Elipse
Powrót

Aktualności

16.02.2022

Czekamy na nowe teksty! Trwa 33. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Zapraszamy do udziału w trwającej 33. edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Na teksty dramatyczne skierowane do młodej widowni czekamy do 9 marca 2022 roku. Wydarzenie jest organizowane przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Czarny napis na jasnym tle: Do 9 marca 2022 czekamy na najnowsze sztuki teatralne skierowane do młodej widowni! W lewym górnym rogu logo Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży oraz Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W prawym dolnym rogu napis: 33. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Do zgłaszania tekstów zachęcamy wszystkie osoby pełnoletnie, zainteresowane współczesną dramaturgią dla dzieci i młodzieży. Laureatkom oraz laureatom Konkursu zostaną przyznane nagrody pieniężne (maksymalnie pięć), których pula wynosi 25 000 zł.

Poszukujemy tekstów nowych i nowatorskich – zarówno pod względem treści jak i formy – które są skierowane do dzieci lub do młodzieży. W tym roku regulamin określa górną granicę wieku projektowanych odbiorców i odbiorczyń sztuk – jest to 16 lat. Konkurs nie premiuje tekstów dla konkretnych grup wiekowych, choć w minionych edycjach zdarzały się werdykty, w których dominowały np. utwory dla starszych dzieci czy młodzieży. Liczą się jednak przede wszystkim względy artystyczne. Byłabym bardzo szczęśliwa, gdyby w tym roku pojawiło się więcej świetnych sztuk dla młodszej widowni, których w ostatnich latach było mniej, a jest nimi spore zainteresowanie ze strony teatrów, reżyserów i reżyserek –  podkreśla Joanna Żygowska, kierowniczka Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Nabór tekstów trwa do 9 marca 2022 roku, można je nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: konkurs@nowesztuki.pl.

Sztuki zgłaszane są w sposób zapewniający zachowanie anonimowości autorów oraz autorek do czasu rozstrzygnięcia Konkursu. Pliki z danymi zostają otwarte dopiero, gdy jury ustali werdykt.

Często dostajemy pytania, jak długa powinna być dobra sztuka. Nie ma tu jednak reguły. Bardziej niż liczba stron liczy się pomysł, estetyczne walory języka, pamięć o przyszłych odbiorcach, a przede wszystkim teatralność dramatu. Mam tu na myśli świadomość związaną z okolicznościami wykorzystania tekstu, który będzie wypowiadany przez aktorów i aktorki, osoba reżyserująca potrzebuje przestrzeni, by wypełnić ją własnymi interpretacjami, a także fakt, że spektakl dla dzieci raczej nie trwa czterech godzin – dodaje Joanna Żygowska.

Werdykt jury poznamy nie później niż 23 maja 2022 roku.

Pierwszy Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży został ogłoszony w 1986 roku.

Trzydzieści sześć lat temu, Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży (obecnie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu) po raz pierwszy ogłosił Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Pierwsze cztery edycje miały charakter zamknięty, potem został otwarty dla wszystkich zainteresowanych. W konkursie brały udział wspaniałe postaci polskiej dramaturgii dziecięcej, takie jak Maciej Wojtyszko, Joanna Kulmowa, Andrzej Maleszka, Anna Onichimowska, Liliana Bardijewska, Marta Guśniowska czy Malina Prześluga i wiele innych, ale także dziesiątki pisarzy debiutujących i młodych, którzy tą drogą trafiali na sceny. Naszą ambicją, a zarazem głównym celem było i nadal pozostaje inspirowanie twórców do pisania dla bardzo konkretnego, a zarazem niełatwego odbiorcy, dzieci i młodszej młodzieży, a jednocześnie dostarczanie ciekawych pozycji repertuarowych teatrom. Przede wszystkim zawodowym, jednak nie tylko: wiele z konkursowych sztuk trafia także do zespołów amatorskich i szkolnych. Uważam, że pisanie dla najmłodszych może być wspaniałą przygodą z wyobraźnią, a powstające teksty w najlepszym wydaniu ani trochę nie ustępują wybitnym dramatom dla dorosłych. Co nasz konkurs dobrze udowadnia –  mówi  Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Jury Konkursu tworzą w pierwszym etapie: Katarzyna Grajewska i Joanna Żygowska, w drugim – Michał Buszewicz, Justyna Czarnota, Joanna Krakowska, Halina Waszkiel i Joanna Żygowska.

Szczegółowe informacje znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU.

Kontakt:
Na pytania związane z trwającą edycją Konkursu odpowiada Aleksandra Łozowska:
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Zapraszamy do udziału w Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

18.08.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną.

Czytaj dalej

Przedstawiamy program części performatywnej Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

08.08.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną. Część performatywna odbędzie się między 30 września a 1 października 2023 r.

Czytaj dalej

Ankieta badawcza na temat tańca dla młodej widowni

07.08.2023

Zachęcamy do wypełnienia ankiety badawczej dotyczącej tańca dla młodej widowni w Polsce! Wyniki ankiety zostaną przedstawione podczas Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni, które odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku w Poznaniu.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

02.08.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 20 sierpnia 2023 roku.

Czytaj dalej

Wakacyjne warsztaty dramatopisarskie

27.07.2023

Zapraszamy do udziału w dwudniowych wakacyjnych warsztatach dramatopisarskich! Warsztaty odbędą się 25–26.08.2023 roku.

Czytaj dalej

Ogłaszamy program dyskursywny Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

06.07.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Publikujemy program części dyskursywnej Forum oraz szczegóły związane z udziałem w wydarzeniu.

Czytaj dalej

Trwa program pisarski – nowa formuła 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

22.06.2023

Andrzej Błażewicz, Monika Czajkowska, Tomasz Daszczuk to osoby nagrodzone w tegorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Autorka oraz autorzy biorą udział w programie pisarskim, w ramach którego realizują koncepcje sztuk teatralnych zgłoszonych do Konkursu. Finał programu odbędzie się we wrześniu.

Czytaj dalej

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej