Elipse
Powrót

Aktualności

16.02.2022

Czekamy na nowe teksty! Trwa 33. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Zapraszamy do udziału w trwającej 33. edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Na teksty dramatyczne skierowane do młodej widowni czekamy do 9 marca 2022 roku. Wydarzenie jest organizowane przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Czarny napis na jasnym tle: Do 9 marca 2022 czekamy na najnowsze sztuki teatralne skierowane do młodej widowni! W lewym górnym rogu logo Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży oraz Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W prawym dolnym rogu napis: 33. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Do zgłaszania tekstów zachęcamy wszystkie osoby pełnoletnie, zainteresowane współczesną dramaturgią dla dzieci i młodzieży. Laureatkom oraz laureatom Konkursu zostaną przyznane nagrody pieniężne (maksymalnie pięć), których pula wynosi 25 000 zł.

Poszukujemy tekstów nowych i nowatorskich – zarówno pod względem treści jak i formy – które są skierowane do dzieci lub do młodzieży. W tym roku regulamin określa górną granicę wieku projektowanych odbiorców i odbiorczyń sztuk – jest to 16 lat. Konkurs nie premiuje tekstów dla konkretnych grup wiekowych, choć w minionych edycjach zdarzały się werdykty, w których dominowały np. utwory dla starszych dzieci czy młodzieży. Liczą się jednak przede wszystkim względy artystyczne. Byłabym bardzo szczęśliwa, gdyby w tym roku pojawiło się więcej świetnych sztuk dla młodszej widowni, których w ostatnich latach było mniej, a jest nimi spore zainteresowanie ze strony teatrów, reżyserów i reżyserek –  podkreśla Joanna Żygowska, kierowniczka Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Nabór tekstów trwa do 9 marca 2022 roku, można je nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: konkurs@nowesztuki.pl.

Sztuki zgłaszane są w sposób zapewniający zachowanie anonimowości autorów oraz autorek do czasu rozstrzygnięcia Konkursu. Pliki z danymi zostają otwarte dopiero, gdy jury ustali werdykt.

Często dostajemy pytania, jak długa powinna być dobra sztuka. Nie ma tu jednak reguły. Bardziej niż liczba stron liczy się pomysł, estetyczne walory języka, pamięć o przyszłych odbiorcach, a przede wszystkim teatralność dramatu. Mam tu na myśli świadomość związaną z okolicznościami wykorzystania tekstu, który będzie wypowiadany przez aktorów i aktorki, osoba reżyserująca potrzebuje przestrzeni, by wypełnić ją własnymi interpretacjami, a także fakt, że spektakl dla dzieci raczej nie trwa czterech godzin – dodaje Joanna Żygowska.

Werdykt jury poznamy nie później niż 23 maja 2022 roku.

Pierwszy Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży został ogłoszony w 1986 roku.

Trzydzieści sześć lat temu, Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży (obecnie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu) po raz pierwszy ogłosił Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Pierwsze cztery edycje miały charakter zamknięty, potem został otwarty dla wszystkich zainteresowanych. W konkursie brały udział wspaniałe postaci polskiej dramaturgii dziecięcej, takie jak Maciej Wojtyszko, Joanna Kulmowa, Andrzej Maleszka, Anna Onichimowska, Liliana Bardijewska, Marta Guśniowska czy Malina Prześluga i wiele innych, ale także dziesiątki pisarzy debiutujących i młodych, którzy tą drogą trafiali na sceny. Naszą ambicją, a zarazem głównym celem było i nadal pozostaje inspirowanie twórców do pisania dla bardzo konkretnego, a zarazem niełatwego odbiorcy, dzieci i młodszej młodzieży, a jednocześnie dostarczanie ciekawych pozycji repertuarowych teatrom. Przede wszystkim zawodowym, jednak nie tylko: wiele z konkursowych sztuk trafia także do zespołów amatorskich i szkolnych. Uważam, że pisanie dla najmłodszych może być wspaniałą przygodą z wyobraźnią, a powstające teksty w najlepszym wydaniu ani trochę nie ustępują wybitnym dramatom dla dorosłych. Co nasz konkurs dobrze udowadnia –  mówi  Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Jury Konkursu tworzą w pierwszym etapie: Katarzyna Grajewska i Joanna Żygowska, w drugim – Michał Buszewicz, Justyna Czarnota, Joanna Krakowska, Halina Waszkiel i Joanna Żygowska.

Szczegółowe informacje znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU.

Kontakt:
Na pytania związane z trwającą edycją Konkursu odpowiada Aleksandra Łozowska:
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej