Elipse
Powrót

Aktualności

13.05.2014

Majowa Scena Czytana

Drugie w tym roku spotkanie skierowane do młodzieży już 19 maja o godzinie 18.00.

Zaprezentujemy dwa teksty:

Ákos Németh, „Babett kłamie”

Więc chcecie jechać do Londynu? Niech będzie. Ale dlaczego jesteście takimi tchórzami? Żyje się raz. Niech będzie tydzień w Nowym Jorku. Poproszę tatę na moje urodziny, żebym pojechała z kim zechcę. Powie: „Kochanie, chcesz pojechać na wycieczkę ze swoimi przyjaciółmi? Szczerze mówiąc drogi interes, ale raz ma piętnaście lat moja mała księżniczka?” Zabiorę tych spośród was, od których dostanę prezent. Dwie albo trzy osoby. (fragment dramatu Babett kłamie, Ákos Németh, Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, z. 36)

Babett jest nowa w miasteczku, ale szybko wzbudza zainteresowanie wśród swoich rówieśników. Któż bowiem nie chciałby przyjaźnić się z córką bogatego developera, do tego mieszkającą w domu z basenem? Dziewczyna intryguje swoich nowych znajomych, trochę ją podziwiają, trochę jej zazdroszczą, trochę chyba też się jej boją. Babett wymyśla niebezpieczne zabawy, jest krnąbrna i odważna, wzbudza respekt nawet wśród dorosłych. Dziewczyna szybko wprowadza niepokój w biedny świat małej mieściny. Czym się to skończy?

Ákos Németh (ur. 1964) – dramatopisarz węgierski. Studiował historię i historię literatury na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa, był też słuchaczem Akademii Dramatu i Filmu w Budapeszcie. Od roku 2000 pełni funkcję kierownika artystycznego Teatru Niemieckiego w Szekszárd. Jego sztuka „Ogrodnictwo pana Jana” była czytana w Teatrze Polskim w Poznaniu w 2011 roku.

 

Lidia Karbowska, „Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie” (miniatura dramatyczna)

Nie mówmy tyle o mnie, są ważniejsze sprawy na Ziemi, są ciekawsze sprawy na Ziemi, na przykład wczoraj wybuchł wulkan i spadł meteoryt, i urodził się znany człowiek, i znany człowiek umarł. Nie mówmy tyle o mnie, o, na przykład takie samobójstwa, gdzie ktoś porywa samolot i się nim rozbija albo strzela do kilkudziesięciu osób a na końcu do siebie, to są ciekawe samobójstwa. Moje samobójstwo jest nieciekawe, nie warto marnować antenowego czasu na samobójstwo, którego nawet nie było. (fragment miniatury dramatycznej „Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie”)

Czarna ma 16 lat. Nie szuka rozgłosu. Jest inteligentna, potrafi na poczekaniu zbudować ciętą ripostę, dojrzale rozmawia z dorosłymi o życiu i śmierci. I to zapewne te rozmyślania doprowadzają ją do miejsca, w którym rozegra się miniatura dramatyczna Lidii Karbowskiej, „na most za barierkę”. Czy Czarna różni się od swoich rówieśników? Dlaczego chce skoczyć? Jak nasze społeczeństwo reaguje na tego typu próby samobójcze? I co ma z tym wszystkim wspólnego Artur Rojek śpiewający Acidland?

 

Czyta: Łukasz Chrzuszcz i studenci Studia Aktorskiego STA w Poznaniu

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Krzysztof Cicheński, doktorant w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Gośćmi spotkania będą:

Jolanta Jarmołowicz, tłumaczka sztuki „Babett kłamie”

Lidia Karbowska, autorka miniatury „Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie”

wstęp: wolny, zapisy

kontakt: Lucyna Perz, rezerwacje@csdpoznan.pl, tel. 61 646 473, 666 391 233

czas trwania: 2 h

wiek uczestników: od 14 lat

miejsce: SCENA WSPÓLNA, ul. Brandstaettera 1/ul. Za Cytadelą

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej