Sztuka dla młodych a tematyka zdrowia psychicznego. Nowe rozmowy o dramacie. Odsłona 3
6 maja (czwartek), g. 19:30, facebook Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży
Dlaczego artyści i artystki podejmują w swojej twórczości temat kryzysów psychicznych młodych ludzi? Skąd czerpią wiedzę na ten temat? Na jakich opierają się doświadczeniach? Jak osoby dorosłe wyobrażają sobie przyszłych odbiorców i odbiorczynie swoich tekstów? I czy młodzież jest zainteresowana tego typu utworami?
O sztuce, która dotyka najdelikatniejszych a zarazem mrocznych zakamarków ludzkiej natury, będą rozmawiać:
Ewa Nowak – autorka książki „Orkan. Depresja” – Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY 2020, a także ponad pięćdziesięciu powieści, publicystka, dziennikarka, pedagożka i terapeutka.
Marcin Teodorczyk – autor sztuki „BlackPink” wyróżnionej w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Dawniej specjalista od młodzieżowej popkultury, autor książki i artykułów na ten temat, od kilku lat eksploruje nastoletnią rzeczywistość w sztukach teatralnych.
Daniel Stachuła – reżyser spektaklu dramatyczno-muzycznego dla młodzieży pt. „h.”, który miał premierę w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu w ramach 3. edycji Konkursu im. Jana Dormana. Pedagog teatru, animator i menedżer kultury, teatrolog i polonista; współtwórca i koordynator wielu projektów społeczno-artystycznych oraz z zakresu edukacji kulturowej; pomysłodawca przestrzeni Społecznego Centrum Kultury.
Justyna Suchecka – dziennikarka zajmująca się edukacją, od 2019 roku związana z tvn24.pl, wcześniej z „Gazetą Wyborczą”, autorka książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”.
Panel dyskusyjny towarzyszy realizacji Sceny Czytanej online, będącej interpretacją sztuki Marcina Teodorczyka „BlackPink” w reżyserii Mariusza Babickiego. Nagranie dostępne jest bezpłatnie do 30 czerwca 2021 roku na kanale Youtube Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań osobom w wirtualnym studio za pośrednictwem komentarzy na Facebooku.
Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Najnowsze raporty dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz informacje na temat statystyk związanych z tym tematem są dostępne na stronie internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Telefony wsparcia
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę:
tel. 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży; udziela wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 r.ż., jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
tel. 800 100 100 – telefon wsparcia dla rodziców i nauczycieli w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA:
tel. (22) 484 88 01 – bezpłatny ogólnopolski telefon zaufania, udziela wsparcia osobom chorym oraz ich bliskim, działa w każdy czwartek w godzinach od 16:00 do 20:00.