Elipse
Powrót

Aktualności

20.03.2022

Światowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży 2022

Światowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży w roku 2022 obchodzimy w szczególnych okolicznościach. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią hasło „Take a Child to the Theatre”/„Zabierz dziecko do teatru” może zostać zrealizowane dosłownie. Obchodzimy jednak ten dzień także w cieniu wojny spowodowanej rosyjską agresją na Ukrainę.

Zielono-niebieski napis na białym tle: Take a chiild to the Theatre. March 20. Obok grafika przypominająca ludzką twarz, zrobiona z dwóch dłoni.

Dzień ten jest obchodzony pod patronatem ASSITEJ – międzynarodowej sieci współpracy na rzecz działań związanych z teatrem dla młodej widowni, której celem jest zbliżanie do siebie ludzi pracujących w obszarze sztuk performatywnych, dzielenia się wiedzą i dobrymi praktykami, a także działania na rzecz praw młodych ludzi do uczestniczenia w kulturze.

Całe przesłanie Sue Giles, prezeski światowego zarządu ASSITEJ (wersja PL).

W tym szczególnym dniu przypominamy informacje na temat polskich sztuk dla młodej widowni, które w ostatnich latach zostały przetłumaczone na język ukraiński. Mamy jednocześnie nadzieję, że dostępność tekstów dla teatru w dwóch językach będzie w najbliższych tygodniach i miesiącach jedną z wielu inspiracji do budowania międzykulturowego dialogu między osobami na widowni, na scenie i w jej kulisach, które pochodzą z Polski i z Ukrainy.

Zapraszamy także do lektury wywiadu z Oleksandrem Iezikianem, dyrektorem wydawnictwa Neopalyma Koupyna, publikującym antologie polskich sztuk teatralnych w języku ukraińskim. Wywiad ten został przeprowadzony na przełomie stycznia i lutego 2022.

Polskie sztuki dla młodej widowni w języku ukraińskim

Z inicjatywy wydawnictwa Neopałyma koupyna do 2019 roku zostało przetłumaczonych ponad dwadzieścia polskich sztuk, zebranych w trzech antologiach. W zbiorach znalazły się głównie teksty nagrodzone bądź wyróżnione w kolejnych edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Tłumaczem sztuk jest Jurij Popsuienko.

Konsultantką w doborze polskich tekstów była Halina Waszkiel, autorka wielu prac z zakresu teatru i dramatu XIX oraz XX wieku, wykładowczyni na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku), znawczyni dramaturgii dla teatru lalek oraz jurorka w tegorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

W wydawnictwie Neopałyma koupyna do tej pory przygotowano następujące zbiory:

„Хто боїться пані «Ес»?” („Kto się boi Pani «Eś»?”, Kijów, 2019)

Spis treści:

„Najmniejszy Bal Świata”, Malina Prześluga

„Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa”, Malina Prześluga

„Nareszcie bal!”, Liliana Bardijewska

„Piekło-Niebo”, Maria Wojtyszko

„Baśń o Rycerzu bez konia”, Marta Guśniowska

„Kto się boi Pani «Eś»?”, Marta Guśniowska

„Еліксір старості” („Eliksir starości”, Kijów, 2018)

Spis treści:

„Bajka o psie, który zerwał się z łańcucha”, Piotr Rowicki

„Niezwykła podróż Pana Wieszaka”, Małgorzata Sikorska-Miszczuk

„Zielony wędrowiec, czyli baśń o największym marzeniu”, Liliana Bardijewska

„Eliksir starości”, Liliana Bardijewska

„Wolf”, Anna Andraka

„Dzieje sławnego Rodryga”, Monika Milewska

„Marvin”, Marta Guśniowska

„А може, ні…” („A morze nie…”, Kijów, 2017)

Spis treści:

„Pod-Grzybek”, Marta Guśniowska

„Bajka o szczęściu”, Izabela Degórska

„Nieobecny”, Krystyna Chołoniewska

„W beczce chowany”, Robert Jarosz

„Szczurzysyn”, Robert Jarosz

„Rysunki na pamiątkę”, Bożena Borek

„Pan Lampa”, Malina Prześluga

„A morze nie”, Malina Prześluga

Jeśli są Państwo zainteresowani powyższymi tekstami, przetłumaczonymi na język ukraiński, zapraszamy do kontaktu: jzygowska@csdpoznan.pl.

„Teatr jako przestrzeń dialogu” – o polskiej dramaturgii dla młodej widowni w Ukrainie – wywiad z Oleksandrem Iezikianem, dyrektorem wydawnictwa Neopalyma Koupyna [LINK]

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej