Elipse
Powrót

Aktualności

09.04.2015

24. Warsztaty dramatopisarskie

Już po raz 24. Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprosiło znakomitych pisarzy, reżyserów, teoretyków i praktyków teatru oraz młodych twórców dopiero rozpoczynających swą działalność artystyczną do udziału w warsztatach dramatopisarskich, które odbędą się w dnach 5-7 września 2015 roku w Obrzycku.

Obrzyckiemu spotkaniu towarzyszyć będą, prócz wykładów, seminariów i zajęć praktycznych, dwa inscenizowane czytania tekstów nagrodzonych i wyróżnionych w 26. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz jednego z 38. zeszytu Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży. Aktorzy Teatru Animacji i Teatru Polskiego w Poznaniu: Artur Romański i Piotr Dąbrowski, których pod opiekę reżyserską wzięła związana z Teatrem Nowym w Poznaniu Irena Dudzińska, zaprezentują utwór przeznaczony dla dzieci autorstwa Maliny Prześlugi pt. A morze nie. Tekst zdobył pierwszą nagrodę w tegorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną.

Drugie czytanie zaprezentują aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu: Anna Mierzwa, Łukasz Chrzuszcz i Michał Kocurek oraz studenci Studia Aktorskiego STA w Poznaniu. Będzie to wyróżniony w 26. edycji Konkursu dramat dla młodzieży autorstwa Sebastiana Równego pt. Januszek idzie na dyskotekę. Opiekę reżyserską nad prezentacją przejął Łukasz Chrzuszcz.

Trzecim tekstem czytanym podczas warsztatów ma być utwór autorstwa niemieckiego dramatopisarza Thilo Refferta przygotowany przez aktorów Teatru Nowego w Poznaniu: Annę Mierzwę i Łukasza Chrzuszcza. Sztuka pt. Nina i Paul adresowana jest do najmłodszych nastolatków, czyli już od 11 roku życia.

Po wszystkich czytaniach odbędą się dyskusje uczestników , w przeważającej części autorów bardzo młodych, również nastoletnich, na temat problemów poruszanych w prezentowanych utworach oraz zastosowanych w nich środkach artystycznego wyrazu. Wezmą w nich także udział peregrynujący tego dnia do Obrzycka uczniowie poznańskich liceów zrzeszeni w Klubie przy Wspólnej, któremu CSD patronuje, ponieważ wrześniowe warsztaty w roku 2015 koncentrują się głównie na dramatopisarstwie przeznaczonym dla widza młodzieżowego.

Ponadto Obrzycko gościć będzie prof. Juliusza Tyszkę oraz dr Joannę Ostrowską z Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, teatrologów, krytyków, autorów recenzji na portalu www.teatralny.pl ( m.in. na temat najnowszych realizacji sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży), którzy przedstawią swoje Refleksje krytyków – kulturoznawców o teatrze. Z prof. Tyszką odbędzie się również spotkanie seminaryjne pt. Miejsce i rola teatru dla dzieci i młodzieży w Polsce.

Ważnymi gośćmi obrzyckich spotkań warsztatowych są twórcy sprawujący kierownicze funkcje w teatrach dla dzieci. Do udziału w 24. Warsztatach zostali zaproszeni: Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Jerzy Jan Połoński, z-ca dyrektora ds. artystycznych Teatru Maska w Rzeszowie, Zbigniew Lisowski, dyrektor Teatru Baj Pomorski w Toruniu, Malina Prześluga, dramaturżka w Teatrze Animacji w Poznaniu, Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Jedną z najważniejszych form pracy podczas warsztatów są rozmowy indywidualne autorów z jurorami Konkursu na Sztukę Teatralną, którymi w tym roku byli: Tadeusz Pajdała, Paweł Aigner, Piotr Cieplak i Liliana Bardijewska.

Uczestnicy obrzyckiego spotkania będą też pierwszymi czytelnikami odebranych kilka dni temu z drukarni 39. zeszytu Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży oraz Nowych Sztuk i Młodzieży dla Młodzieży, wyboru tekstów pisanych przez autorów w wieku 15 – 19 lat.

Warsztaty dramatopisarskie od roku 1994 do 2009 organizowany były na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu, a od 2010 w Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku UAM w Obrzycku.

Projekt wspierany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj inne

Antologia szwedzkich sztuk dla młodzieży – premiera!

21.10.2024

Ogłaszamy premierę 53 tomu Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży – „Gry o przyszłość. Antologia szwedzkich sztuk dla młodzieży”.

Czytaj dalej

Dziękujemy za spotkania i dyskusje podczas Forum!

16.10.2024

Za nami Forum o wielojęzyczności w sztukach performatywnych dla młodej widowni.

Czytaj dalej

53 i 54 numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży już niedługo!

30.09.2024

Z przyjemnością informujemy, że tej jesieni ukażą się dwa kolejne numery z serii Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży!

Czytaj dalej

Finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz Programu pisarskiego za nami!

24.09.2024

W dniach 11-13 września 2024 r. w Krakowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło twórczynie i twórców, młodych widzów oraz branżę teatralną.

Czytaj dalej

Finał 35. Konkursu na Sztukę oraz Programu pisarskiego

23.07.2024

W tym roku finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz 2. edycji Programu pisarskiego odbędzie się w Krakowie w dn. 11-13 września 2024 r. we współpracy z Teatrem Groteska oraz Teatrem Ludowym.

Czytaj dalej

Program pisarski 2024

18.07.2024

Program pisarski trwa! Gotowe teksty zostaną wydrukowane w 54. numerze Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Forum o wielojęzyczności w sztukach performatywnych dla młodej widowni

17.07.2024

Ogłaszamy program trzeciej edycji Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce.

Czytaj dalej

Publikacja podsumowująca działalność Centrum

12.07.2024

Zapraszamy do zakupu publikacji obrazującej działalność Centrum Sztuki Dziecka!

Czytaj dalej

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej