Elipse
Powrót

Aktualności

30.03.2023

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Jury w składzie: Robert Jarosz, Piotr Morawski, Marzenna Wiśniewska, Agnieszka Waligóra, Joanna Żygowska postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody:

Andrzejowi Błażewiczowi, autorowi koncepcji sztuki teatralnej „DZIEWCZYNA W OGNIU”,
Monice Czajkowskiej, autorce koncepcji sztuki teatralnej „Wychowanie Fizyczne”,
Tomaszowi Daszczukowi, autorowi koncepcji sztuki teatralnej „KTO?CO? CZASOWNIK”.

Serdecznie gratulujemy!

Tegoroczna edycja Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży została przeprowadzona w nowej formule – osoby autorskie zgłaszały koncepcje dramatów oraz próbki tekstów. Nagrodą w Konkursie jest udział w pięciomiesięcznym programie pisarskim, w ramach którego osoby autorskie rozwiną zgłoszone do konkursu koncepcje do gotowych sztuk teatralnych, zyskają możliwość pracy z osobami opiekującymi się procesem twórczym, zajmującymi się redakcją tekstów, reżyserowaniem sztuk, a także konsultacji eksperckich dotyczących różnych dziedzin wiedzy. Wynagrodzenie za napisanie tekstu w ramach programu pisarskiego wynosi 6000 zł netto.

Uzasadnienie jury:
„DZIEWCZYNA W OGNIU” Andrzeja Błażewicza
Autor wykazał się szczególną refleksyjnością dotyczącą teatralności i performatywności tematu, który planuje rozwinąć w ramach programu pisarskiego. W koncepcji i próbce tekstu jury wysoko oceniło wybrany problem, pomysł na bohaterkę, zastosowane środki językowe i wartościowe wykorzystanie elementów popkultury. Koncepcja tworzy przestrzeń na wprowadzenie wniosków z pracy z młodzieżą i ma wysoki potencjał realizacji na scenie.

„Wychowanie Fizyczne” Moniki Czajkowskiej
Autorka w koncepcji porusza uniwersalny temat, jakim jest cielesność, lokując go we współczesnych debatach naukowych i artystycznych. Refleksję nad doświadczaniem ciała i dyskursem o cielesności osadza ona w kontekście systemu – sytuacji lekcji wychowania fizycznego. Niemniej, projekt pisarski jest zaproszeniem do międzypokoleniowej rozmowy o społeczno-kulturowych wzorcach ciał i potrzebie indywidualnej ekspresji cielesności. Autorka wykazuje się nie tylko wszechstronną wiedzą dotyczącą zaproponowanego tematu, ale także świadomością możliwości realizacji tekstu za pomocą nieoczywistych języków teatru.

„KTO?CO? CZASOWNIK” Tomasza Daszczuka
Inspiracją do przygotowania koncepcji „KTO?CO? CZASOWNIK” jest wsłuchiwanie się w głos młodzieży. Projekt dramatu zakłada niezwykle refleksyjne podejście do pisania sztuk teatralnych dla młodych odbiorców i odbiorczyń. Cechą charakterystyczną koncepcji jest świadomość konstruowania takiego języka dramatu, który nie będzie odwzorowywał stylu młodzieżowego czy zawłaszczał głosu młodych, ale w poetyckich środkach wyrazu połączy ekspresję doświadczeń i wrażliwości osób młodych z rozmową o charakterze międzypokoleniowym. Dzięki temu założeniu projekt posiada potencjał uniwersalności, tak ważny w kontekście tytułowej problematyki – czasu. Postawa autora charakteryzuje się samoświadomością w zakresie potencjalnego udziału jego przyszłych odbiorców i odbiorczyń w powstaniu tekstu.

– – –

Koncepcje sztuk teatralnych zakwalifikowane do II etapu Konkursu:

• „DZIEWCZYNEX” Magdaleny Wichrowskiej,
„DZIEWCZYNA W OGNIU” Andrzeja Błażewicza,
• „Implantowcy. Opowieść o ślimakach, cyborgach i Beethovenie” Katarzyny Matwiejczuk,
„KTO?CO? CZASOWNIK” Tomasza Daszczuka,
• „Mały atlas katastrof” Mariusza Gołosza,
• „OJCZYZNĘ TRZEBA…?” Szymona Jachimka,
• „POSĄG” Karola Bijaty,
• „Trojaczki” Irminy Młynarczyk,
„Wychowanie Fizyczne” Moniki Czajkowskiej,
• „X” Marcina Teodorczyka.

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej