Elipse
Powrót

Aktualności

27.04.2021

Sztuka dla młodych a tematyka zdrowia psychicznego. Nowe rozmowy o dramacie. Odsłona 3

6 maja (czwartek), g. 19:30, facebook Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży

Dlaczego artyści i artystki podejmują w swojej twórczości temat kryzysów psychicznych młodych ludzi? Skąd czerpią wiedzę na ten temat? Na jakich opierają się doświadczeniach? Jak osoby dorosłe wyobrażają sobie przyszłych odbiorców i odbiorczynie swoich tekstów? I czy młodzież jest zainteresowana tego typu utworami?

O sztuce, która dotyka najdelikatniejszych a zarazem mrocznych zakamarków ludzkiej natury, będą rozmawiać:

Ewa Nowak – autorka książki „Orkan. Depresja” – Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY 2020, a także ponad pięćdziesięciu powieści, publicystka, dziennikarka, pedagożka i terapeutka.

Marcin Teodorczyk – autor sztuki „BlackPink” wyróżnionej w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Dawniej specjalista od młodzieżowej popkultury, autor książki i artykułów na ten temat, od kilku lat eksploruje nastoletnią rzeczywistość w sztukach teatralnych.

Daniel Stachuła – reżyser spektaklu dramatyczno-muzycznego dla młodzieży pt. „h.”, który miał premierę w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu w ramach 3. edycji Konkursu im. Jana Dormana. Pedagog teatru, animator i menedżer kultury, teatrolog i polonista; współtwórca i koordynator wielu projektów społeczno-artystycznych oraz z zakresu edukacji kulturowej; pomysłodawca przestrzeni Społecznego Centrum Kultury.

Justyna Suchecka – dziennikarka zajmująca się edukacją, od 2019 roku związana z tvn24.pl, wcześniej z „Gazetą Wyborczą”, autorka książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”.

Panel dyskusyjny towarzyszy realizacji Sceny Czytanej online, będącej interpretacją sztuki Marcina Teodorczyka „BlackPink” w reżyserii Mariusza Babickiego. Nagranie dostępne jest bezpłatnie do 30 czerwca 2021 roku na kanale Youtube Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań osobom w wirtualnym studio za pośrednictwem komentarzy na Facebooku.

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Najnowsze raporty dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz informacje na temat statystyk związanych z tym tematem są dostępne na stronie internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Telefony wsparcia

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę:

tel. 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży; udziela wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 r.ż., jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

tel. 800 100 100 – telefon wsparcia dla rodziców i nauczycieli w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA:

tel. (22) 484 88 01 – bezpłatny ogólnopolski telefon zaufania, udziela wsparcia osobom chorym oraz ich bliskim, działa w każdy czwartek w godzinach od 16:00 do 20:00.

Logo Ministerstwa Kultury, Dziedzistwa Narodowego i Sportu wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej