Elipse
Powrót

Aktualności

27.04.2021

Sztuka dla młodych a tematyka zdrowia psychicznego. Nowe rozmowy o dramacie. Odsłona 3

6 maja (czwartek), g. 19:30, facebook Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży

Dlaczego artyści i artystki podejmują w swojej twórczości temat kryzysów psychicznych młodych ludzi? Skąd czerpią wiedzę na ten temat? Na jakich opierają się doświadczeniach? Jak osoby dorosłe wyobrażają sobie przyszłych odbiorców i odbiorczynie swoich tekstów? I czy młodzież jest zainteresowana tego typu utworami?

O sztuce, która dotyka najdelikatniejszych a zarazem mrocznych zakamarków ludzkiej natury, będą rozmawiać:

Ewa Nowak – autorka książki „Orkan. Depresja” – Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY 2020, a także ponad pięćdziesięciu powieści, publicystka, dziennikarka, pedagożka i terapeutka.

Marcin Teodorczyk – autor sztuki „BlackPink” wyróżnionej w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Dawniej specjalista od młodzieżowej popkultury, autor książki i artykułów na ten temat, od kilku lat eksploruje nastoletnią rzeczywistość w sztukach teatralnych.

Daniel Stachuła – reżyser spektaklu dramatyczno-muzycznego dla młodzieży pt. „h.”, który miał premierę w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu w ramach 3. edycji Konkursu im. Jana Dormana. Pedagog teatru, animator i menedżer kultury, teatrolog i polonista; współtwórca i koordynator wielu projektów społeczno-artystycznych oraz z zakresu edukacji kulturowej; pomysłodawca przestrzeni Społecznego Centrum Kultury.

Justyna Suchecka – dziennikarka zajmująca się edukacją, od 2019 roku związana z tvn24.pl, wcześniej z „Gazetą Wyborczą”, autorka książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”.

Panel dyskusyjny towarzyszy realizacji Sceny Czytanej online, będącej interpretacją sztuki Marcina Teodorczyka „BlackPink” w reżyserii Mariusza Babickiego. Nagranie dostępne jest bezpłatnie do 30 czerwca 2021 roku na kanale Youtube Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań osobom w wirtualnym studio za pośrednictwem komentarzy na Facebooku.

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Najnowsze raporty dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz informacje na temat statystyk związanych z tym tematem są dostępne na stronie internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Telefony wsparcia

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę:

tel. 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży; udziela wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 r.ż., jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

tel. 800 100 100 – telefon wsparcia dla rodziców i nauczycieli w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA:

tel. (22) 484 88 01 – bezpłatny ogólnopolski telefon zaufania, udziela wsparcia osobom chorym oraz ich bliskim, działa w każdy czwartek w godzinach od 16:00 do 20:00.

Logo Ministerstwa Kultury, Dziedzistwa Narodowego i Sportu wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Można czuć! Warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla młodzieży)

02.11.2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich! Spotkamy się w Poznaniu w dn. 8-9.12.2023.

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (IV edycja)

26.10.2023

Zapraszamy do udziału w IV odsłonie call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 6 listopada 2023.

Czytaj dalej

Wypełnij ankietę i pomóż nam lepiej projektować wydarzenia branżowe!

20.10.2023

Aby zdiagnozować potrzeby osób pracujących w obszarze sztuki dla młodej widowni, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zachęca do wypełnienia ankiety.

Czytaj dalej

51. numer „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży” już w sprzedaży!

18.10.2023

Najnowsza antologia w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” jest już dostępna w sprzedaży.

Czytaj dalej