Elipse
Powrót

Aktualności

04.02.2022

Powrót Sceny Czytanej online „BlackPink”

Czytanie performatywne online sztuki Marcina Teodorczyka jest znowu dostępne na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka. To historia Janka, zwykłego nastolatka, który doświadczył hejtu ze strony rówieśników.

„Czytanie-nagranie” ponownie dostępne

Scena Czytana „BlackPink” w reżyserii Mariusza Babickiego po raz pierwszy została zrealizowana w 2019 roku. Swoją premierę miała na żywo na deskach Sceny Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i spotkała się z żywą reakcją widowni, wśród której znalazła się grupa młodzieżowa i nauczycielska. Rok później powstała Scena Czytana online. Dziś ogłaszamy powrót jednego z najpopularniejszych czytań online zrealizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka – materiał video jest już dostępny na platformie PPV.

Tekst Marcina Teodorczyka został wyróżniony w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz opublikowany w 45. zeszycie „Nowych Sztuk”.

Czytanie performatywne zostało przygotowane z myślą o widowni młodzieżowej, od 13 roku życia. Materiał zawiera treści dotyczące przemocy i samobójstwa, może być nieodpowiedni dla osób, które znajdują się w kryzysie psychicznym.

Historia Janka, zwyczajnego nastolatka

Bohaterem „BlackPink” jest czternastoletni Janek. Słucha koreańskiego popu, interesuje się tym, co modne, podobnie jak rówieśnicy nosi spodnie „rurki”, marzy o nowych Vansach. Jest spokojny, wrażliwy. Mieszka z matką. Historię Janka poznajemy dzięki wspomnieniom matki oraz fragmentom listu pożegnalnego, który zostawił. Opisuje w nim okrucieństwo rówieśników: szykany z powodu domniemanej inności, poniżanie, hejt. Zapętlająca się sytuacja doprowadza bohatera do podjęcia dramatycznej decyzji dotyczącej samobójstwa.

Sztuka jest inspirowana prawdziwą historią nastolatka, który doświadczał hejtu ze strony rówieśników i popełnił samobójstwo.

Refleksje na temat sztuki

Zapraszamy również do lektury tekstu Agaty Drwięgi, w którym autorka podejmuje rozważania na temat potencjału sztuki Marcina Teodorczyka, a także nawiązuje do pierwszej, scenicznej realizacji (w formie czytania performatywnego na żywo). Szkic ukazał się na stronie nowesztuki.pl.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej