Elipse
Powrót

Aktualności

16.02.2022

Czekamy na nowe teksty! Trwa 33. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Zapraszamy do udziału w trwającej 33. edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Na teksty dramatyczne skierowane do młodej widowni czekamy do 9 marca 2022 roku. Wydarzenie jest organizowane przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Czarny napis na jasnym tle: Do 9 marca 2022 czekamy na najnowsze sztuki teatralne skierowane do młodej widowni! W lewym górnym rogu logo Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży oraz Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W prawym dolnym rogu napis: 33. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Do zgłaszania tekstów zachęcamy wszystkie osoby pełnoletnie, zainteresowane współczesną dramaturgią dla dzieci i młodzieży. Laureatkom oraz laureatom Konkursu zostaną przyznane nagrody pieniężne (maksymalnie pięć), których pula wynosi 25 000 zł.

Poszukujemy tekstów nowych i nowatorskich – zarówno pod względem treści jak i formy – które są skierowane do dzieci lub do młodzieży. W tym roku regulamin określa górną granicę wieku projektowanych odbiorców i odbiorczyń sztuk – jest to 16 lat. Konkurs nie premiuje tekstów dla konkretnych grup wiekowych, choć w minionych edycjach zdarzały się werdykty, w których dominowały np. utwory dla starszych dzieci czy młodzieży. Liczą się jednak przede wszystkim względy artystyczne. Byłabym bardzo szczęśliwa, gdyby w tym roku pojawiło się więcej świetnych sztuk dla młodszej widowni, których w ostatnich latach było mniej, a jest nimi spore zainteresowanie ze strony teatrów, reżyserów i reżyserek –  podkreśla Joanna Żygowska, kierowniczka Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Nabór tekstów trwa do 9 marca 2022 roku, można je nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: konkurs@nowesztuki.pl.

Sztuki zgłaszane są w sposób zapewniający zachowanie anonimowości autorów oraz autorek do czasu rozstrzygnięcia Konkursu. Pliki z danymi zostają otwarte dopiero, gdy jury ustali werdykt.

Często dostajemy pytania, jak długa powinna być dobra sztuka. Nie ma tu jednak reguły. Bardziej niż liczba stron liczy się pomysł, estetyczne walory języka, pamięć o przyszłych odbiorcach, a przede wszystkim teatralność dramatu. Mam tu na myśli świadomość związaną z okolicznościami wykorzystania tekstu, który będzie wypowiadany przez aktorów i aktorki, osoba reżyserująca potrzebuje przestrzeni, by wypełnić ją własnymi interpretacjami, a także fakt, że spektakl dla dzieci raczej nie trwa czterech godzin – dodaje Joanna Żygowska.

Werdykt jury poznamy nie później niż 23 maja 2022 roku.

Pierwszy Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży został ogłoszony w 1986 roku.

Trzydzieści sześć lat temu, Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży (obecnie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu) po raz pierwszy ogłosił Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Pierwsze cztery edycje miały charakter zamknięty, potem został otwarty dla wszystkich zainteresowanych. W konkursie brały udział wspaniałe postaci polskiej dramaturgii dziecięcej, takie jak Maciej Wojtyszko, Joanna Kulmowa, Andrzej Maleszka, Anna Onichimowska, Liliana Bardijewska, Marta Guśniowska czy Malina Prześluga i wiele innych, ale także dziesiątki pisarzy debiutujących i młodych, którzy tą drogą trafiali na sceny. Naszą ambicją, a zarazem głównym celem było i nadal pozostaje inspirowanie twórców do pisania dla bardzo konkretnego, a zarazem niełatwego odbiorcy, dzieci i młodszej młodzieży, a jednocześnie dostarczanie ciekawych pozycji repertuarowych teatrom. Przede wszystkim zawodowym, jednak nie tylko: wiele z konkursowych sztuk trafia także do zespołów amatorskich i szkolnych. Uważam, że pisanie dla najmłodszych może być wspaniałą przygodą z wyobraźnią, a powstające teksty w najlepszym wydaniu ani trochę nie ustępują wybitnym dramatom dla dorosłych. Co nasz konkurs dobrze udowadnia –  mówi  Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Jury Konkursu tworzą w pierwszym etapie: Katarzyna Grajewska i Joanna Żygowska, w drugim – Michał Buszewicz, Justyna Czarnota, Joanna Krakowska, Halina Waszkiel i Joanna Żygowska.

Szczegółowe informacje znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU.

Kontakt:
Na pytania związane z trwającą edycją Konkursu odpowiada Aleksandra Łozowska:
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej