Elipse
Powrót

Aktualności

05.01.2022

Jury 33. Konkursu na Sztukę

Teksty zgłoszone do 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży trafią do jury, którego praca będzie składała się z dwóch etapów. W I etapie Konkursu selekcji sztuk dokonają Katarzyna Grajewska oraz Joanna Żygowska. Teksty zakwalifikowane do II etapu przeczytają Michał Buszewicz, Justyna Czarnota, Joanna Krakowska, Halina Waszkiel, Joanna Żygowska. Poniżej przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Portret zamyślonego mężczyzny. Ma czarne włosy, wąsy, ubrany jest w czarną koszulkę

 

fot. Klaudyna Schubert

Michał Buszewicz – dramatopisarz, dramaturg, reżyser. Absolwent specjalizacji dramatologicznej wiedzy o teatrze Uniwersytetu Jagiellońskiego i dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pisze autorskie teksty dla teatru, ale chętnie podejmuje też prace kolektywne prowadzące do tworzenia scenariusza spektaklu z udziałem aktorskich improwizacji. Reżyseruje także autorskie projekty teatralne. Prowadził warsztat dramaturgiczny w ramach Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych SWPS, a także dla osób studiujących performatykę na UJ, wiedzę o teatrze na UAM oraz na krakowskiej ASP. W wolnym czasie lubi ćwiczyć jogę i być nie w Polsce.

Portret szeroko uśmiechniętej kobiety. Ma długie włosy, okulary korekcyjne na twarzy. Ubrana jest w koszulę.

fot. Kinga Karpati&Daniel Zarewicz PRESTIGE PORTRAIT

Justyna Czarnota – pedagożka teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską i teatrologiczną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Szkołę Treningu Grupowego Fundacji Szkoła Liderów. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie kieruje Działem Pedagogiki Teatru. Współautorka instalacji i performansu „Ściana, która łączy” prezentowanego przez Narodową Galerię Sztuki „Zachęta” podczas Międzynarodowego Karnawału Dzieci Biennale w Wenecji 2016. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury. Wolne chwile spędza ze swoim mężem, najchętniej włócząc się po bezdrożach. Lubi również tańczyć, czytać i gotować.

 

Portret starszej kobiety. Jest poważna, ma krótkie jasne włosy, ubrana jest w czarną bluzkę.

fot. archiwum teatralne

Katarzyna Grajewska – absolwentka polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ponad 30 lat jest związana z Teatrem Animacji w Poznaniu – wcześniej pracowała jako kierowniczka literacka, obecnie zastępczyni dyrektora tegoż Teatru. Wierna czytelniczka tekstów zgłaszanych do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. W wolnym czasie czyta beletrystykę, biografie, pamiętniki, wspomnienia,  literaturę fachową, związaną z teatrem, dramaturgią, sztuką. Ma przy łóżku stosy czasopism, pochłania kryminały. Uczy się języka włoskiego, by móc w oryginale przeczytać „Boską komedię”. Lubi spacerować brzegiem morza. Najchętniej późną jesienią albo wczesną wiosną.

 

Starsza kobieta z bujnymi włosami mówi do mikrofonu. Drugą ręką gestykuluje.

fot. Dorota Awiorko

Joanna Krakowska – historyczka teatru, eseistka, redaktorka. Pracuje w Instytucie Sztuki PAN, wykłada w Akademii Teatralnej. Prowadziła feministyczny projekt badawczy „HyPaTia” poświęcony kobietom w polskim teatrze. Współautorka książek „Soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne” (2009) oraz „Soc, sex i historia” (2014). Redaktorka antologii „Transfer! Teksty dla teatru” (2015), autorka monografii „Mikołajska. Teatr i PRL” (2011), „PRL. Przedstawienia” (2016), „Demokracja. Przedstawienia” (2019) oraz książki „Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi” (2020). Gdyby miała wolny czas, chciałaby robić nic.

 

Portret starszej kobiety. Jest szeroko uśmiechnięta, ma blond włosy do ramion. Jest ubrana w marynarkę i ciemną bluzkę. Za nią stoi regał z książkami.

fot. Iwona Waszkiel

Halina Waszkieldr hab. prof. Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza – polonistka, teatrolożka, dramatolożka. Badaczka dramaturgii teatru lalek oraz dramatu i teatru XIX wieku. Autorka monografii „Stanisław Bogusławski” (2010), „Dramaturgia polskiego teatru lalek” (2013) oraz „Trudne lata. Teatr warszawski 1815-1868” (2015), a także licznych esejów i recenzji publikowanych w „Teatrze Lalek”, „Teatrze”, „Dialogu”, „Pamiętniku Teatralnym” oraz artykułów w pokonferencyjnych książkach zbiorowych. Jurorka festiwali teatralnych i konkursów dramatycznych. Pracuje w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza – zarówno w Warszawie, jak i białostockiej Filii. Mieszka w Supraślu. Jeśli znajdzie wolną chwilę, lubi spacerować po lesie oraz czytać książki.

 

Portret młodej kobiety. Ma okulary korekcyjne, długie włosy spięte w kitkę. Ubrana jest w białą koszulę, za nią drzewa i kwiaty.

fot. Kamil Dyrtkowski

Joanna Żygowska – badaczka literatury i teatru dla dzieci i młodzieży, kuratorka zajmująca się sztuką dla młodych, pedagożka teatru. Doktorantka na WFPiK UAM. Pracuje w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, kuratorka Biennale Sztuki dla Dziecka. Jurorka w konkursach literackich, m.in.: Książka Roku PS IBBY (2019, 2020) oraz w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2020, 2021). Współtwórczyni kilku spektakli dla małych dzieci i dla młodzieży. Autorka książki „Skrzydła dla dzieci. Teatr poetycki Krystyny Miłobędzkiej” (Kraków 2018). Wolny czas lubi spędzać w domu, gotować, czytać lektury nieobowiązkowe i odwiedzać restauracje.

Przypominamy, że do 9 marca 2022 roku trwa nabór tekstów do 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Werdykt jury poznamy do 23 maja 2022 roku.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Można czuć! Warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla młodzieży)

02.11.2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich! Spotkamy się w Poznaniu w dn. 8-9.12.2023.

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (IV edycja)

26.10.2023

Zapraszamy do udziału w IV odsłonie call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 6 listopada 2023.

Czytaj dalej

Wypełnij ankietę i pomóż nam lepiej projektować wydarzenia branżowe!

20.10.2023

Aby zdiagnozować potrzeby osób pracujących w obszarze sztuki dla młodej widowni, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zachęca do wypełnienia ankiety.

Czytaj dalej

51. numer „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży” już w sprzedaży!

18.10.2023

Najnowsza antologia w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” jest już dostępna w sprzedaży.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

12.10.2023

Forum w liczbach prezentuje się imponująco! Dziękujemy za obecność i zaangażowanie.

Czytaj dalej

Premiera nowej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

09.10.2023

Już w październiku ukaże się premierowy numer w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Zapraszamy do udziału w Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

18.08.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną.

Czytaj dalej

Przedstawiamy program części performatywnej Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

08.08.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną. Część performatywna odbędzie się między 30 września a 1 października 2023 r.

Czytaj dalej

Ankieta badawcza na temat tańca dla młodej widowni

07.08.2023

Zachęcamy do wypełnienia ankiety badawczej dotyczącej tańca dla młodej widowni w Polsce! Wyniki ankiety zostaną przedstawione podczas Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni, które odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku w Poznaniu.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

02.08.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 20 sierpnia 2023 roku.

Czytaj dalej