Elipse
Powrót

Aktualności

28.03.2024

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego. W ramach Programu dwie wybrane przez jury osoby będą miały okazję rozwinąć zgłoszone koncepcje w gotowe sztuki teatralne.

Jury w składzie: Wojciech Brawer, Robert Jarosz, Martyna Lechman oraz Marzenna Wiśniewska (przewodnicząca) do udziału w Programie pisarskim wybrało następujące osoby:

Ewę Galicę, autorkę koncepcji sztuki teatralnej „Eryka i Skarabeusz”,
Joannę Karolinę Kowalską, autorkę koncepcji sztuki teatralnej „Dziewczyna i morze”.

Serdecznie gratulujemy!

Wybrane autorki wezmą udział w pięciomiesięcznym Programie pisarskim, w ramach którego rozwiną zgłoszone koncepcje w gotowe sztuki teatralne, zyskają m.in. możliwość pracy z osobami wspierającymi proces twórczy, redaktorką tekstów, reżyserem, a także wezmą udział w spotkaniach z dziećmi lub młodzieżą. Wynagrodzenie za napisanie tekstu w ramach Programu pisarskiego wynosi 6000 zł netto. Powstałe sztuki teatralne zostaną opublikowane w 54. numerze serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Uzasadnienie jury:

„Eryka i Skarabeusz” Ewa Galica

Jury docenia pomysł na nieoczywisty świat ludzko-zwierzęcy i spójny z nim dobór konwencji dramatyczno-teatralnych, co sprzyja oryginalnemu połączeniu w dramacie dla dzieci i młodzieży problematyki doświadczania żałoby przez dziecko z zaprawioną subtelnym humorem wrażliwością na współistnienie w naturze człowieka i innych bytów.

„Dziewczyna i morze” Joanna Karolina Kowalska

Jury docenia wielopłaszczyznowe dramaturgiczne ujęcie tematu podmiotowości dziecka w oparciu o autorsko opracowaną historię młodej podróżniczki, Laury Dekker, a także koncepcję świata dramatycznego, która zasadza się na interesującym inscenizacyjnie splocie realności z żywiołem metafory i która otwiera sztukę na ucieleśnienie w różnych formach teatru.

Charakterystyka tegorocznej edycji:

Jury docenia anonimowość I etapu naboru, która sprzyja równym szansom koncepcji osób na początku drogi pisarskiej i doświadczonych autorek i autorów. Wśród zgłoszonych koncepcji sztuk teatralnych dominowały propozycje skierowane do młodzieży. Wiele z nich sygnalizowało problematykę dojrzewania i kształtowania się tożsamości dziewczęcych bohaterek w ujęciach stosowanych już we współczesnych tekstach kultury i często bliższych prozie niż formie dramatycznej. Propozycje te odsłoniły też ważny w tym kontekście aspekt niewielkiej reprezentacji chłopięcych doświadczeń w sztukach teatralnych. Jedną z tendencji było zgłaszanie koncepcji tekstów, które wyrastały z osobistych doświadczeń osób piszących, niepoddanych zdystansowanemu przetworzeniu na autonomiczny świat teatralny, co nadawało im charakter autoterapeutyczny i przekładało się na introwertyczny charakter proponowanej dramaturgii, monologiczne struktury i wątłe interakcje bohaterów ze światem. W niektórych koncepcjach tematyka i problematyka proponowanej sztuki określane były zbyt szeroko i ogólnikowo lub kreowany świat nie prowadził do sformułowania pogłębionej, zniuansowanej problematyki, która miałaby wymiar dialogu z wrażliwością współczesnych młodych odbiorców. Należy zwrócić również uwagę na sytuacje, w których bohaterem sztuki było dziecko, ale sposób jego usytuowania w świecie przedstawionym wskazywał, że adekwatnym odbiorcą tekstu będą osoby dorosłe.

Do II etapu naboru zakwalifikowane zostały koncepcje, które zapraszały czytelników do interesująco wymyślonych światów teatralnych, wykraczały poza schematy fabularne i stwarzały szansę na odświeżające podejście do tematyki i problematyki proponowanej dzieciom i młodzieży. Jury zwracało uwagę na spójność procesów wewnętrznych i przemian postaci z projektowanymi zdarzeniami oraz uruchamianie metaforycznego porządku tekstu. Ważnym aspektem było poszukiwanie autorskiego języka teatralnego, wyrażone szczególnie w próbce tekstu planowanej sztuki.

________________

Koncepcje sztuk teatralnych zakwalifikowane do II etapu naboru do Programu pisarskiego:

  • „Bajka” Kacpra Wiącka,
  • „Czy kaktusy płaczą?” Anny Wolszczak,
  • „Ćoća. i jeszcze dwie” Agnieszki Wiktorowskiej-Chmielewskiej,
  • „Dziewczyna i morze” Joanny Karoliny Kowalskiej,
  • „Dziewiętnasty dzień lutego. Wtorek” Katarzyny Dudzic-Grabińskiej,
  • „Eryka i Skarabeusz” Ewy Galicy,
  • „Kim będziesz, jak dorośniesz” Ireny Wypych,
  • „Nietoperz” Doroty Lizurej,
  • „PSIÓG” Beniamina M. Bukowskiego,
  • „Sirborea – demoniczna klechda muzyczna” Magdaleny Szuster.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Można czuć! Warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla młodzieży)

02.11.2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich! Spotkamy się w Poznaniu w dn. 8-9.12.2023.

Czytaj dalej