Listopadowa Scena Czytana
Na ostatnie w tym roku spotkanie z nową dramaturgią zapraszamy do Sceny Wspólnej 10 listopada 2014.
Zaprezentujemy dwa teksty dramatyczne:
Robert Jarosz, Szczurzysyn – jeden akt o nienawiści
Po drugiej stronie bloku, stoi drewniana chałupa.
Widać ją z mojego okna.
Mieszka w niej starzec.
Chłopcy darzą go nienawiścią.
Wołają na niego Szczurzydziad.
(fragment dramatu Szczurzysyn – jeden akt o nienawiści, Robert Jarosz, Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, z. 30)
Szczurzysyn to niesprawiający kłopotów wychowawczych samotny dwunastolatek o ciemniejszym kolorze skóry. Stary Niedźwiedź to osobliwy, doświadczony przez los starzec, który nienawidzi ludzi…
Zdarza się, że media donoszą o brutalnych zabawach młodzieży, znęcaniu się nad słabszymi. Czasem, aby wzbudzić agresję, wystarczy inny kolor skóry, język, odmienne poglądy. Zaskakujące, jak bardzo można nienawidzić bez powodu. Nie chcemy dopuszczać do siebie myśli, że takie sytuacje zdarzają się coraz częściej.
Klaudia Ciepłucha, W imię Ojca
Wątpię tak bardzo w swoje istnienie – w życie. Jestem przerażona, bo nie ma nade mną, ani pode mną już nic. Jestem głodna! Co to jest ręka?! Nie mam rąk – to tylko ułomność moja ludzka, taki jej symbol. Boże, ja nie chcę myśleć! Nie mogę już! Muszę tam skoczyć! Spojrzałam tam. A Ojciec mówił: Nie patrz w dół. A ja spojrzałam! Spojrzałam, Boże! Spojrzałam, Ojcze. (fragment miniatury dramatycznej W imię Ojca, Klaudia Ciepłucha)
Wszechwładny, wszechobecny, przytłaczający swoją osobą ojciec. Ojciec wyznaczający szlaki, wskazujący autorytety. Cicha, spokojna, ale jednocześnie głucha na wszystko co dzieje się dookoła matka. Pośrodku nich znajduje się K., nieśmiała, zakompleksiona, niezbyt ładna, schowana za stosem książek przepełnionych poezją. Szukająca swojej drogi, zagubiona i jednocześnie bardzo samotna młoda dziewczyna. Jeszcze nie zupełnie dorosła, ale już też nie dziecko…
Czytają: studenci Studia Aktorskiego STA w Poznaniu
Opieka reżyserska: Mariusz Adamski
Dyskusję po czytaniu prowadzi Krzysztof Cicheński z Katedry Dramatu Teatru i Widowisk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli autorzy tekstów.
Wiek uczestnika: od 15 lat
Wstęp: wolny, grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze zgłoszenie
Kontakt: Lucyna Perz, rezerwacje@csdpoznan.pl
Miejsce: SCENA WSPÓLNA, ul. Brandstaettera1 / ul. Za Cytadelą, Poznań