Elipse
Powrót

Aktualności

21.08.2015

Promocja książki „Inne kaczątko i… inne, nie tylko bajki. Antologia Nowych Polskich Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”

Instytut Polski we współpracy z Wydawnictwem „Black Flamingo Publishing” w Sofii zorganizował promocję bułgarskiego wydania antologii „Inne kaczątko i … inne nie tylko bajki. Antologia nowych polskich sztuk dla dzieci i młodzieży” w Teatrze Młodzieżowym w Sofii.

Książka została wydana z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sofii z okazji Roku Teatru Polskiego. Znalazło się w niej dziesięć sztuk teatralnych, takich autorów jak: Izabela Degórska, Maciej Wojtyszko, Liliana Bardijewska, Marta Guśniowska, Malina Prześluga, Robert Jarosz, Iwona Kusiak i Cezary Żołtyński. Wyboru sztuk dokonał Zbigniew Rudziński, główny instruktor w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, który jest również autorem wstępu napisanego specjalnie do bułgarskiego wydania książki. Przekładu sztuk dokonali doświadczeni tłumacze: Antoaneta Popowa, Bożko Bożkow, Elżbieta Eysymont, Prawda Spasowa i Wera Dejanowa. Autorem projektu okładki jest prof. Lech Majewski.

Celem wydania antologii jest zapoznanie bułgarskiego środowiska teatralnego z najnowszą polską dramaturgią dziecięcą i zachęcenie bułgarskich reżyserów do wystawienia sztuk na scenach teatralnych.

Spotkanie poprowadził Michail Bajkow, dramaturg, zastępca dyrektora Teatru Młodzieżowego w Sofii. Książkę przedstawiła prof. Wioleta Deczewa, teatrolog, profesor w Departamencie Teatru Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego. O pracy nad antologią opowiedziała jej redaktorka i tłumaczka, Wera Dejanowa.

Fragmenty sztuk: „Eliksir starości” Liliany Bardijewskiej, „Inne kaczątko” Iwony Kusiak i Cezarego Żołtyńskiego oraz „Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej zaprezentowali aktorzy: Aleksander Hadziangelow, Julian Petrow i Jaroslawa Petrowa.

W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy kilku teatrów sofijskich, m.in. Stołecznego Teatru Lalkowego i Teatru „Sofia”, bułgarscy dramaturdzy, reżyserzy, literaci, tłumacze literatury polskiej, studenci, doktoranci i wykładowcy kierunków teatralnych Akademii Teatralnej i Filmowej w Sofii, Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego, Uniwersytetu Sofijskiego, miłośnicy teatru i miejscowa Polonia.

Prof. Wioleta Deczewa udzieliła obszernego wywiadu na temat ukazania się antologii dla programu „Christo Botew” Bułgarskiego Radia Państwowego.

Czytaj inne

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Można czuć! Warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla młodzieży)

02.11.2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich! Spotkamy się w Poznaniu w dn. 8-9.12.2023.

Czytaj dalej