Elipse
Powrót

Aktualności

04.02.2022

Powrót Sceny Czytanej online „BlackPink”

Czytanie performatywne online sztuki Marcina Teodorczyka jest znowu dostępne na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka. To historia Janka, zwykłego nastolatka, który doświadczył hejtu ze strony rówieśników.

„Czytanie-nagranie” ponownie dostępne

Scena Czytana „BlackPink” w reżyserii Mariusza Babickiego po raz pierwszy została zrealizowana w 2019 roku. Swoją premierę miała na żywo na deskach Sceny Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i spotkała się z żywą reakcją widowni, wśród której znalazła się grupa młodzieżowa i nauczycielska. Rok później powstała Scena Czytana online. Dziś ogłaszamy powrót jednego z najpopularniejszych czytań online zrealizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka – materiał video jest już dostępny na platformie PPV.

Tekst Marcina Teodorczyka został wyróżniony w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz opublikowany w 45. zeszycie „Nowych Sztuk”.

Czytanie performatywne zostało przygotowane z myślą o widowni młodzieżowej, od 13 roku życia. Materiał zawiera treści dotyczące przemocy i samobójstwa, może być nieodpowiedni dla osób, które znajdują się w kryzysie psychicznym.

Historia Janka, zwyczajnego nastolatka

Bohaterem „BlackPink” jest czternastoletni Janek. Słucha koreańskiego popu, interesuje się tym, co modne, podobnie jak rówieśnicy nosi spodnie „rurki”, marzy o nowych Vansach. Jest spokojny, wrażliwy. Mieszka z matką. Historię Janka poznajemy dzięki wspomnieniom matki oraz fragmentom listu pożegnalnego, który zostawił. Opisuje w nim okrucieństwo rówieśników: szykany z powodu domniemanej inności, poniżanie, hejt. Zapętlająca się sytuacja doprowadza bohatera do podjęcia dramatycznej decyzji dotyczącej samobójstwa.

Sztuka jest inspirowana prawdziwą historią nastolatka, który doświadczał hejtu ze strony rówieśników i popełnił samobójstwo.

Refleksje na temat sztuki

Zapraszamy również do lektury tekstu Agaty Drwięgi, w którym autorka podejmuje rozważania na temat potencjału sztuki Marcina Teodorczyka, a także nawiązuje do pierwszej, scenicznej realizacji (w formie czytania performatywnego na żywo). Szkic ukazał się na stronie nowesztuki.pl.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej