Elipse
Powrót

Aktualności

05.08.2022

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat. Sztuka „Stalowy wilk” Katarzyny Matwiejczuk została nagrodzona w 32. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, a teraz możemy zobaczyć ją w formie czytania performatywnego.

Młoda dziewczyna w ciemności siedzi na krześle. Głowę trzyma w górze. W lewym górnym rogu napis: Scena Czytana online Stalowy wilk w reżyserii Magdaleny Miklasz.

Marika i stalowy wilk

W domu dziecka w miasteczku o nazwie Ciemność mieszka Marka, dziewczyna odważnie wyrażająca swoje zdanie, przez niektórych postrzegana jako krnąbrna. Marzy o wolności, o życiu poza murami klasztoru, w którym ulokowana jest placówka i o bliskości natury, ponieważ – jak sama mówi – „pochodzi z lasu”. Pewnego dnia w domu dziecka pojawia się Alicja. I choć początkowo dziewczynka zachowuje się w stosunku do kobiety nieufnie, rodzi się pomiędzy nimi nić porozumienia.

Tekst daje przestrzeń do dyskusji na temat poszanowania podmiotowości dziecka, możliwości realizowania przez dzieci swoich potrzeb, a także o tym, co dziś znaczy być, jako osoba dorosła, prawdziwym sojusznikiem i sojuszniczką dzieci.

Scena Czytana online „Stalowy wilk” jest dedykowana widzom oraz widzkom od 12 roku życia. Materiał jest już dostępny na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka.

„Stalowy wilk” został nagrodzony w 32. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Tekst jest dostępny w Bibliotece Miesięcznika „Dialog”.

 

„Kim jest i czego potrzebuje Marika?” ‒ scenariusz zajęć

Zapraszamy do omawiania sztuki „Stalowy wilk” podczas zajęć szkolnych w klasach 7-8 szkoły podstawowej. Justyna Czarnota, pedagożka teatru, przygotowała scenariusz zajęć, łączący w sobie analizę tekstu i pracę plastyczną. Zajęcia mają charakter kreatywny. Niezbędnym przygotowaniem do zajęć jest lektura tekstu bądź wspólne zapoznanie się ze Sceną Czytaną online.

Scenariusz jest zaproszeniem do przyjrzenia się Marice – jej sposobowi mówienia oraz przestrzeni, w jakiej żyje, analizie jej działań. Bazuje na prostych ćwiczeniach pobudzających kreatywność i zaprasza osoby uczestniczące do pracy samodzielnej i w grupach.

Scenariusz do pobrania na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka.

 

Scena Czytana online „Stalowy wilk”

autorka sztuki: Katarzyna Matwiejczuk
reżyseria, muzyka: Magdalena Miklasz
obsada: Julianna Dorosz, Anna Stela, Kornelia Trawkowska
dźwięk: Emil Gąsiorek
światło: Maciej Fincel
zdjęcia i montaż: makemake.pl
koordynacja projektu: Sandra Lewandowska, Aleksandra Łozowska

Sugerowany wiek widowni: od 12 lat

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej