Elipse
Powrót

Aktualności

17.07.2013

Teksty laureatek 24. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci I Młodzieży w „Dialogu”

W najnowszym numerze „Dialogu” (7-8/2013) przedrukowane zostały dwa, z trzech nagrodzonych w 24. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, teksty. Oprócz tego przeczytać możemy także wywiady z laureatkami oraz dużo na temat dramaturgii dla młodych odbiorców.

W oczekiwaniu na 35. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży polecamy i zapraszamy do lektury Dialogu!

SZTUKI:

Malina Prześluga „Dziób w dziób”

Sztuka opowiada o bandzie gołębi i o małym wróblu, który pragnie się do niej przyłączyć. Stadny szowinizm, bohaterskie przechwałki i źle rozumiane poczucie honoru zostają tu zderzone z prawdziwą odwagą i umiejętnością negocjacji. Sztuka zabawnie przekłada wulgarny język ulicy na język „ptasi”, buduje społeczną i polityczną metaforę, a na poziomie psychologicznym dotyka problemu tolerancji dla inności.
Sztuce towarzyszy rozmowa z autorką o pisaniu dla dzieci bez moralistycznego zacięcia.

Marta Guśniowska „Ony”

Baśniowa, oniryczna podróż bohatera w poszukiwaniu ojca, który porzucił rodzinę. Tytułowy chłopiec napotyka po drodze liczne absurdalne postaci, wiele się od nich uczy i kiedy wreszcie odnajduje „Tatę Pirata” na dnie Morza Możliwości, sam przestaje być już dzieckiem. Fabułę posuwają do przodu skojarzenia słowne a całość ma wymiar filozoficznej przypowieści o dojrzewaniu i dochodzeniu do szczęścia.
Sztuce towarzyszy rozmowa z autorką między innymi o pisaniu sztuk dla dwulatków.

ROZMOWA:

„Naj naj ważniejsze”

Rozmowa Sylwii Chutnik, Alicji Morawskiej-Rubczak, Ewy Piotrowskiej i Haliny Waszkiel o teatrze dla najmłodszych widzów i zmianach zachodzących w polskim teatrze i dramaturgii dziecięcej w ostatnich latach.

ARTYKUŁ:

Justyna Jaworska „Ptak to ptak”

Komentarz do sztuki Maliny Prześlugi analizujący jej strukturę i schemat narracyjny w kontekście tradycyjnych bajek i hollywoodzkich schematów. Przekraczanie tych schematów i oryginalność autorskich rozwiązań służy zarazem politycznej warstwie tekstu, który kompromituje wulgarne szowinistyczne wspólnoty. Szczególnych walorów sztuki autorka upatruje w ironii i językowych innowacjach.

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej