Elipse
Powrót

Aktualności

03.01.2022

Scena Czytana „NIEbo i dłoNIE” oraz materiały dodatkowe

Historia A i O, bohaterek sztuki „NIEbo i dłoNIE” – najnowszej odsłony Sceny Czytanej online – podbija serca widzów oraz widzek. Z myślą o najmłodszej, jak i dorosłej widowni (rodzicach, opiekunach, nauczycielkach), przygotowaliśmy scenariusz zajęć oraz wspólnych zabaw.

Ciemnobrązowy filtr nałożony na zdjęcie. Po lewej stronie biały napis "Scena Czytana NIEbo i dłoNIE". Po prawej stronie mężczyzna i kobieta w jasnych kombinezonach siedzą w środku puszystego koła.

Scenariusz zabaw

Na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka ukazał się scenariusz zajęć oraz zabaw „Świat, ty i ja” (plik do pobrania), z którego można skorzystać po obejrzeniu Sceny Czytanej online „NIEbo i dłoNIE”. Znalazło się w nim aż dwanaście działań aktywizujących dzieci i dorosłych.

Scenariusz został przygotowany z myślą o nauczycielach i nauczycielkach pracujących z dziećmi, ale część zadań może także zostać wykorzystana jako pomysły do zabaw domowych. Zabawy można wykonywać w dowolnej kolejności, a każda z nich staje się inspiracją do dalszych rozmów. Do ich wykonania wystarczy miejsce na podłodze, materiały plastyczne (kartki, kredki, pisaki lub farbki), kilka przedmiotów codziennego użytku oraz… towarzysz lub towarzyszka zabawy.

Scena Czytana do obejrzenia w domu

Od 30 listopada na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu dostępna jest najnowsza odsłona Sceny Czytanej online „NIEbo i dłoNIE”. Czytanie performatywne sztuki Carstena Brandaua zostało wyreżyserowane przez Beniamina M. Bukowskiego. Materiał został stworzony dla widzów oraz widzek już od 4 roku życia!

Scena Czytana online jest przeznaczona zarówno do oglądania w ramach zajęć przedszkolnych lub szkolnych, jak również w zaciszu własnego domu.

Scena Czytana „NIEbo i dłoNIE” została przetłumaczona na Polski Język Migowy, jest także dostępna z audiodeskrypcją.

Materiały dodatkowe

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami dodatkowymi, nawiązującymi do sztuki „NIEbo i dłoNIE”. Na stronie nowesztuki.pl zostały opublikowane wywiady z Carstenem Brandauem, autorem sztuki oraz Iwoną Nowacką, tłumaczką tekstu. W rozmowach m.in. szczegóły pracy dramatopisarza oraz tłumacza, wyzwania przed jakimi stają w trakcie pracy oraz ciekawostki.

Zabrać ich gdzieś, gdzie jeszcze nie byli – z Carstenem Brandauem rozmawia Iwona Nowacka

Miłość od pierwszego zdania – z Iwoną Nowacką rozmawia Agata Drwięga

Zapraszamy do obserwowania naszej strony internetowej. Już niedługo ukażą się kolejne odsłony Sceny Czytanej online (tym razem dla nieco starszej widowni).

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej