Elipse
Powrót

Aktualności

13.06.2014

Czerwcowa Scena Czytana

Trzecie w tym roku i ostatnie w tym sezonie spotkanie skierowane do młodzieży odbędzie się 16 czerwca o godzinie 18.00.

Zaprezentujemy dwa teksty:

Holger Schober, „Hikikomori”

Nie pamiętam, kiedy wycofałem się w samego siebie. Ani z jakiego to było powodu. Po prostu kiedyś przyszedłem tutaj i świat się skończył. Zniknął i nigdy go nie szukałem. Mam wszystko, czego mi trzeba. Mieszkam razem ze sobą i to już o jednego za dużo. Próbuję mieć ze sobą jak najmniejszy kontakt. (fragment dramatu Hikikomori, Holger Schober, Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, z. 31)

Hikikomori jest określeniem używanym w odniesieniu do syndromu wycofania społecznego. To niema forma protestu przeciwko rzeczywistości, która przerasta młodych ludzi. Izolacja bohatera dramatu stanowi próbę ucieczki przed brakiem zrozumienia i rozczarowaniami. Wirtualny świat zdaje się bezpieczniejszy i bardziej przewidywalny niż świat za zamkniętymi drzwiami.

H (to nick z czatu głównego bohatera), który od 8 lat nie opuszcza swojego pokoju. Zrezygnował ze studiów i pracy, a jego aktywność społeczna ogranicza się do rozmów przez Internet…

Karolina Kaleta, „Z nurtem”, miniatura dramatyczna

Tę walkę już przegrałem, w dniu kiedy się urodziłem, przegrałem tę walkę! Zrozum, oni mi nie odpuszczą, dopóki nie będę laureatem tej olimpiady, nie dadzą mi spokoju. A jest jeszcze matura, więc tym bardziej. Ja już nie mam siły! Zrozum to do cholery, mam dosyć tej szkoły, tego domu, tego świata! (fragment miniatury dramatycznej „Z nurtem”)

Paweł ma 18 lat i jest jednym z najlepszych uczniów w szkole. Startuje w olimpiadzie z fizyki. Jego matka jest księgową, ojciec inżynierem. Rodzinie Pawła powodzi się dobrze, chłopakowi niczego nie brakuje, teoretycznie…

Paweł bardzo lubi pływać, jednak ma coraz mniej czasu na rozrywki, nawet takie jak basen, musi się przecież uczyć, za chwilę czeka go matura. Paweł lubi jeszcze coś prócz pływania, lubi „nie oddychać”…

Czytają aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu: Maria Rybarczyk, Martyna Zaremba i Radosław Elis oraz studenci Studia Aktorskiego STA.

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Krzysztof Cicheński, doktorant w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

wstęp: wolny, zapisy grup

kontakt: Lucyna Perz, rezerwacje@csdpoznan.pl, tel. 61 646 473, 666 391 233

czas trwania: 2 h

wiek uczestników: od 15 lat

miejsce: SCENA WSPÓLNA, ul. Brandstaettera 1/ul. Za Cytadelą

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej