Elipse
Powrót

Aktualności

20.12.2013

Przygotowania do polskiej prapremiery

Już wkrótce zaprosimy młodych widzów na najnowszą produkcję teatralną, która realizowana jest w Scenie Wspólnej”Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka. Będzie to przedstawienie „Czy umiesz gwizdać, Johanno?” w reżyserii Laury Słabińskiej, na podstawie książki szwedzkiego pisarza Ulfa Starka w adaptacji Nicka Wooda.

O tekście „Czy umiesz gwizdać, Johanno?” („Can You Whistle, Johanna?”)

Sceniczna adaptacja tekstu Ulfa Starka. Ośmioletni Berra bardzo chciałby mieć dziadka, takiego samego jak ma jego najlepszy przyjaciel Uffe. Chłopcy udają się w tym celu do domu opieki, gdzie poznają Nilsa, sympatycznego starszego pana w kapeluszu, lubującego się w cygarach i babeczkach cynamonowych. Czas spędzony na wspólnych rozmowach przy kawie, grach w karty, nauce gwizdania, konstruowaniu latawca a nawet…wykradaniu czereśni z sadu w środku nocy, powoduje, że między „dziadkiem”, a „wnukiem” rodzi się bardzo bliska więź. Można powiedzieć, że naprawdę stają się rodziną. Pewnego dnia jednak, kiedy po dłuższej nieobecności chłopcy odwiedzają Nilsa, okazuje się, że jego pokój jest pusty…

Autor w niebanalny sposób opowiada o przemijaniu, kruchości chwili, ponadpokoleniowej przyjaźni. Pokazuje jak ważne w momencie odejścia bliskiej nam osoby jest zachowanie w pamięci wszystkich wartościowych wspomnień, dzięki którym będzie ona żyła dalej w nas samych.

Izabella Nowacka

 

Ulf Stark

„Czy umiesz gwizdać, Johanno?”

„Can You Whistle, Johanna?”

Adaptacja sceniczna: Nick Wood

Przekład z języka angielskiego: Liliana Bardijewska

Reżyseria: Laura Słabińska

Scenografia: Aneta Tulisz-Skórzyńska

Muzyka: Jacek Skowroński

Głosy z offu: Irena Dudzińska, Zbigniew Rudziński

Konsultacja pedagogiczna: Elżbieta Drygas, Jerzy Hamerski

Asystentka: Izabella Nowacka

Produkcja: Izabella Nowacka, Wojciech Nowak

Występują:

Berra: Sambor Dehr , Franek Styszyński (uczniowie Szkoły Podstawowej nr 83 „Łejery” w Poznaniu)

Uffe: Franek Czekała, Wojtek Żelaśkiewicz (uczniowie Szkoły Podstawowej nr 83 „Łejery” w Poznaniu)

Dziadek Nils: Aleksander Machalica (aktor Teatru Nowego w Poznaniu)

Gwizdanie na scenie dozwolone od 10 lat

Premiera 22 grudnia 2013

Spektakl powstał w ramach projektu Scena Autora, którego kuratorem jest Zbigniew Rudziński

Tekst został wydany w 34. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

Produkcja: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Biogramy twórców:

  • Ulf Stark – należy do grona najbardziej lubianych i najczęściej czytanych autorów szwedzkich. Dla dzieci napisał kilkadziesiąt książek, które przetłumaczono na ponad 25 języków i wielokrotnie wyróżniano. Dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Hansa Christiana Andersena.
  • Nick Wood – angielski pisarz, aktor, niezależny dziennikarz i pedagog. Autor wielu sztuk teatralnych wystawianych w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Chorwacji, Czarnogórze, Bośni oraz licznych spektakli radiowych. W swoim kraju, ale i poza jego granicami, wiele czasu poświęca pracy z młodzieżą prowadząc warsztaty dramatopisarskie i inne projekty teatralne. Współpracuje z Royal Shakespeare Company.
  • Laura Słabińska – absolwentka reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Obiecująca reżyserka, wyreżyserowała kilka bardzo dobrze przyjętych przedstawień, między innymi: Bleee… (Teatr Maska w Rzeszowie), Jabłoneczka (Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie), Puszek (BTL). Współpracowała z Teatrodell’Aglio. Oprócz pracy w teatrze zajmuje się także perukarstwem, fryzjerstwem artystycznym i rękodziełem.

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej