Elipse
Powrót

Aktualności

27.04.2021

Sztuka dla młodych a tematyka zdrowia psychicznego. Nowe rozmowy o dramacie. Odsłona 3

6 maja (czwartek), g. 19:30, facebook Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży

Dlaczego artyści i artystki podejmują w swojej twórczości temat kryzysów psychicznych młodych ludzi? Skąd czerpią wiedzę na ten temat? Na jakich opierają się doświadczeniach? Jak osoby dorosłe wyobrażają sobie przyszłych odbiorców i odbiorczynie swoich tekstów? I czy młodzież jest zainteresowana tego typu utworami?

O sztuce, która dotyka najdelikatniejszych a zarazem mrocznych zakamarków ludzkiej natury, będą rozmawiać:

Ewa Nowak – autorka książki „Orkan. Depresja” – Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY 2020, a także ponad pięćdziesięciu powieści, publicystka, dziennikarka, pedagożka i terapeutka.

Marcin Teodorczyk – autor sztuki „BlackPink” wyróżnionej w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Dawniej specjalista od młodzieżowej popkultury, autor książki i artykułów na ten temat, od kilku lat eksploruje nastoletnią rzeczywistość w sztukach teatralnych.

Daniel Stachuła – reżyser spektaklu dramatyczno-muzycznego dla młodzieży pt. „h.”, który miał premierę w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu w ramach 3. edycji Konkursu im. Jana Dormana. Pedagog teatru, animator i menedżer kultury, teatrolog i polonista; współtwórca i koordynator wielu projektów społeczno-artystycznych oraz z zakresu edukacji kulturowej; pomysłodawca przestrzeni Społecznego Centrum Kultury.

Justyna Suchecka – dziennikarka zajmująca się edukacją, od 2019 roku związana z tvn24.pl, wcześniej z „Gazetą Wyborczą”, autorka książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”.

Panel dyskusyjny towarzyszy realizacji Sceny Czytanej online, będącej interpretacją sztuki Marcina Teodorczyka „BlackPink” w reżyserii Mariusza Babickiego. Nagranie dostępne jest bezpłatnie do 30 czerwca 2021 roku na kanale Youtube Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań osobom w wirtualnym studio za pośrednictwem komentarzy na Facebooku.

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Najnowsze raporty dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz informacje na temat statystyk związanych z tym tematem są dostępne na stronie internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Telefony wsparcia

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę:

tel. 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży; udziela wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 r.ż., jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

tel. 800 100 100 – telefon wsparcia dla rodziców i nauczycieli w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA:

tel. (22) 484 88 01 – bezpłatny ogólnopolski telefon zaufania, udziela wsparcia osobom chorym oraz ich bliskim, działa w każdy czwartek w godzinach od 16:00 do 20:00.

Logo Ministerstwa Kultury, Dziedzistwa Narodowego i Sportu wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej