Elipse
Powrót

Aktualności

28.05.2020

„Nowe Sztuki” w Ukrainie

Od 2017 roku ukraińskie wydawnictwo „Neopałyma koupyna”, przy współpracy z polskimi ośrodkami kulturowymi, cyklicznie publikuje antologie polskich sztuk dla dzieci i młodzieży. Znaczną część publikacji stanowią teksty dramatyczne nagrodzone lub wyróżnione w kolejnych edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Przetłumaczone teksty trafiają do ukraińskich instytucji kultury, m.in. do teatrów oraz bibliotek.

Realizacją pierwszej edycji projektu zajęło się wydawnictwo „Neopałyma koupyna” oraz Instytut Polski w Kijowie. Ideą projektu było nawiązanie współpracy kulturalnej oraz teatralnej pomiędzy Polską a Ukrainą. Główną konsultantką w doborze polskich tekstów była Halina Waszkiel, autorka wielu prac z zakresu teatru i dramatu XIX oraz XX wieku, wykładowczyni na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku), znawczyni dramaturgii dla teatru, związana z Konkursem na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

W 2017 roku został opublikowany pierwszy zbiór sztuk adresowanych do dzieci i młodzieży pt.: „A morze nie…”. Znalazło się w nim osiem polskich sztuk przetłumaczonych na język ukraiński przez Jurija Popsujenko. W tłumaczeniu Popsujenki ukazały się również sztuki opublikowane w kolejnych antologiach.

Projekt „Współczesna polska dramaturgia dla dzieci i młodzieży w ukraińskiej przestrzeni kulturowej” został pozytywnie przyjęty przez ukraińskie instytucje kultury. Publikacje trafiły do ośrodków na terenie całego kraju, m.in.: teatrów, bibliotek czy bezpośrednio do twórców sztuki dla dzieci i młodzieży. Kolejna antologia ukazała się już rok później – w 2018 roku.

Najnowszy zbiór „Antologia współczesnej polskiej dramaturgii dla dzieci i młodzieży” powstał w 2019 roku, przy współpracy z Instytutem Książki w Krakowie, w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND. Wiemy, że nie będzie on zbiorem ostatnim. W przyszłości planowane są kolejne publikacje polskich tekstów dramatycznych skierowanych do młodego odbiorcy.

Cieszy nas fakt, że sztuki nagrodzone bądź wyróżnione w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży trafiają nie tylko do polskich, lecz również zagranicznych odbiorców. Trzymamy kciuki za wszystkich autorów, autorki oraz teksty!

W wydawnictwie „Neopałyma koupyna” do tej pory ukazały się antologie:

„Хто боїться пані ”Ес”?” („Kto się boi Pani «Eś»?”, Kijów, 2019)

Spis treści:

 • „Najmniejszy Bal Świata”, Malina Prześluga,
 • „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa”, Malina Prześluga,
 • „Nareszcie bal!”, Liliana Bardijewska,
 • „Piekło-Niebo”, Maria Wojtyszko,
 • „Baśń o Rycerzu bez konia”, Marta Guśniowska,
 • „Kto się boi Pani «Eś»?”, Marta Guśniowska.

„Еліксір старості” („Eliksir starości”, Kijów, 2018)

Spis treści:

 • „Bajka o psie, który zerwał się z łańcucha”, Piotr Rowicki,
 • „Niezwykła podróż Pana Wieszaka”, Małgorzata Sikorska-Miszczuk,
 • „Zielony wędrowiec, czyli baśń o największym marzeniu”, Liliana Bardijewska,
 • „Eliksir starości”, Liliana Bardijewska,
 • „Wolf”, Anna Andraka,
 • „Dzieje sławnego Rodryga”, Monika Milewska,
 • „Marvin”, Marta Guśniowska.

„А може, ні…” („A morze nie…”, Kijów, 2017)

Spis treści:

 • „Pod-Grzybek”, Marta Guśniowska,
 • „Bajka o szczęściu”, Izabela Degórska,
 • „Nieobecny”, Krystyna Chołoniewska,
 • „W beczce chowany”, Robert Jarosz,
 • „Szczurzysyn”, Robert Jarosz,
 • „Rysunki na pamiątkę”, Bożena Borek,
 • „Pan Lampa”, Malina Prześluga,
 • „A morze nie”, Malina Prześluga.

Czytaj inne

Zapraszamy do udziału w Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

18.08.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną.

Czytaj dalej

Przedstawiamy program części performatywnej Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

08.08.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną. Część performatywna odbędzie się między 30 września a 1 października 2023 r.

Czytaj dalej

Ankieta badawcza na temat tańca dla młodej widowni

07.08.2023

Zachęcamy do wypełnienia ankiety badawczej dotyczącej tańca dla młodej widowni w Polsce! Wyniki ankiety zostaną przedstawione podczas Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni, które odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku w Poznaniu.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

02.08.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 20 sierpnia 2023 roku.

Czytaj dalej

Wakacyjne warsztaty dramatopisarskie

27.07.2023

Zapraszamy do udziału w dwudniowych wakacyjnych warsztatach dramatopisarskich! Warsztaty odbędą się 25–26.08.2023 roku.

Czytaj dalej

Ogłaszamy program dyskursywny Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

06.07.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Publikujemy program części dyskursywnej Forum oraz szczegóły związane z udziałem w wydarzeniu.

Czytaj dalej

Trwa program pisarski – nowa formuła 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

22.06.2023

Andrzej Błażewicz, Monika Czajkowska, Tomasz Daszczuk to osoby nagrodzone w tegorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Autorka oraz autorzy biorą udział w programie pisarskim, w ramach którego realizują koncepcje sztuk teatralnych zgłoszonych do Konkursu. Finał programu odbędzie się we wrześniu.

Czytaj dalej

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej