Elipse
Powrót

Aktualności

30.03.2023

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Jury w składzie: Robert Jarosz, Piotr Morawski, Marzenna Wiśniewska, Agnieszka Waligóra, Joanna Żygowska postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody:

Andrzejowi Błażewiczowi, autorowi koncepcji sztuki teatralnej „DZIEWCZYNA W OGNIU”,
Monice Czajkowskiej, autorce koncepcji sztuki teatralnej „Wychowanie Fizyczne”,
Tomaszowi Daszczukowi, autorowi koncepcji sztuki teatralnej „KTO?CO? CZASOWNIK”.

Serdecznie gratulujemy!

Tegoroczna edycja Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży została przeprowadzona w nowej formule – osoby autorskie zgłaszały koncepcje dramatów oraz próbki tekstów. Nagrodą w Konkursie jest udział w pięciomiesięcznym programie pisarskim, w ramach którego osoby autorskie rozwiną zgłoszone do konkursu koncepcje do gotowych sztuk teatralnych, zyskają możliwość pracy z osobami opiekującymi się procesem twórczym, zajmującymi się redakcją tekstów, reżyserowaniem sztuk, a także konsultacji eksperckich dotyczących różnych dziedzin wiedzy. Wynagrodzenie za napisanie tekstu w ramach programu pisarskiego wynosi 6000 zł netto.

Uzasadnienie jury:
„DZIEWCZYNA W OGNIU” Andrzeja Błażewicza
Autor wykazał się szczególną refleksyjnością dotyczącą teatralności i performatywności tematu, który planuje rozwinąć w ramach programu pisarskiego. W koncepcji i próbce tekstu jury wysoko oceniło wybrany problem, pomysł na bohaterkę, zastosowane środki językowe i wartościowe wykorzystanie elementów popkultury. Koncepcja tworzy przestrzeń na wprowadzenie wniosków z pracy z młodzieżą i ma wysoki potencjał realizacji na scenie.

„Wychowanie Fizyczne” Moniki Czajkowskiej
Autorka w koncepcji porusza uniwersalny temat, jakim jest cielesność, lokując go we współczesnych debatach naukowych i artystycznych. Refleksję nad doświadczaniem ciała i dyskursem o cielesności osadza ona w kontekście systemu – sytuacji lekcji wychowania fizycznego. Niemniej, projekt pisarski jest zaproszeniem do międzypokoleniowej rozmowy o społeczno-kulturowych wzorcach ciał i potrzebie indywidualnej ekspresji cielesności. Autorka wykazuje się nie tylko wszechstronną wiedzą dotyczącą zaproponowanego tematu, ale także świadomością możliwości realizacji tekstu za pomocą nieoczywistych języków teatru.

„KTO?CO? CZASOWNIK” Tomasza Daszczuka
Inspiracją do przygotowania koncepcji „KTO?CO? CZASOWNIK” jest wsłuchiwanie się w głos młodzieży. Projekt dramatu zakłada niezwykle refleksyjne podejście do pisania sztuk teatralnych dla młodych odbiorców i odbiorczyń. Cechą charakterystyczną koncepcji jest świadomość konstruowania takiego języka dramatu, który nie będzie odwzorowywał stylu młodzieżowego czy zawłaszczał głosu młodych, ale w poetyckich środkach wyrazu połączy ekspresję doświadczeń i wrażliwości osób młodych z rozmową o charakterze międzypokoleniowym. Dzięki temu założeniu projekt posiada potencjał uniwersalności, tak ważny w kontekście tytułowej problematyki – czasu. Postawa autora charakteryzuje się samoświadomością w zakresie potencjalnego udziału jego przyszłych odbiorców i odbiorczyń w powstaniu tekstu.

– – –

Koncepcje sztuk teatralnych zakwalifikowane do II etapu Konkursu:

• „DZIEWCZYNEX” Magdaleny Wichrowskiej,
„DZIEWCZYNA W OGNIU” Andrzeja Błażewicza,
• „Implantowcy. Opowieść o ślimakach, cyborgach i Beethovenie” Katarzyny Matwiejczuk,
„KTO?CO? CZASOWNIK” Tomasza Daszczuka,
• „Mały atlas katastrof” Mariusza Gołosza,
• „OJCZYZNĘ TRZEBA…?” Szymona Jachimka,
• „POSĄG” Karola Bijaty,
• „Trojaczki” Irminy Młynarczyk,
„Wychowanie Fizyczne” Moniki Czajkowskiej,
• „X” Marcina Teodorczyka.

Czytaj inne

Można czuć! Warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla młodzieży)

02.11.2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich! Spotkamy się w Poznaniu w dn. 8-9.12.2023.

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (IV edycja)

26.10.2023

Zapraszamy do udziału w IV odsłonie call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 6 listopada 2023.

Czytaj dalej

Wypełnij ankietę i pomóż nam lepiej projektować wydarzenia branżowe!

20.10.2023

Aby zdiagnozować potrzeby osób pracujących w obszarze sztuki dla młodej widowni, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zachęca do wypełnienia ankiety.

Czytaj dalej

51. numer „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży” już w sprzedaży!

18.10.2023

Najnowsza antologia w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” jest już dostępna w sprzedaży.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

12.10.2023

Forum w liczbach prezentuje się imponująco! Dziękujemy za obecność i zaangażowanie.

Czytaj dalej

Premiera nowej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

09.10.2023

Już w październiku ukaże się premierowy numer w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Zapraszamy do udziału w Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

18.08.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną.

Czytaj dalej

Przedstawiamy program części performatywnej Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

08.08.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną. Część performatywna odbędzie się między 30 września a 1 października 2023 r.

Czytaj dalej

Ankieta badawcza na temat tańca dla młodej widowni

07.08.2023

Zachęcamy do wypełnienia ankiety badawczej dotyczącej tańca dla młodej widowni w Polsce! Wyniki ankiety zostaną przedstawione podczas Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni, które odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku w Poznaniu.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

02.08.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 20 sierpnia 2023 roku.

Czytaj dalej