Fest w Stuttgarcie. Publikowała w czasopismach takich jak „Lichtungen”, „Bella Triste”, „Politisch Schreiben”. Prapremierowe wykonania jej sztuk odbyły się w Hessisches Landestheater w Marburgu. Jesienią 2020 Filou została wyróżniona tytułem Honorowego Obywatela miasta Marburg.

 

Przekład sztuki powstał w ramach stypendium Hessisches Landestheater Marburg. Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” w Warszawie.

Czytanie performatywne tekstu „Ptasilot” zostało realizowane w ramach współpracy z Teatrem Współczesnym w Szczecinie oraz Hessisches Landestheater w Marburgu.

 

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej