Ruszają 23. Warsztaty dramatopisarskie
Już po raz 23. Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprosiło znakomitych pisarzy, reżyserów, teoretyków i praktyków teatru oraz młodych twórców dopiero rozpoczynających swą działalność artystyczną do udziału w warsztatach dramatopisarskich, które odbędą się od 13 do 15 września 2014 roku w Obrzycku.
Obrzyckiemu spotkaniu towarzyszyć będą, prócz wykładów, seminariów i zajęć praktycznych, również dwa inscenizowane czytania nagrodzonych i wyróżnionych w 25. Konkursie na Sztukę Teatralna dla Dzieci i Młodzieży tekstów. Aktorzy Teatru Animacji w Poznaniu: Elżbieta Węgrzyn, Krzysztof Dutkiewicz, Marcin Ryl Krystianowski, których pod opiekę reżyserską wzięła znana nie tylko z poznańskich scen Irena Dudzińska, zaprezentują tekst przeznaczony dla młodszych dzieci autorstwa Marty Guśniowskiej pt. A niech to Gęś kopnie! Prezentacja czytania odbędzie się w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Obrzycku, dzięki czemu w pierwszym kontakcie tekstu z publicznością wezmą udział zarówno dorośli uczestnicy warsztatów, jak i dzieci lokalnej społeczności nadwarciańskiego miasteczka.
Drugie czytanie zaprezentują aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu: Jakub Papuga i Mariusz Adamski oraz reprezentująca Studio Aktorskie STA w Poznaniu Anna Langner. Będzie to wyróżniony w tegorocznym konkursie tekst przeznaczony dla młodzieży autorstwa Piotra Przybyły pt. Rysio z Klanu. Second Life. Opiekę reżyserską sprawuje szef STA Łukasz Chrzuszcz.
Ponadto Obrzycko gościć będzie doktor Halinę Waszkiel, znakomitą znawczynię teatru dla młodego widza, która poprowadzi spotkanie seminaryjne Współczesna dramaturgia a teatr dla dzieci i młodzieży oraz dra Pawła Schreibera z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podzieli się on swoją wiedzą na temat mediów interaktywnych i ich związków z dramaturgią współczesną w wystąpieniu pt. Co w nowych mediach nowego? oraz Komputer kontra dramaturg? O tworzeniu fabuł gier wideo.
Ważnymi gośćmi obrzyckich spotkań warsztatowych są twórcy sprawujący kierownicze funkcje w teatrach dla dzieci. Do udziału w 23. Warsztatach zostali zaproszeni: Jakub Krofta, dyrektor artystyczny oraz Maria Wojtyszko, kierowniczka literacka Wrocławskiego Teatru Lalek, Malina Prześluga, dramaturżka w Teatrze Animacji w Poznaniu, Marta Guśniowska, dramaturżka w Białostockim Teatrze Lalek, Marzena Sadocha, kierowniczka literacka Teatru Polskiego we Wrocławiu, Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka oraz Izabella Beata Nowacka z nowopowstałej Sceny Wspólnej w Poznaniu.
Jedną z najważniejszych form pracy na tych warsztatach są rozmowy indywidualne autorów z jurorami konkursu na sztukę teatralną. Tym razem z Tadeuszem Pajdałą, Pawłem Aignerem, Piotrem Cieplakiem i Wojciechem Farugą.
Zajęcia warsztatowe z najmłodszymi uczestnikami poprowadzi Artur Pałyga. Będzie on również, wraz z Marzeną Sadochą – oboje kojarzeni dotychczas z teatrem adresowanym przede wszystkim do dorosłych widzów – bohaterem spotkań autorskich, w czasie których zapewne padną pytania o zamiary pisania również dla dzieci i młodzieży.
Warsztaty dramatopisarskie od roku 1994 do 2009 organizowany były na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu, a od 2010 w Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku UAM w Obrzycku.
Projekt wspierany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kurator: Zbigniew Rudziński, współpraca: Wojciech Nowak, Izabella Beata Nowacka