Elipse
Powrót

Aktualności

04.02.2022

Powrót Sceny Czytanej online „BlackPink”

Czytanie performatywne online sztuki Marcina Teodorczyka jest znowu dostępne na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka. To historia Janka, zwykłego nastolatka, który doświadczył hejtu ze strony rówieśników.

„Czytanie-nagranie” ponownie dostępne

Scena Czytana „BlackPink” w reżyserii Mariusza Babickiego po raz pierwszy została zrealizowana w 2019 roku. Swoją premierę miała na żywo na deskach Sceny Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i spotkała się z żywą reakcją widowni, wśród której znalazła się grupa młodzieżowa i nauczycielska. Rok później powstała Scena Czytana online. Dziś ogłaszamy powrót jednego z najpopularniejszych czytań online zrealizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka – materiał video jest już dostępny na platformie PPV.

Tekst Marcina Teodorczyka został wyróżniony w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz opublikowany w 45. zeszycie „Nowych Sztuk”.

Czytanie performatywne zostało przygotowane z myślą o widowni młodzieżowej, od 13 roku życia. Materiał zawiera treści dotyczące przemocy i samobójstwa, może być nieodpowiedni dla osób, które znajdują się w kryzysie psychicznym.

Historia Janka, zwyczajnego nastolatka

Bohaterem „BlackPink” jest czternastoletni Janek. Słucha koreańskiego popu, interesuje się tym, co modne, podobnie jak rówieśnicy nosi spodnie „rurki”, marzy o nowych Vansach. Jest spokojny, wrażliwy. Mieszka z matką. Historię Janka poznajemy dzięki wspomnieniom matki oraz fragmentom listu pożegnalnego, który zostawił. Opisuje w nim okrucieństwo rówieśników: szykany z powodu domniemanej inności, poniżanie, hejt. Zapętlająca się sytuacja doprowadza bohatera do podjęcia dramatycznej decyzji dotyczącej samobójstwa.

Sztuka jest inspirowana prawdziwą historią nastolatka, który doświadczał hejtu ze strony rówieśników i popełnił samobójstwo.

Refleksje na temat sztuki

Zapraszamy również do lektury tekstu Agaty Drwięgi, w którym autorka podejmuje rozważania na temat potencjału sztuki Marcina Teodorczyka, a także nawiązuje do pierwszej, scenicznej realizacji (w formie czytania performatywnego na żywo). Szkic ukazał się na stronie nowesztuki.pl.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej