Elipse
Powrót

Aktualności

05.01.2022

Jury 33. Konkursu na Sztukę

Teksty zgłoszone do 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży trafią do jury, którego praca będzie składała się z dwóch etapów. W I etapie Konkursu selekcji sztuk dokonają Katarzyna Grajewska oraz Joanna Żygowska. Teksty zakwalifikowane do II etapu przeczytają Michał Buszewicz, Justyna Czarnota, Joanna Krakowska, Halina Waszkiel, Joanna Żygowska. Poniżej przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Portret zamyślonego mężczyzny. Ma czarne włosy, wąsy, ubrany jest w czarną koszulkę

 

fot. Klaudyna Schubert

Michał Buszewicz – dramatopisarz, dramaturg, reżyser. Absolwent specjalizacji dramatologicznej wiedzy o teatrze Uniwersytetu Jagiellońskiego i dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pisze autorskie teksty dla teatru, ale chętnie podejmuje też prace kolektywne prowadzące do tworzenia scenariusza spektaklu z udziałem aktorskich improwizacji. Reżyseruje także autorskie projekty teatralne. Prowadził warsztat dramaturgiczny w ramach Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych SWPS, a także dla osób studiujących performatykę na UJ, wiedzę o teatrze na UAM oraz na krakowskiej ASP. W wolnym czasie lubi ćwiczyć jogę i być nie w Polsce.

Portret szeroko uśmiechniętej kobiety. Ma długie włosy, okulary korekcyjne na twarzy. Ubrana jest w koszulę.

fot. Kinga Karpati&Daniel Zarewicz PRESTIGE PORTRAIT

Justyna Czarnota – pedagożka teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską i teatrologiczną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Szkołę Treningu Grupowego Fundacji Szkoła Liderów. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie kieruje Działem Pedagogiki Teatru. Współautorka instalacji i performansu „Ściana, która łączy” prezentowanego przez Narodową Galerię Sztuki „Zachęta” podczas Międzynarodowego Karnawału Dzieci Biennale w Wenecji 2016. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury. Wolne chwile spędza ze swoim mężem, najchętniej włócząc się po bezdrożach. Lubi również tańczyć, czytać i gotować.

 

Portret starszej kobiety. Jest poważna, ma krótkie jasne włosy, ubrana jest w czarną bluzkę.

fot. archiwum teatralne

Katarzyna Grajewska – absolwentka polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ponad 30 lat jest związana z Teatrem Animacji w Poznaniu – wcześniej pracowała jako kierowniczka literacka, obecnie zastępczyni dyrektora tegoż Teatru. Wierna czytelniczka tekstów zgłaszanych do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. W wolnym czasie czyta beletrystykę, biografie, pamiętniki, wspomnienia,  literaturę fachową, związaną z teatrem, dramaturgią, sztuką. Ma przy łóżku stosy czasopism, pochłania kryminały. Uczy się języka włoskiego, by móc w oryginale przeczytać „Boską komedię”. Lubi spacerować brzegiem morza. Najchętniej późną jesienią albo wczesną wiosną.

 

Starsza kobieta z bujnymi włosami mówi do mikrofonu. Drugą ręką gestykuluje.

fot. Dorota Awiorko

Joanna Krakowska – historyczka teatru, eseistka, redaktorka. Pracuje w Instytucie Sztuki PAN, wykłada w Akademii Teatralnej. Prowadziła feministyczny projekt badawczy „HyPaTia” poświęcony kobietom w polskim teatrze. Współautorka książek „Soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne” (2009) oraz „Soc, sex i historia” (2014). Redaktorka antologii „Transfer! Teksty dla teatru” (2015), autorka monografii „Mikołajska. Teatr i PRL” (2011), „PRL. Przedstawienia” (2016), „Demokracja. Przedstawienia” (2019) oraz książki „Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi” (2020). Gdyby miała wolny czas, chciałaby robić nic.

 

Portret starszej kobiety. Jest szeroko uśmiechnięta, ma blond włosy do ramion. Jest ubrana w marynarkę i ciemną bluzkę. Za nią stoi regał z książkami.

fot. Iwona Waszkiel

Halina Waszkieldr hab. prof. Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza – polonistka, teatrolożka, dramatolożka. Badaczka dramaturgii teatru lalek oraz dramatu i teatru XIX wieku. Autorka monografii „Stanisław Bogusławski” (2010), „Dramaturgia polskiego teatru lalek” (2013) oraz „Trudne lata. Teatr warszawski 1815-1868” (2015), a także licznych esejów i recenzji publikowanych w „Teatrze Lalek”, „Teatrze”, „Dialogu”, „Pamiętniku Teatralnym” oraz artykułów w pokonferencyjnych książkach zbiorowych. Jurorka festiwali teatralnych i konkursów dramatycznych. Pracuje w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza – zarówno w Warszawie, jak i białostockiej Filii. Mieszka w Supraślu. Jeśli znajdzie wolną chwilę, lubi spacerować po lesie oraz czytać książki.

 

Portret młodej kobiety. Ma okulary korekcyjne, długie włosy spięte w kitkę. Ubrana jest w białą koszulę, za nią drzewa i kwiaty.

fot. Kamil Dyrtkowski

Joanna Żygowska – badaczka literatury i teatru dla dzieci i młodzieży, kuratorka zajmująca się sztuką dla młodych, pedagożka teatru. Doktorantka na WFPiK UAM. Pracuje w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, kuratorka Biennale Sztuki dla Dziecka. Jurorka w konkursach literackich, m.in.: Książka Roku PS IBBY (2019, 2020) oraz w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2020, 2021). Współtwórczyni kilku spektakli dla małych dzieci i dla młodzieży. Autorka książki „Skrzydła dla dzieci. Teatr poetycki Krystyny Miłobędzkiej” (Kraków 2018). Wolny czas lubi spędzać w domu, gotować, czytać lektury nieobowiązkowe i odwiedzać restauracje.

Przypominamy, że do 9 marca 2022 roku trwa nabór tekstów do 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Werdykt jury poznamy do 23 maja 2022 roku.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej