Elipse
Powrót

Aktualności

05.01.2022

Jury 33. Konkursu na Sztukę

Teksty zgłoszone do 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży trafią do jury, którego praca będzie składała się z dwóch etapów. W I etapie Konkursu selekcji sztuk dokonają Katarzyna Grajewska oraz Joanna Żygowska. Teksty zakwalifikowane do II etapu przeczytają Michał Buszewicz, Justyna Czarnota, Joanna Krakowska, Halina Waszkiel, Joanna Żygowska. Poniżej przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Portret zamyślonego mężczyzny. Ma czarne włosy, wąsy, ubrany jest w czarną koszulkę

 

fot. Klaudyna Schubert

Michał Buszewicz – dramatopisarz, dramaturg, reżyser. Absolwent specjalizacji dramatologicznej wiedzy o teatrze Uniwersytetu Jagiellońskiego i dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pisze autorskie teksty dla teatru, ale chętnie podejmuje też prace kolektywne prowadzące do tworzenia scenariusza spektaklu z udziałem aktorskich improwizacji. Reżyseruje także autorskie projekty teatralne. Prowadził warsztat dramaturgiczny w ramach Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych SWPS, a także dla osób studiujących performatykę na UJ, wiedzę o teatrze na UAM oraz na krakowskiej ASP. W wolnym czasie lubi ćwiczyć jogę i być nie w Polsce.

Portret szeroko uśmiechniętej kobiety. Ma długie włosy, okulary korekcyjne na twarzy. Ubrana jest w koszulę.

fot. Kinga Karpati&Daniel Zarewicz PRESTIGE PORTRAIT

Justyna Czarnota – pedagożka teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską i teatrologiczną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Szkołę Treningu Grupowego Fundacji Szkoła Liderów. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie kieruje Działem Pedagogiki Teatru. Współautorka instalacji i performansu „Ściana, która łączy” prezentowanego przez Narodową Galerię Sztuki „Zachęta” podczas Międzynarodowego Karnawału Dzieci Biennale w Wenecji 2016. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury. Wolne chwile spędza ze swoim mężem, najchętniej włócząc się po bezdrożach. Lubi również tańczyć, czytać i gotować.

 

Portret starszej kobiety. Jest poważna, ma krótkie jasne włosy, ubrana jest w czarną bluzkę.

fot. archiwum teatralne

Katarzyna Grajewska – absolwentka polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ponad 30 lat jest związana z Teatrem Animacji w Poznaniu – wcześniej pracowała jako kierowniczka literacka, obecnie zastępczyni dyrektora tegoż Teatru. Wierna czytelniczka tekstów zgłaszanych do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. W wolnym czasie czyta beletrystykę, biografie, pamiętniki, wspomnienia,  literaturę fachową, związaną z teatrem, dramaturgią, sztuką. Ma przy łóżku stosy czasopism, pochłania kryminały. Uczy się języka włoskiego, by móc w oryginale przeczytać „Boską komedię”. Lubi spacerować brzegiem morza. Najchętniej późną jesienią albo wczesną wiosną.

 

Starsza kobieta z bujnymi włosami mówi do mikrofonu. Drugą ręką gestykuluje.

fot. Dorota Awiorko

Joanna Krakowska – historyczka teatru, eseistka, redaktorka. Pracuje w Instytucie Sztuki PAN, wykłada w Akademii Teatralnej. Prowadziła feministyczny projekt badawczy „HyPaTia” poświęcony kobietom w polskim teatrze. Współautorka książek „Soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne” (2009) oraz „Soc, sex i historia” (2014). Redaktorka antologii „Transfer! Teksty dla teatru” (2015), autorka monografii „Mikołajska. Teatr i PRL” (2011), „PRL. Przedstawienia” (2016), „Demokracja. Przedstawienia” (2019) oraz książki „Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi” (2020). Gdyby miała wolny czas, chciałaby robić nic.

 

Portret starszej kobiety. Jest szeroko uśmiechnięta, ma blond włosy do ramion. Jest ubrana w marynarkę i ciemną bluzkę. Za nią stoi regał z książkami.

fot. Iwona Waszkiel

Halina Waszkieldr hab. prof. Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza – polonistka, teatrolożka, dramatolożka. Badaczka dramaturgii teatru lalek oraz dramatu i teatru XIX wieku. Autorka monografii „Stanisław Bogusławski” (2010), „Dramaturgia polskiego teatru lalek” (2013) oraz „Trudne lata. Teatr warszawski 1815-1868” (2015), a także licznych esejów i recenzji publikowanych w „Teatrze Lalek”, „Teatrze”, „Dialogu”, „Pamiętniku Teatralnym” oraz artykułów w pokonferencyjnych książkach zbiorowych. Jurorka festiwali teatralnych i konkursów dramatycznych. Pracuje w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza – zarówno w Warszawie, jak i białostockiej Filii. Mieszka w Supraślu. Jeśli znajdzie wolną chwilę, lubi spacerować po lesie oraz czytać książki.

 

Portret młodej kobiety. Ma okulary korekcyjne, długie włosy spięte w kitkę. Ubrana jest w białą koszulę, za nią drzewa i kwiaty.

fot. Kamil Dyrtkowski

Joanna Żygowska – badaczka literatury i teatru dla dzieci i młodzieży, kuratorka zajmująca się sztuką dla młodych, pedagożka teatru. Doktorantka na WFPiK UAM. Pracuje w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, kuratorka Biennale Sztuki dla Dziecka. Jurorka w konkursach literackich, m.in.: Książka Roku PS IBBY (2019, 2020) oraz w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2020, 2021). Współtwórczyni kilku spektakli dla małych dzieci i dla młodzieży. Autorka książki „Skrzydła dla dzieci. Teatr poetycki Krystyny Miłobędzkiej” (Kraków 2018). Wolny czas lubi spędzać w domu, gotować, czytać lektury nieobowiązkowe i odwiedzać restauracje.

Przypominamy, że do 9 marca 2022 roku trwa nabór tekstów do 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Werdykt jury poznamy do 23 maja 2022 roku.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Finał 35. Konkursu na Sztukę oraz Programu pisarskiego

23.07.2024

W tym roku finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz 2. edycji Programu pisarskiego odbędzie się w Krakowie w dn. 11-13 września 2024 r. we współpracy z Teatrem Groteska oraz Teatrem Ludowym.

Czytaj dalej

Program pisarski 2024

18.07.2024

Program pisarski trwa! Gotowe teksty zostaną wydrukowane w 54. numerze Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Forum o wielojęzyczności w sztukach performatywnych dla młodej widowni

17.07.2024

Ogłaszamy program trzeciej edycji Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce.

Czytaj dalej

Publikacja podsumowująca działalność Centrum

12.07.2024

Zapraszamy do zakupu publikacji obrazującej działalność Centrum Sztuki Dziecka!

Czytaj dalej

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej