Elipse
Powrót

Aktualności

27.12.2021

Scena Czytana „Łapacz snów” wraz z materiałami edukacyjnymi

Najnowsze czytanie performatywne z cyklu Scena Czytana online jest już dostępne. Zachęcamy do oglądania realizacji sztuki Karoliny Szczypek „Łapacz snów”. W nawiązaniu do tekstu powstał również scenariusz zajęć, który został opublikowany na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Kolejna odsłona Sceny Czytanej

Zapraszamy na platformę PPV Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, na której już od dziś możemy obejrzeć premierę Sceny Czytanej online „Łapacz snów” w reżyserii Szymona Kaczmarka. Sztuka „Łapacz snów” Karoliny Szczypek została nagrodzona w 32. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży i opublikowana w Bibliotece dramatu miesięcznika „Dialog”.

Scena Czytana „Łapacz snów” powstała dla dzieci i młodzieży od 13 roku życia. Podobnie jak inne materiały z tego cyklu, można ją oglądać zarówno w ramach zajęć szkolnych, jak i we własnym domu.

„Nikt nie jest dla mnie…” – scenariusz zajęć

W oparciu o sztukę „Łapacz snów” został również przygotowany scenariusz zajęć „«Nikt nie jest dla mnie…» Dlaczego jesteśmy samotni wśród bliskich?” (plik do pobrania). Materiał, do wykorzystania podczas zajęć szkolnych, z pewnością stanie się inspiracją do wspólnej pracy, która pozwoli przeanalizować doświadczenia bohaterów i bohaterek tekstu, a także pretekstem do rozmów związanych z emocjami oraz relacjami.

Zgodnie ze scenariuszem nauczyciel, nauczycielka wciela się w rolę przewodnika, przewodniczki po kolejnych etapach zajęć, ale jest również wsparciem dla uczniów, uczennic. Młodzież zostaje zaproszona do pracy w grupach i wspólnej wymiany myśli.

O autorce

Na stronie internetowej nowesztuki.pl dostępny jest również krótki „Kwestionariusz Nowych Sztuk”, w którym na nasze pytania odpowiedzieli nagrodzeni w 32. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, m.in. Karolina Szczypek, autorka „Łapacza snów”.

W Kwestionariuszu znalazły się m.in. odpowiedzi na pytania: Czego autorka poszukuje w teatrze? Która książka dla dzieci zwróciła jej uwagę? Jaka – według niej – powinna być dobra sztuka teatralna?

Zapraszamy do lektury!

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Czytaj inne

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej