Elipse
Powrót

Aktualności

14.01.2022

Pozwólmy działać materii tekstu! Warsztaty dramatopisarskie z Carstenem Brandauem

Jakie znaczenie w pisaniu sztuk teatralnych dla dzieci ma język? Czy są różnice w pisaniu dla dorosłych i w pisaniu dla dzieci? Jak dojść do momentu, w którym materia tekstu zacznie działać? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poszukiwać będą uczestnicy i uczestniczki warsztatów z Carstenem Brandauem.

Zapraszamy do udziału w II edycji Rozgrzewki! Zimowych warsztatach dramatopisarskich, które towarzyszą trwającemu 33. Konkursowi na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Biały napis na ciemnobrązowym tle: 25-26 lutego 2022 Rozgrzewka! Zimowe warsztaty dramatopisarskie. Warsztat mistrzowski z Carstenem Brandauem. Z prawej strony oczy mężczyzny, który zagląda "zza grafiki". W prawym dolnym rogu logo Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży oraz Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

AKTUALIZACJA: Ze względu na sytuację pandemiczną w Polsce oraz Niemczech, zmieniamy termin tegorocznej Rozgrzewki! Zimowych warsztatów dramatopisarskich. Warsztaty odbędą się na przełomie maja/czerwca w Poznaniu – nowy termin podamy już niedługo. Status udziału wszystkich osób, które wypełniły formularz zgłoszeniowy pozostaje bez zmian.

Wydarzenie skierowane jest do osób pełnoletnich, piszących sztuki teatralne dla dzieci i młodzieży lub zainteresowanych rozpoczęciem przygody z tworzeniem utworów dramatycznych oraz rozwijaniem własnego warsztatu pisarskiego. Tegoroczna, już druga, edycja Rozgrzewki! Zimowych warsztatów dramatopisarskich odbędzie się w Poznaniu w dniach 25-26 lutego 2022 roku na Scenie Wspólnej (ul. Brandstaettera 1).

Poniżej znajdują się informacje ogólne na temat wydarzenia, planowany harmonogram spotkania oraz wiadomości organizacyjne.

W tym roku zapraszamy na warsztat mistrzowski z Carstenem Brandauem, jednym z najwybitniejszych i najoryginalniejszych niemieckojęzycznych współczesnych dramatopisarzy związanych z teatrem dla dzieci, autorem takich sztuk jak „Trójka na głowie” oraz „NIEbo i dłoNIE”, tłumaczonych na język polski przez Iwonę Nowacką.

Spotkanie będzie także okazją do rozmowy z autorem, którego sztuka „Trójka na głowie” w ostatnich kilku latach doczekała się kilkunastu wystawień, co w teatrze dla dzieci nie jest częstym zjawiskiem w odniesieniu do współczesnych tekstów.

Dodatkowo w programie znajdą się rozmowy na temat tłumaczenia sztuk, prezentacja realizacji wspomnianych dramatów oraz warsztat na temat reżyserskiego rozczytywania tekstu, prowadzony przez Beniamina Bukowskiego, dyrektora artystycznego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Przed wydarzeniem uczestnicy i uczestniczki warsztatów otrzymają dostęp do Sceny Czytanej online sztuki „NIEbo i dłoNIE” w reżyserii Beniamina Bukowskiego wyprodukowanej przez Centrum Sztuki Dziecka.

Program wydarzenia:

Czwartek, 24.02.2022
Przyjazd uczestników oraz uczestniczek, zakwaterowanie w hotelu (3 lub 4-gwiazdkowy hotel w Poznaniu, maksymalnie 10 min pieszo od miejsca warsztatów).

Piątek, 25.02.2022

9:15 – kawa i herbata na dobry początek dnia

10:00-10:30 – spotkanie otwierające, zapoznanie

10:30-12:00 – prezentacja nagrania spektaklu „Trójka na głowie” z Państwowego Teatru Lalek Tęcza w Słupsku (pokazywanego m.in. na prestiżowym niemieckim festiwalu poświęconym współczesnej dramaturgii Kinder-Stücke w Mülheim w 2015 roku). Krótka rozmowa z autorem sztuki.

12:00-12:30 – przerwa, kawa, herbata, poczęstunek

12:30-15:00Pozwólmy działać materii tekstu – warsztat z Carstenem Brandauem (cz. I)

Warsztat rozpocznie się od krótkiego wstępu na temat niemieckiego systemu teatralnego oraz miejsca w nim dramatopisarza ze szczególnym uwzględnieniem teatru dla młodego widza. Będzie to rodzaj wglądu i wejścia za kulisy osobistego warsztatu pisarskiego Carstena Brandaua. Jakie znaczenie w pisaniu sztuk teatralnych dla dzieci ma język? Jak zachęcić język, by wchodził w grę z autorem/autorką? Czy są różnice pomiędzy językiem a muzyką? Czy są różnice w pisaniu dla dorosłych i w pisaniu dla dzieci? And last but not least: jak dojść do momentu, w którym materia tekstu naprawdę zacznie działać?

Być może pisarstwo autora opisuje więcej pytań niż odpowiedzi. Dlatego spotkanie będzie okazją do podejmowania wspólnych prób oraz zastanawiania się nad błędami. Autor zaprosi do wspólnego myślenia, rozmawiania i zadawania pytań, na które prawdopodobnie nigdy nie znajdziemy jedynej, właściwej lub ostatecznej odpowiedzi.

15:00-16:00 – obiad

16:00-19:00Pozwólmy działać materii tekstu – warsztat z Carstenem Brandauem (cz. II)

wspólne wyjście na kolację

Sobota, 26.02.2022

9.15 – kawa i herbata na dobry początek dnia

10:00-11:30 Pozwólmy działać materii tekstu – warsztat z Carstenem Brandauem (cz. III, podsumowanie)

11:30-11:45 – przerwa, kawa, herbata, poczęstunek

11:45-13:15Jak tłumaczka czyta tekst dramatyczny? – spotkanie z Iwoną Nowacką

13:15-13.30 – przerwa, kawa, herbata

13:30-16:00Jak reżyser czyta tekst dramatyczny? – warsztat z Beniaminem Bukowskim

Warsztat stanowi okazję do praktycznego zapoznania się z pracą reżyserską, która odbywa się podczas wystawiania tekstu dramatycznego na scenie. Spotkanie ma na celu wprowadzenie osób piszących w rzeczywistość teatralnej praktyki na podstawie autorskiego sposobu pracy reżysera i dramaturga Beniamina Bukowskiego. Do pracy warsztatowej posłuży tekst Carstena Brandaua „NIEbo i dłoNIE” w tłumaczeniu Iwony Nowackiej. Warsztat został przygotowany zarówno z myślą o osobach, które dopiero rozpoczynają swoją dramatopisarską karierę, jak i o tych, które chcą zdobyć dodatkowe doświadczenia w tym obszarze.

16:00  – obiad

Informacje organizacyjne

Zapisy na wydarzenie odbywają się za pomocą formularza online (FORMULARZ). Na zgłoszenia czekamy do 14 lutego 2022. Obowiązuje limit miejsc.

Po przesłaniu ankiety zgłoszeniowej, osoba zainteresowana otrzyma (najpóźniej po czterech dniach) informacje o zakwalifikowaniu do udziału oraz niezbędne informacje organizacyjne łącznie z terminem płatności – ostatecznym potwierdzeniem udziału.

Akredytacja
– 100 zł – bez kosztów noclegu,
– 300 zł – uwzględniająca dwie doby hotelowe (ze śniadaniem) w pobliżu miejsca wydarzenia w pokoju jednoosobowym.

Każdy z wariantów zapewnia udział w wydarzeniach zaplanowanych w programie, dwa obiady, kawę, herbatę i poczęstunek w ramach przerw między zajęciami.

Warsztat z Carstenem Brandauem odbędzie się w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski. Pozostałe elementy programu zaplanowano w języku polskim.

Uczestnicy wydarzenia będą zobowiązani do przestrzegania obostrzeń pandemicznych wymaganych przez organizatora,  a wprowadzonych zgodnie z Wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce wydanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego (SZCZEGÓŁY) oraz innych wytycznych wydanych przez władze państwowe i sanitarne w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną (zapewnione zostaną środki ochrony osobistej, uczestnicy będą zobowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie zdrowia, a także rezygnacji z udziału w wydarzeniu, jeśli zaistnieją okoliczności niosące bezpośrednie ryzyko transmisji wirusa).

UWAGA! Organizator zastrzega sobie prawo do zmian organizacyjnych (łącznie ze zmianą terminu spotkania) ze względu na zmieniającą się sytuację pandemiczną na terenie Europy (szczególnie Polski i Niemiec).

Carsten Brandau – niemiecki dramatopisarz, studiował w Trewirze, Londynie i Heidelbergu germanistykę, historię i filozofię. W swoim dorobku ma sztuki dla widowni dorosłej i dziecięcej. Sztuki Brandaua były wyróżnione między innymi w konkursach organizowanych przez wiedeński Burgtheater, Autorentheatertage w hamburskim Thalia Theater oraz dwukrotnie w Deutsches Theater w Berlinie. Jest laureatem wielu nagród literackich oraz teatralnych, m.in. Nagrodę im. Braci Grimm (2017).

Dwa lata z rzędu otrzymał nagrodę w konkursie prestiżowego niemieckiego festiwalu Kinder-Stücke w Mülheim w roku 2015 za „Trójkę na głowie”, w roku 2016 za „NIEbo i dłoNIE”. W latach 2014, 2017 i w 2020 laureat stypendium „Nah-dran” przyznawanego przez Kinder- und Jugendtheaterzentrum we Frankfurcie i Deutscher Literaturfonds e.V.. „Trójka na głowie” doczekała się już kilkunastu premier w samych Niemczech. Tłumaczką tekstów na język polski jest Iwona Nowacka. Dotychczas przełożyła: „Koniec to nie my” (premiera w Teatrze Studio w reżyserii M. Libera, 2013), „Trójkę na głowie” (trzy polskie premiery w Słupsku, Będzinie i Kaliszu) oraz „NIEbo i dłoNIE” – prapremierowo zrealizowane przez Beniamina Bukowskiego w ramach Sceny Czytanej online.

Beniamin M. Bukowski – reżyser, dramatopisarz, dramaturg. Absolwent MISH UJ (historia sztuki, filozofia) i Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie. Doktorant Instytutu Filozofii UJ. Od kwietnia 2021 zastępca dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Iwona Nowacka – tłumaczka, kuratorka projektów teatralnych i literackich. Studiowała filologię germańską i literaturoznawstwo na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Universita degli Studi w Maceracie (Włochy). Tłumaczy teksty teatralne m.in. takich autorów jak Rainer Werner Fassbinder, Juli Zeh, Gesine Danckwart, Sibylle Berg, Falk Richter, Bonn Park, Katja Brunner. Wspólnie z Jankiem Turkowskim tworzy duet Turkowski & Nowacka realizujący spektakle z gatunku video storytelling.

Kontakt:
Na pytania związane z wydarzeniem odpowiada Aleksandra Łozowska:
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej