Elipse
Powrót

Aktualności

09.04.2015

24. Warsztaty dramatopisarskie

Już po raz 24. Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprosiło znakomitych pisarzy, reżyserów, teoretyków i praktyków teatru oraz młodych twórców dopiero rozpoczynających swą działalność artystyczną do udziału w warsztatach dramatopisarskich, które odbędą się w dnach 5-7 września 2015 roku w Obrzycku.

Obrzyckiemu spotkaniu towarzyszyć będą, prócz wykładów, seminariów i zajęć praktycznych, dwa inscenizowane czytania tekstów nagrodzonych i wyróżnionych w 26. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz jednego z 38. zeszytu Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży. Aktorzy Teatru Animacji i Teatru Polskiego w Poznaniu: Artur Romański i Piotr Dąbrowski, których pod opiekę reżyserską wzięła związana z Teatrem Nowym w Poznaniu Irena Dudzińska, zaprezentują utwór przeznaczony dla dzieci autorstwa Maliny Prześlugi pt. A morze nie. Tekst zdobył pierwszą nagrodę w tegorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną.

Drugie czytanie zaprezentują aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu: Anna Mierzwa, Łukasz Chrzuszcz i Michał Kocurek oraz studenci Studia Aktorskiego STA w Poznaniu. Będzie to wyróżniony w 26. edycji Konkursu dramat dla młodzieży autorstwa Sebastiana Równego pt. Januszek idzie na dyskotekę. Opiekę reżyserską nad prezentacją przejął Łukasz Chrzuszcz.

Trzecim tekstem czytanym podczas warsztatów ma być utwór autorstwa niemieckiego dramatopisarza Thilo Refferta przygotowany przez aktorów Teatru Nowego w Poznaniu: Annę Mierzwę i Łukasza Chrzuszcza. Sztuka pt. Nina i Paul adresowana jest do najmłodszych nastolatków, czyli już od 11 roku życia.

Po wszystkich czytaniach odbędą się dyskusje uczestników , w przeważającej części autorów bardzo młodych, również nastoletnich, na temat problemów poruszanych w prezentowanych utworach oraz zastosowanych w nich środkach artystycznego wyrazu. Wezmą w nich także udział peregrynujący tego dnia do Obrzycka uczniowie poznańskich liceów zrzeszeni w Klubie przy Wspólnej, któremu CSD patronuje, ponieważ wrześniowe warsztaty w roku 2015 koncentrują się głównie na dramatopisarstwie przeznaczonym dla widza młodzieżowego.

Ponadto Obrzycko gościć będzie prof. Juliusza Tyszkę oraz dr Joannę Ostrowską z Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, teatrologów, krytyków, autorów recenzji na portalu www.teatralny.pl ( m.in. na temat najnowszych realizacji sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży), którzy przedstawią swoje Refleksje krytyków – kulturoznawców o teatrze. Z prof. Tyszką odbędzie się również spotkanie seminaryjne pt. Miejsce i rola teatru dla dzieci i młodzieży w Polsce.

Ważnymi gośćmi obrzyckich spotkań warsztatowych są twórcy sprawujący kierownicze funkcje w teatrach dla dzieci. Do udziału w 24. Warsztatach zostali zaproszeni: Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Jerzy Jan Połoński, z-ca dyrektora ds. artystycznych Teatru Maska w Rzeszowie, Zbigniew Lisowski, dyrektor Teatru Baj Pomorski w Toruniu, Malina Prześluga, dramaturżka w Teatrze Animacji w Poznaniu, Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Jedną z najważniejszych form pracy podczas warsztatów są rozmowy indywidualne autorów z jurorami Konkursu na Sztukę Teatralną, którymi w tym roku byli: Tadeusz Pajdała, Paweł Aigner, Piotr Cieplak i Liliana Bardijewska.

Uczestnicy obrzyckiego spotkania będą też pierwszymi czytelnikami odebranych kilka dni temu z drukarni 39. zeszytu Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży oraz Nowych Sztuk i Młodzieży dla Młodzieży, wyboru tekstów pisanych przez autorów w wieku 15 – 19 lat.

Warsztaty dramatopisarskie od roku 1994 do 2009 organizowany były na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu, a od 2010 w Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku UAM w Obrzycku.

Projekt wspierany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej