Elipse
Powrót

Aktualności

04.02.2022

Powrót Sceny Czytanej online „BlackPink”

Czytanie performatywne online sztuki Marcina Teodorczyka jest znowu dostępne na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka. To historia Janka, zwykłego nastolatka, który doświadczył hejtu ze strony rówieśników.

„Czytanie-nagranie” ponownie dostępne

Scena Czytana „BlackPink” w reżyserii Mariusza Babickiego po raz pierwszy została zrealizowana w 2019 roku. Swoją premierę miała na żywo na deskach Sceny Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i spotkała się z żywą reakcją widowni, wśród której znalazła się grupa młodzieżowa i nauczycielska. Rok później powstała Scena Czytana online. Dziś ogłaszamy powrót jednego z najpopularniejszych czytań online zrealizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka – materiał video jest już dostępny na platformie PPV.

Tekst Marcina Teodorczyka został wyróżniony w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz opublikowany w 45. zeszycie „Nowych Sztuk”.

Czytanie performatywne zostało przygotowane z myślą o widowni młodzieżowej, od 13 roku życia. Materiał zawiera treści dotyczące przemocy i samobójstwa, może być nieodpowiedni dla osób, które znajdują się w kryzysie psychicznym.

Historia Janka, zwyczajnego nastolatka

Bohaterem „BlackPink” jest czternastoletni Janek. Słucha koreańskiego popu, interesuje się tym, co modne, podobnie jak rówieśnicy nosi spodnie „rurki”, marzy o nowych Vansach. Jest spokojny, wrażliwy. Mieszka z matką. Historię Janka poznajemy dzięki wspomnieniom matki oraz fragmentom listu pożegnalnego, który zostawił. Opisuje w nim okrucieństwo rówieśników: szykany z powodu domniemanej inności, poniżanie, hejt. Zapętlająca się sytuacja doprowadza bohatera do podjęcia dramatycznej decyzji dotyczącej samobójstwa.

Sztuka jest inspirowana prawdziwą historią nastolatka, który doświadczał hejtu ze strony rówieśników i popełnił samobójstwo.

Refleksje na temat sztuki

Zapraszamy również do lektury tekstu Agaty Drwięgi, w którym autorka podejmuje rozważania na temat potencjału sztuki Marcina Teodorczyka, a także nawiązuje do pierwszej, scenicznej realizacji (w formie czytania performatywnego na żywo). Szkic ukazał się na stronie nowesztuki.pl.

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Można czuć! Warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla młodzieży)

02.11.2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich! Spotkamy się w Poznaniu w dn. 8-9.12.2023.

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (IV edycja)

26.10.2023

Zapraszamy do udziału w IV odsłonie call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 6 listopada 2023.

Czytaj dalej

Wypełnij ankietę i pomóż nam lepiej projektować wydarzenia branżowe!

20.10.2023

Aby zdiagnozować potrzeby osób pracujących w obszarze sztuki dla młodej widowni, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zachęca do wypełnienia ankiety.

Czytaj dalej

51. numer „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży” już w sprzedaży!

18.10.2023

Najnowsza antologia w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” jest już dostępna w sprzedaży.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

12.10.2023

Forum w liczbach prezentuje się imponująco! Dziękujemy za obecność i zaangażowanie.

Czytaj dalej

Premiera nowej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

09.10.2023

Już w październiku ukaże się premierowy numer w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Zapraszamy do udziału w Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

18.08.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną.

Czytaj dalej

Przedstawiamy program części performatywnej Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

08.08.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną. Część performatywna odbędzie się między 30 września a 1 października 2023 r.

Czytaj dalej

Ankieta badawcza na temat tańca dla młodej widowni

07.08.2023

Zachęcamy do wypełnienia ankiety badawczej dotyczącej tańca dla młodej widowni w Polsce! Wyniki ankiety zostaną przedstawione podczas Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni, które odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku w Poznaniu.

Czytaj dalej