Elipse
Powrót

Aktualności

27.12.2021

Scena Czytana „Łapacz snów” wraz z materiałami edukacyjnymi

Najnowsze czytanie performatywne z cyklu Scena Czytana online jest już dostępne. Zachęcamy do oglądania realizacji sztuki Karoliny Szczypek „Łapacz snów”. W nawiązaniu do tekstu powstał również scenariusz zajęć, który został opublikowany na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Kolejna odsłona Sceny Czytanej

Zapraszamy na platformę PPV Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, na której już od dziś możemy obejrzeć premierę Sceny Czytanej online „Łapacz snów” w reżyserii Szymona Kaczmarka. Sztuka „Łapacz snów” Karoliny Szczypek została nagrodzona w 32. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży i opublikowana w Bibliotece dramatu miesięcznika „Dialog”.

Scena Czytana „Łapacz snów” powstała dla dzieci i młodzieży od 13 roku życia. Podobnie jak inne materiały z tego cyklu, można ją oglądać zarówno w ramach zajęć szkolnych, jak i we własnym domu.

„Nikt nie jest dla mnie…” – scenariusz zajęć

W oparciu o sztukę „Łapacz snów” został również przygotowany scenariusz zajęć „«Nikt nie jest dla mnie…» Dlaczego jesteśmy samotni wśród bliskich?” (plik do pobrania). Materiał, do wykorzystania podczas zajęć szkolnych, z pewnością stanie się inspiracją do wspólnej pracy, która pozwoli przeanalizować doświadczenia bohaterów i bohaterek tekstu, a także pretekstem do rozmów związanych z emocjami oraz relacjami.

Zgodnie ze scenariuszem nauczyciel, nauczycielka wciela się w rolę przewodnika, przewodniczki po kolejnych etapach zajęć, ale jest również wsparciem dla uczniów, uczennic. Młodzież zostaje zaproszona do pracy w grupach i wspólnej wymiany myśli.

O autorce

Na stronie internetowej nowesztuki.pl dostępny jest również krótki „Kwestionariusz Nowych Sztuk”, w którym na nasze pytania odpowiedzieli nagrodzeni w 32. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, m.in. Karolina Szczypek, autorka „Łapacza snów”.

W Kwestionariuszu znalazły się m.in. odpowiedzi na pytania: Czego autorka poszukuje w teatrze? Która książka dla dzieci zwróciła jej uwagę? Jaka – według niej – powinna być dobra sztuka teatralna?

Zapraszamy do lektury!

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Czytaj inne

Finał 35. Konkursu na Sztukę oraz Programu pisarskiego

23.07.2024

W tym roku finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz 2. edycji Programu pisarskiego odbędzie się w Krakowie w dn. 11-13 września 2024 r. we współpracy z Teatrem Groteska oraz Teatrem Ludowym.

Czytaj dalej

Program pisarski 2024

18.07.2024

Program pisarski trwa! Gotowe teksty zostaną wydrukowane w 54. numerze Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Forum o wielojęzyczności w sztukach performatywnych dla młodej widowni

17.07.2024

Ogłaszamy program trzeciej edycji Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce.

Czytaj dalej

Publikacja podsumowująca działalność Centrum

12.07.2024

Zapraszamy do zakupu publikacji obrazującej działalność Centrum Sztuki Dziecka!

Czytaj dalej

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej