Elipse
Powrót

Aktualności

03.01.2022

Scena Czytana „NIEbo i dłoNIE” oraz materiały dodatkowe

Historia A i O, bohaterek sztuki „NIEbo i dłoNIE” – najnowszej odsłony Sceny Czytanej online – podbija serca widzów oraz widzek. Z myślą o najmłodszej, jak i dorosłej widowni (rodzicach, opiekunach, nauczycielkach), przygotowaliśmy scenariusz zajęć oraz wspólnych zabaw.

Ciemnobrązowy filtr nałożony na zdjęcie. Po lewej stronie biały napis "Scena Czytana NIEbo i dłoNIE". Po prawej stronie mężczyzna i kobieta w jasnych kombinezonach siedzą w środku puszystego koła.

Scenariusz zabaw

Na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka ukazał się scenariusz zajęć oraz zabaw „Świat, ty i ja” (plik do pobrania), z którego można skorzystać po obejrzeniu Sceny Czytanej online „NIEbo i dłoNIE”. Znalazło się w nim aż dwanaście działań aktywizujących dzieci i dorosłych.

Scenariusz został przygotowany z myślą o nauczycielach i nauczycielkach pracujących z dziećmi, ale część zadań może także zostać wykorzystana jako pomysły do zabaw domowych. Zabawy można wykonywać w dowolnej kolejności, a każda z nich staje się inspiracją do dalszych rozmów. Do ich wykonania wystarczy miejsce na podłodze, materiały plastyczne (kartki, kredki, pisaki lub farbki), kilka przedmiotów codziennego użytku oraz… towarzysz lub towarzyszka zabawy.

Scena Czytana do obejrzenia w domu

Od 30 listopada na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu dostępna jest najnowsza odsłona Sceny Czytanej online „NIEbo i dłoNIE”. Czytanie performatywne sztuki Carstena Brandaua zostało wyreżyserowane przez Beniamina M. Bukowskiego. Materiał został stworzony dla widzów oraz widzek już od 4 roku życia!

Scena Czytana online jest przeznaczona zarówno do oglądania w ramach zajęć przedszkolnych lub szkolnych, jak również w zaciszu własnego domu.

Scena Czytana „NIEbo i dłoNIE” została przetłumaczona na Polski Język Migowy, jest także dostępna z audiodeskrypcją.

Materiały dodatkowe

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami dodatkowymi, nawiązującymi do sztuki „NIEbo i dłoNIE”. Na stronie nowesztuki.pl zostały opublikowane wywiady z Carstenem Brandauem, autorem sztuki oraz Iwoną Nowacką, tłumaczką tekstu. W rozmowach m.in. szczegóły pracy dramatopisarza oraz tłumacza, wyzwania przed jakimi stają w trakcie pracy oraz ciekawostki.

Zabrać ich gdzieś, gdzie jeszcze nie byli – z Carstenem Brandauem rozmawia Iwona Nowacka

Miłość od pierwszego zdania – z Iwoną Nowacką rozmawia Agata Drwięga

Zapraszamy do obserwowania naszej strony internetowej. Już niedługo ukażą się kolejne odsłony Sceny Czytanej online (tym razem dla nieco starszej widowni).

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej