Elipse
Powrót

Aktualności

16.02.2022

Czekamy na nowe teksty! Trwa 33. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Zapraszamy do udziału w trwającej 33. edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Na teksty dramatyczne skierowane do młodej widowni czekamy do 9 marca 2022 roku. Wydarzenie jest organizowane przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Czarny napis na jasnym tle: Do 9 marca 2022 czekamy na najnowsze sztuki teatralne skierowane do młodej widowni! W lewym górnym rogu logo Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży oraz Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W prawym dolnym rogu napis: 33. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Do zgłaszania tekstów zachęcamy wszystkie osoby pełnoletnie, zainteresowane współczesną dramaturgią dla dzieci i młodzieży. Laureatkom oraz laureatom Konkursu zostaną przyznane nagrody pieniężne (maksymalnie pięć), których pula wynosi 25 000 zł.

Poszukujemy tekstów nowych i nowatorskich – zarówno pod względem treści jak i formy – które są skierowane do dzieci lub do młodzieży. W tym roku regulamin określa górną granicę wieku projektowanych odbiorców i odbiorczyń sztuk – jest to 16 lat. Konkurs nie premiuje tekstów dla konkretnych grup wiekowych, choć w minionych edycjach zdarzały się werdykty, w których dominowały np. utwory dla starszych dzieci czy młodzieży. Liczą się jednak przede wszystkim względy artystyczne. Byłabym bardzo szczęśliwa, gdyby w tym roku pojawiło się więcej świetnych sztuk dla młodszej widowni, których w ostatnich latach było mniej, a jest nimi spore zainteresowanie ze strony teatrów, reżyserów i reżyserek –  podkreśla Joanna Żygowska, kierowniczka Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Nabór tekstów trwa do 9 marca 2022 roku, można je nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: konkurs@nowesztuki.pl.

Sztuki zgłaszane są w sposób zapewniający zachowanie anonimowości autorów oraz autorek do czasu rozstrzygnięcia Konkursu. Pliki z danymi zostają otwarte dopiero, gdy jury ustali werdykt.

Często dostajemy pytania, jak długa powinna być dobra sztuka. Nie ma tu jednak reguły. Bardziej niż liczba stron liczy się pomysł, estetyczne walory języka, pamięć o przyszłych odbiorcach, a przede wszystkim teatralność dramatu. Mam tu na myśli świadomość związaną z okolicznościami wykorzystania tekstu, który będzie wypowiadany przez aktorów i aktorki, osoba reżyserująca potrzebuje przestrzeni, by wypełnić ją własnymi interpretacjami, a także fakt, że spektakl dla dzieci raczej nie trwa czterech godzin – dodaje Joanna Żygowska.

Werdykt jury poznamy nie później niż 23 maja 2022 roku.

Pierwszy Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży został ogłoszony w 1986 roku.

Trzydzieści sześć lat temu, Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży (obecnie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu) po raz pierwszy ogłosił Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Pierwsze cztery edycje miały charakter zamknięty, potem został otwarty dla wszystkich zainteresowanych. W konkursie brały udział wspaniałe postaci polskiej dramaturgii dziecięcej, takie jak Maciej Wojtyszko, Joanna Kulmowa, Andrzej Maleszka, Anna Onichimowska, Liliana Bardijewska, Marta Guśniowska czy Malina Prześluga i wiele innych, ale także dziesiątki pisarzy debiutujących i młodych, którzy tą drogą trafiali na sceny. Naszą ambicją, a zarazem głównym celem było i nadal pozostaje inspirowanie twórców do pisania dla bardzo konkretnego, a zarazem niełatwego odbiorcy, dzieci i młodszej młodzieży, a jednocześnie dostarczanie ciekawych pozycji repertuarowych teatrom. Przede wszystkim zawodowym, jednak nie tylko: wiele z konkursowych sztuk trafia także do zespołów amatorskich i szkolnych. Uważam, że pisanie dla najmłodszych może być wspaniałą przygodą z wyobraźnią, a powstające teksty w najlepszym wydaniu ani trochę nie ustępują wybitnym dramatom dla dorosłych. Co nasz konkurs dobrze udowadnia –  mówi  Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Jury Konkursu tworzą w pierwszym etapie: Katarzyna Grajewska i Joanna Żygowska, w drugim – Michał Buszewicz, Justyna Czarnota, Joanna Krakowska, Halina Waszkiel i Joanna Żygowska.

Szczegółowe informacje znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU.

Kontakt:
Na pytania związane z trwającą edycją Konkursu odpowiada Aleksandra Łozowska:
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Można czuć! Warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla młodzieży)

02.11.2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich! Spotkamy się w Poznaniu w dn. 8-9.12.2023.

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (IV edycja)

26.10.2023

Zapraszamy do udziału w IV odsłonie call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 6 listopada 2023.

Czytaj dalej

Wypełnij ankietę i pomóż nam lepiej projektować wydarzenia branżowe!

20.10.2023

Aby zdiagnozować potrzeby osób pracujących w obszarze sztuki dla młodej widowni, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zachęca do wypełnienia ankiety.

Czytaj dalej

51. numer „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży” już w sprzedaży!

18.10.2023

Najnowsza antologia w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” jest już dostępna w sprzedaży.

Czytaj dalej