Elipse
Powrót

Aktualności

13.09.2014

Ruszają 23. Warsztaty dramatopisarskie

Już po raz 23. Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprosiło znakomitych pisarzy, reżyserów, teoretyków i praktyków teatru oraz młodych twórców dopiero rozpoczynających swą działalność artystyczną do udziału w warsztatach dramatopisarskich, które odbędą się od 13 do 15 września 2014 roku w Obrzycku.

Obrzyckiemu spotkaniu towarzyszyć będą, prócz wykładów, seminariów i zajęć praktycznych, również dwa inscenizowane czytania nagrodzonych i wyróżnionych w 25. Konkursie na Sztukę Teatralna dla Dzieci i Młodzieży tekstów. Aktorzy Teatru Animacji w Poznaniu: Elżbieta Węgrzyn, Krzysztof Dutkiewicz, Marcin Ryl Krystianowski, których pod opiekę reżyserską wzięła znana nie tylko z poznańskich scen Irena Dudzińska, zaprezentują tekst przeznaczony dla młodszych dzieci autorstwa Marty Guśniowskiej pt. A niech to Gęś kopnie! Prezentacja czytania odbędzie się w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Obrzycku, dzięki czemu w pierwszym kontakcie tekstu z publicznością wezmą udział zarówno dorośli uczestnicy warsztatów, jak i dzieci lokalnej społeczności nadwarciańskiego miasteczka.

Drugie czytanie zaprezentują aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu: Jakub Papuga i Mariusz Adamski oraz reprezentująca Studio Aktorskie STA w Poznaniu Anna Langner. Będzie to wyróżniony w tegorocznym konkursie tekst przeznaczony dla młodzieży autorstwa Piotra Przybyły pt. Rysio z Klanu. Second Life. Opiekę reżyserską sprawuje szef STA Łukasz Chrzuszcz.

Ponadto Obrzycko gościć będzie doktor Halinę Waszkiel, znakomitą znawczynię teatru dla młodego widza, która poprowadzi spotkanie seminaryjne Współczesna dramaturgia a teatr dla dzieci i młodzieży oraz dra Pawła Schreibera z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podzieli się on swoją wiedzą na temat mediów interaktywnych i ich związków z dramaturgią współczesną w wystąpieniu pt. Co w nowych mediach nowego? oraz Komputer kontra dramaturg? O tworzeniu fabuł gier wideo.

Ważnymi gośćmi obrzyckich spotkań warsztatowych są twórcy sprawujący kierownicze funkcje w teatrach dla dzieci. Do udziału w 23. Warsztatach zostali zaproszeni: Jakub Krofta, dyrektor artystyczny oraz Maria Wojtyszko, kierowniczka literacka Wrocławskiego Teatru Lalek, Malina Prześluga, dramaturżka w Teatrze Animacji w Poznaniu, Marta Guśniowska, dramaturżka w Białostockim Teatrze Lalek, Marzena Sadocha, kierowniczka literacka Teatru Polskiego we Wrocławiu, Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka oraz Izabella Beata Nowacka z nowopowstałej Sceny Wspólnej w Poznaniu.

Jedną z najważniejszych form pracy na tych warsztatach są rozmowy indywidualne autorów z jurorami konkursu na sztukę teatralną. Tym razem z Tadeuszem Pajdałą, Pawłem Aignerem, Piotrem Cieplakiem i Wojciechem Farugą.

Zajęcia warsztatowe z najmłodszymi uczestnikami poprowadzi Artur Pałyga. Będzie on również, wraz z Marzeną Sadochą – oboje kojarzeni dotychczas z teatrem adresowanym przede wszystkim do dorosłych widzów – bohaterem spotkań autorskich, w czasie których zapewne padną pytania o zamiary pisania również dla dzieci i młodzieży.

Warsztaty dramatopisarskie od roku 1994 do 2009 organizowany były na Wyspie Edwarda w  Zaniemyślu, a od 2010 w  Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku UAM w Obrzycku.

Projekt wspierany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kurator: Zbigniew Rudziński, współpraca: Wojciech Nowak, Izabella Beata Nowacka

Czytaj inne

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej