Elipse
Powrót

Aktualności

17.07.2013

Teksty laureatek 24. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci I Młodzieży w „Dialogu”

W najnowszym numerze „Dialogu” (7-8/2013) przedrukowane zostały dwa, z trzech nagrodzonych w 24. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, teksty. Oprócz tego przeczytać możemy także wywiady z laureatkami oraz dużo na temat dramaturgii dla młodych odbiorców.

W oczekiwaniu na 35. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży polecamy i zapraszamy do lektury Dialogu!

SZTUKI:

Malina Prześluga „Dziób w dziób”

Sztuka opowiada o bandzie gołębi i o małym wróblu, który pragnie się do niej przyłączyć. Stadny szowinizm, bohaterskie przechwałki i źle rozumiane poczucie honoru zostają tu zderzone z prawdziwą odwagą i umiejętnością negocjacji. Sztuka zabawnie przekłada wulgarny język ulicy na język „ptasi”, buduje społeczną i polityczną metaforę, a na poziomie psychologicznym dotyka problemu tolerancji dla inności.
Sztuce towarzyszy rozmowa z autorką o pisaniu dla dzieci bez moralistycznego zacięcia.

Marta Guśniowska „Ony”

Baśniowa, oniryczna podróż bohatera w poszukiwaniu ojca, który porzucił rodzinę. Tytułowy chłopiec napotyka po drodze liczne absurdalne postaci, wiele się od nich uczy i kiedy wreszcie odnajduje „Tatę Pirata” na dnie Morza Możliwości, sam przestaje być już dzieckiem. Fabułę posuwają do przodu skojarzenia słowne a całość ma wymiar filozoficznej przypowieści o dojrzewaniu i dochodzeniu do szczęścia.
Sztuce towarzyszy rozmowa z autorką między innymi o pisaniu sztuk dla dwulatków.

ROZMOWA:

„Naj naj ważniejsze”

Rozmowa Sylwii Chutnik, Alicji Morawskiej-Rubczak, Ewy Piotrowskiej i Haliny Waszkiel o teatrze dla najmłodszych widzów i zmianach zachodzących w polskim teatrze i dramaturgii dziecięcej w ostatnich latach.

ARTYKUŁ:

Justyna Jaworska „Ptak to ptak”

Komentarz do sztuki Maliny Prześlugi analizujący jej strukturę i schemat narracyjny w kontekście tradycyjnych bajek i hollywoodzkich schematów. Przekraczanie tych schematów i oryginalność autorskich rozwiązań służy zarazem politycznej warstwie tekstu, który kompromituje wulgarne szowinistyczne wspólnoty. Szczególnych walorów sztuki autorka upatruje w ironii i językowych innowacjach.

Czytaj inne

Zapraszamy do udziału w Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

18.08.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną.

Czytaj dalej

Przedstawiamy program części performatywnej Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

08.08.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną. Część performatywna odbędzie się między 30 września a 1 października 2023 r.

Czytaj dalej

Ankieta badawcza na temat tańca dla młodej widowni

07.08.2023

Zachęcamy do wypełnienia ankiety badawczej dotyczącej tańca dla młodej widowni w Polsce! Wyniki ankiety zostaną przedstawione podczas Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni, które odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku w Poznaniu.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

02.08.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 20 sierpnia 2023 roku.

Czytaj dalej

Wakacyjne warsztaty dramatopisarskie

27.07.2023

Zapraszamy do udziału w dwudniowych wakacyjnych warsztatach dramatopisarskich! Warsztaty odbędą się 25–26.08.2023 roku.

Czytaj dalej

Ogłaszamy program dyskursywny Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

06.07.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Publikujemy program części dyskursywnej Forum oraz szczegóły związane z udziałem w wydarzeniu.

Czytaj dalej

Trwa program pisarski – nowa formuła 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

22.06.2023

Andrzej Błażewicz, Monika Czajkowska, Tomasz Daszczuk to osoby nagrodzone w tegorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Autorka oraz autorzy biorą udział w programie pisarskim, w ramach którego realizują koncepcje sztuk teatralnych zgłoszonych do Konkursu. Finał programu odbędzie się we wrześniu.

Czytaj dalej

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej