Elipse
Powrót

Aktualności

31.05.2022

„Ptasilot” – premierowe czytanie online

Sztuka „Ptasilot” Anah Filou w tłumaczeniu Iwony Nowackiej już od dziś dostępna w ramach projektu Scena Czytana online. Realizacji towarzyszy scenariusz zajęć, który stanowi zaproszenie do aktywnej interpretacji utworu z dziećmi. Tekst ukaże się także jesienią w 50 numerze Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Czarna grafika z białym napisem: Scena Czytana online Ptasilot w reżyserii Karoliny Kowalczyk. Po prawej stronie dwie postacie, na które pada okrągłe pomarańczowe światło. Są ubrane w marynarskie stroje.

 

Nowa odsłona Sceny Czytanej online

Zapraszamy na platformę PPV Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, na której już od dziś od godz. 12:00 będzie obejrzeć można czytanie performatywne online sztuki „Ptasilot”. Tekst przetłumaczyła Iwona Nowacka, a czytanie przygotowała Karolina Kowalczyk. Dramat opowiada o Naninie, dziewczynce, która razem z tatą ma odwiedzić mieszkającą w innym kraju babcię. Bohaterka przeżywa swój pierwszy lot samolotem, dowiadując się jednocześnie, z czym łączą się zagraniczne podróże. Konieczność posiadania paszportu zostaje skonfrontowana z ptasimi sposobami przemieszczania się – zwierzęta nie potrzebują do tego dokumentów, co prowokuje Naninę do różnych przemyśleń.

Scena Czytana online „Ptasilot” powstała z myślą o widowni od 6 roku życia. Podobnie jak inne materiały z tego cyklu, można ją oglądać zarówno w ramach zajęć szkolnych, jak i w domu.

Podróż z paszportem i bez paszportu, czyli scenariusz zajęć

„Ptasilot” nie kończy się na teatralnej scenie: zapraszamy do omawiania dramatu w szkole i nie tylko! W tym celu Marta Gosecka, pedagożka teatru, przygotowała scenariusz zajęć, który pomoże twórczo spojrzeć na tekst. Proponowane ćwiczenia mają zróżnicowany charakter, dzięki dużej ilości gier ruchowych stanowiąc angażującą rozrywkę. Zabawy przypominają wiedzę o ptakach i rozwijają znajomość geografii, a możliwość samodzielnego stworzenia nietypowych map i paszportów rozbudza wyobraźnię dzieci uczestniczących w zajęciach. Całość służy pogłębieniu umiejętności nazywania swoich emocji.

Scenariusz do pobrania na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka.

 

Scena Czytana online „Ptasilot”
autorka sztuki:
Anah Filou
tłumaczenie: Iwona Nowacka
reżyseria: Karolina Kowalczyk
obsada: Michał Lewandowski, Krystyna Maksymowicz-Ambros, Wojciech Sandach
dźwięk: Bartosz Jurgiel
światło: Szymon Gębka
operatorzy kamer: Michał Borowiecki, Paweł Kochański, Kacper Matuszak
montaż: Paweł Kochański, Karolina Kowalczyk
realizacja video: WeCam Film Production
koordynacja projektu: Aleksandra Łozowska, Joanna Żygowska

Anah Filou – austriacka autorka o pseudonimie artystycznym Effe U Knust, studiowała w Linz historię sztuki i w Grazu scenopisarstwo. Uczestniczyła w kilku kursach artystycznych – na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu w Kursie Sztuk Performatywnych, w Kursie Pisarskim przy teatrze Schauspielhaus Wien, w Interplay Europe w Szwecji, Summer School Südtirol, Frankfurckim Forum Autorów Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, 24h Drama w Theater Konstanz, 96amstück w Bazylei, 4+1 w teatrze Schauspiel Leipzig, d.ramadan w Theater Oberhausen oraz Lit.Fest w Stuttgarcie. Publikowała w czasopismach takich jak „Lichtungen”, „Bella Triste”, „Politisch Schreiben”. Prapremierowe wykonania jej sztuk odbyły się w Hessisches Landestheater w Marburgu. Jesienią 2020 Filou została wyróżniona tytułem Honorowego Obywatela miasta Marburg.

 

Przekład sztuki powstał w ramach stypendium Hessisches Landestheater Marburg. Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” w Warszawie.

Czytanie performatywne tekstu „Ptasilot” zostało realizowane w ramach współpracy z Teatrem Współczesnym w Szczecinie oraz Hessisches Landestheater w Marburgu.

 

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej

„Ptasilot” – premierowe czytanie online

31.05.2022

Sztuka „Ptasilot” Anah Filou w tłumaczeniu Iwony Nowackiej już od dziś dostępna w ramach projektu Scena Czytana online.

Czytaj dalej

Znamy laureatów 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

17.05.2022

Prezentujemy werdykt jury 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Czytaj dalej