Elipse
Powrót

Aktualności

03.01.2022

Scena Czytana „NIEbo i dłoNIE” oraz materiały dodatkowe

Historia A i O, bohaterek sztuki „NIEbo i dłoNIE” – najnowszej odsłony Sceny Czytanej online – podbija serca widzów oraz widzek. Z myślą o najmłodszej, jak i dorosłej widowni (rodzicach, opiekunach, nauczycielkach), przygotowaliśmy scenariusz zajęć oraz wspólnych zabaw.

Ciemnobrązowy filtr nałożony na zdjęcie. Po lewej stronie biały napis "Scena Czytana NIEbo i dłoNIE". Po prawej stronie mężczyzna i kobieta w jasnych kombinezonach siedzą w środku puszystego koła.

Scenariusz zabaw

Na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka ukazał się scenariusz zajęć oraz zabaw „Świat, ty i ja” (plik do pobrania), z którego można skorzystać po obejrzeniu Sceny Czytanej online „NIEbo i dłoNIE”. Znalazło się w nim aż dwanaście działań aktywizujących dzieci i dorosłych.

Scenariusz został przygotowany z myślą o nauczycielach i nauczycielkach pracujących z dziećmi, ale część zadań może także zostać wykorzystana jako pomysły do zabaw domowych. Zabawy można wykonywać w dowolnej kolejności, a każda z nich staje się inspiracją do dalszych rozmów. Do ich wykonania wystarczy miejsce na podłodze, materiały plastyczne (kartki, kredki, pisaki lub farbki), kilka przedmiotów codziennego użytku oraz… towarzysz lub towarzyszka zabawy.

Scena Czytana do obejrzenia w domu

Od 30 listopada na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu dostępna jest najnowsza odsłona Sceny Czytanej online „NIEbo i dłoNIE”. Czytanie performatywne sztuki Carstena Brandaua zostało wyreżyserowane przez Beniamina M. Bukowskiego. Materiał został stworzony dla widzów oraz widzek już od 4 roku życia!

Scena Czytana online jest przeznaczona zarówno do oglądania w ramach zajęć przedszkolnych lub szkolnych, jak również w zaciszu własnego domu.

Scena Czytana „NIEbo i dłoNIE” została przetłumaczona na Polski Język Migowy, jest także dostępna z audiodeskrypcją.

Materiały dodatkowe

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami dodatkowymi, nawiązującymi do sztuki „NIEbo i dłoNIE”. Na stronie nowesztuki.pl zostały opublikowane wywiady z Carstenem Brandauem, autorem sztuki oraz Iwoną Nowacką, tłumaczką tekstu. W rozmowach m.in. szczegóły pracy dramatopisarza oraz tłumacza, wyzwania przed jakimi stają w trakcie pracy oraz ciekawostki.

Zabrać ich gdzieś, gdzie jeszcze nie byli – z Carstenem Brandauem rozmawia Iwona Nowacka

Miłość od pierwszego zdania – z Iwoną Nowacką rozmawia Agata Drwięga

Zapraszamy do obserwowania naszej strony internetowej. Już niedługo ukażą się kolejne odsłony Sceny Czytanej online (tym razem dla nieco starszej widowni).

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej