Elipse
Powrót

Aktualności

27.07.2023

Wakacyjne warsztaty dramatopisarskie

Zapraszamy do udziału w dwudniowych wakacyjnych warsztatach dramatopisarskich! Tym razem osoby uczestniczące w wydarzeniu dowiedzą się, w jaki sposób podczas tworzenia sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży mogą inspirować się myślą Janusza Korczaka. Zyskają również umiejętności związane z pracą nad tekstem z punktu widzenia osoby reżyserującej. Warsztaty odbędą się 25–26.08.2023 roku. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Warsztaty skierowane są do osób pełnoletnich, piszących sztuki teatralne dla dzieci i młodzieży (również dotąd niepublikowane) oraz zainteresowanych rozwijaniem warsztatu pisarskiego związanego z twórczością dla młodych.

Celem wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do doskonalenia warsztatu pisarskiego, autorefleksji na temat pracy twórczej, próby krytycznej analizy własnych tekstów oraz zdobycia wiedzy pomocnej w rozwoju drogi artystycznej.

Zapraszamy do spotkania z własną twórczością oraz możliwymi kierunkami inspiracji!

Wydarzenie odbędzie się w Poznaniu w dniach 25–26.08.2023 roku w Scenie Wspólnej (ul. Brandstaettera 1). Pierwszego dnia zapraszamy na warsztaty z Anną Czernow, które pozwolą pogłębić wiedzę na temat myśli Janusza Korczaka, niezwykle pomocnej w refleksji o młodych odbiorcach i odbiorczyniach sztuki. Natomiast drugiego dnia skupimy się na analizie własnych sztuk teatralnych pod kątem ich realizacji scenicznych. Warsztat reżyserski poprowadzi Magdalena Miklasz.

Uwaga! Aby uczestniczyć w warsztacie z reżyserką, należy do 17.08.2023 roku przysłać fragment swojego tekstu dramatycznego dla dzieci lub młodzieży. Objętość tekstu: 4–5 stron (interlinia: 1,5, rozmiar fontu: 12). Teksty będą stanowiły podstawę do działań warsztatowych, zostaną wykorzystane do wspólnej pracy nad analizą rozwiązań scenicznych.

Program wydarzenia:

Piątek, 25.08.2023

13:30–14:00 – kawa i herbata, rozpoczęcie spotkania, zapoznanie

14:00–16:00 – Prawda i radykalizm. Refleksja Korczakowska w sztuce dla młodych – warsztat (cz. I)

Prowadzenie: Anna Czernow

Osoby uczestniczące w spotkaniu zapoznają się z myślą Janusza Korczaka oraz dowiedzą się, w jaki sposób warto wykorzystać ją jako inspirację w twórczej pracy. Spotkanie będzie okazją do świadomej refleksji na temat roli dziecięcego lub młodzieżowego odbiorcy w procesie pisania.

16:00–17:00 – obiad

17:00–19:00 – Prawda i radykalizm. Refleksja Korczakowska w sztuce dla młodych – warsztat (cz. II)

Prowadzenie: Anna Czernow

wspólne wyjście na kolację

Sobota, 26.08.2023

9:30 – kawa i herbata na dobry początek dnia

10:00–14:00 – Tekst dramatyczny w praktyce – warsztat z reżyserką (cz. I)

Prowadzenie: Magdalena Miklasz

Warsztat będzie stanowił rodzaj wglądu i wejścia za kulisy warsztatu reżyserskiego, a także posłuży jako zaproszenie do namysłu nad własnym pisaniem. Będzie okazją do zapoznania się z pracą reżyserską, która odbywa się podczas pracy nad wystawieniem tekstu dramatycznego na scenie.

Uczestnicy i uczestniczki spotkania wcielą się w osoby reżyserujące, by podjąć próbę analizy scenicznej tekstu (własnego lub osób z grupy). Celem spotkania jest wprowadzenie w rzeczywistość praktyki teatralnej.

14:00–15:00 – obiad

15:00–18:30 – Tekst dramatyczny w praktyce – warsztat z reżyserką (cz. II)

Prowadzenie: Magdalena Miklasz

18:30 – podsumowanie warsztatów

 

Informacje organizacyjne

Zapisy na wydarzenie odbywają się za pomocą formularza online (FORMULARZ). Na zgłoszenia czekamy do 14.08.2023 roku. Obowiązuje limit miejsc.

Po przesłaniu ankiety zgłoszeniowej osoba zainteresowana otrzyma (w ciągu trzech dni roboczych) informację o zakwalifikowaniu do udziału oraz niezbędne informacje organizacyjne łącznie z terminem płatności – ostatecznym potwierdzeniem udziału.

Akredytacja

  • 50 zł – udział online,
  • 100 zł – udział stacjonarny bez kosztów noclegu,
  • 200 zł* – udział stacjonarny wraz z noclegiem (ze śniadaniem) w pokoju jednoosobowym w terminie 25–27.08.2023.

Każdy z wariantów zapewnia udział w wydarzeniach zaplanowanych w programie, dwa obiady, kawę, herbatę i poczęstunek w ramach przerw między zajęciami.

* Prosimy o przemyślane rezerwowanie noclegów. Kwota akredytacji pokrywa tylko część kosztu noclegu. Reszta zostaje uiszczona przez organizatora.

 

Dr Anna Czernow – badaczka literatury dla dzieci i młodzieży obecnie związana z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe to historia i teoria literatury dla młodych, sztuka dla dzieci i młodzieży oraz życie i dzieło Janusza Korczaka. Autorka licznych artykułów opublikowanych w polskich i anglojęzycznych monografiach oraz czasopismach naukowych. Od 2011 stale współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu: współkształtuje Obserwatorium Sztuki dla Dziecka przy Biennale Sztuki dla Dziecka oraz współredaguje książki naukowe (ostatnia publikacja „Przyszłość. Szkice o sztuce dla dziecka”, Poznań 2022). Od 2017 roku współpracuje z Janusz Korczak Association of Canada: zredagowała i opracowała naukowo przekład dzieł wybranych Janusza Korczaka na język angielski („How to Love a Child and Other Selected Works”, London–Chicago, 2018). Od 2019 współpracuje z Rutgers University (School of Comunication and Information), gdzie prowadzi zajęcia w ramach kursu prof. Marka Aronsona International Youth Literature. Tłumaczka literatury z języka szwedzkiego. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz Polskiej Sekcji IBBY.

Magdalena Miklasz – ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku, Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu, była pedagogiem w Warszawskiej Szkole Filmowej i w AT w Białymstoku, współpracuje często z Anną Stelą, Łukaszem Zaleskim, Maciejem Podstawnym, Amadeuszem Nosalem, Żelisławem Żelisławskim, Hanką Podrazą, Moniką Stolarską, Ewą Woźniak, Marcinem Bartnikowskim i Marcinem Bikowskim; reżyseruje spektakle dla dorosłych i dla dzieci w całej Polsce. Ostatnio zrealizowane spektakle: „Darwin, czyli dzieci ewolucji” wg Łukasza Zaleskiego (dyplom studentów AT w Białymstoku), „Być jak Beata” wg Piotra Domalewskiego i Żelisława Żelisławskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, „Ferdydurke” wg Witolda Gombrowicza i „Pani Dalloway” wg Virgini Woolf w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie, „Piotruś Pan i Jakub Hak” wg Macieja Podstawnego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, „Żyję” wg Łukasza Zaleskiego (dyplom studentów Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego we Wrocławiu). Od lat można zobaczyć także: „Avenue Q” musical lalkowy w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, „Mistrza i Małgorzatę” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, „Kapitana Nemo” w Teatrze Pinokio w Łodzi. Do niedawna grane były: „Łauma, czyli czarownica” i „Tutaj jest wszystko” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, „Tajemnice Wesela 1900” w Teatrze Słowackiego, „Tutli Putli, kto jest dziki” zrealizowane przez Teatr Malabar Hotel przy Teatrze Dramatycznym w Warszawie i „Baśnie z 1001 bloku” w Teatrze Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.

 

Kontakt:
Na pytania związane z wydarzeniem odpowiada Aleksandra Łozowska:
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521

 

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Forum o wielojęzyczności w sztukach performatywnych dla młodej widowni

17.07.2024

Ogłaszamy program trzeciej edycji Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce.

Czytaj dalej

Publikacja podsumowująca działalność Centrum

12.07.2024

Zapraszamy do zakupu publikacji obrazującej działalność Centrum Sztuki Dziecka!

Czytaj dalej

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej