Elipse
Powrót

Aktualności

27.04.2021

Sztuka dla młodych a tematyka zdrowia psychicznego. Nowe rozmowy o dramacie. Odsłona 3

6 maja (czwartek), g. 19:30, facebook Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży

Dlaczego artyści i artystki podejmują w swojej twórczości temat kryzysów psychicznych młodych ludzi? Skąd czerpią wiedzę na ten temat? Na jakich opierają się doświadczeniach? Jak osoby dorosłe wyobrażają sobie przyszłych odbiorców i odbiorczynie swoich tekstów? I czy młodzież jest zainteresowana tego typu utworami?

O sztuce, która dotyka najdelikatniejszych a zarazem mrocznych zakamarków ludzkiej natury, będą rozmawiać:

Ewa Nowak – autorka książki „Orkan. Depresja” – Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY 2020, a także ponad pięćdziesięciu powieści, publicystka, dziennikarka, pedagożka i terapeutka.

Marcin Teodorczyk – autor sztuki „BlackPink” wyróżnionej w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Dawniej specjalista od młodzieżowej popkultury, autor książki i artykułów na ten temat, od kilku lat eksploruje nastoletnią rzeczywistość w sztukach teatralnych.

Daniel Stachuła – reżyser spektaklu dramatyczno-muzycznego dla młodzieży pt. „h.”, który miał premierę w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu w ramach 3. edycji Konkursu im. Jana Dormana. Pedagog teatru, animator i menedżer kultury, teatrolog i polonista; współtwórca i koordynator wielu projektów społeczno-artystycznych oraz z zakresu edukacji kulturowej; pomysłodawca przestrzeni Społecznego Centrum Kultury.

Justyna Suchecka – dziennikarka zajmująca się edukacją, od 2019 roku związana z tvn24.pl, wcześniej z „Gazetą Wyborczą”, autorka książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”.

Panel dyskusyjny towarzyszy realizacji Sceny Czytanej online, będącej interpretacją sztuki Marcina Teodorczyka „BlackPink” w reżyserii Mariusza Babickiego. Nagranie dostępne jest bezpłatnie do 30 czerwca 2021 roku na kanale Youtube Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań osobom w wirtualnym studio za pośrednictwem komentarzy na Facebooku.

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Najnowsze raporty dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz informacje na temat statystyk związanych z tym tematem są dostępne na stronie internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Telefony wsparcia

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę:

tel. 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży; udziela wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 r.ż., jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

tel. 800 100 100 – telefon wsparcia dla rodziców i nauczycieli w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA:

tel. (22) 484 88 01 – bezpłatny ogólnopolski telefon zaufania, udziela wsparcia osobom chorym oraz ich bliskim, działa w każdy czwartek w godzinach od 16:00 do 20:00.

Logo Ministerstwa Kultury, Dziedzistwa Narodowego i Sportu wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej