Elipse
Powrót

Aktualności

13.04.2022

„Pozwólmy działać materii tekstu!” – warsztaty dramatopisarskie z Carstenem Brandauem

Zapraszamy do udziału w dwudniowych warsztatach dramatopisarskich, które poprowadzi Carsten Brandau, niemiecki autor sztuk dla widowni dorosłej oraz dziecięcej. Warsztat będzie stanowił rodzaj wglądu i wejścia za kulisy warsztatu dramatopisarza, a także posłuży jako zaproszenie do refleksji nad własnym pisaniem. Wydarzenie odbędzie się w Poznaniu w pierwszych dniach czerwca. Organizatorem warsztatów jest Centrum Sztuki Dziecka.

Jakie znaczenie w pisaniu sztuk teatralnych dla dzieci ma język? Czy można „zachęcić” język, by wchodził w grę z autorem, autorką? Czy język werbalny tak bardzo różni się od muzyki? Czy istnieją różnice w pisaniu dla dorosłych i w pisaniu dla dzieci? And last but not least: jak dojść do momentu, w którym materia tekstu naprawdę zacznie działać, np. w sposób, który można nazwać teatralnym?

Carsten Brandau jest jednym z najwybitniejszych i najoryginalniejszych niemieckojęzycznych współczesnych dramatopisarzy związanych z teatrem dla dzieci, autorem takich sztuk jak „Trójka na głowie” oraz „NIEbo i dłoNIE”, tłumaczonych na język polski przez Iwonę Nowacką.

Być może twórczość autora sztuki „NIEbo i dłoNIE” stawia więcej pytań niż daje odpowiedzi. Dlatego spotkanie będzie okazją do podejmowania wspólnych prób oraz zastanawiania się nad własnymi porażkami. Autor zaprosi do wspólnego myślenia, rozmawiania i zadawania pytań, na które prawdopodobnie nigdy nie znajdziemy jedynej, właściwej lub ostatecznej odpowiedzi.

Warsztat rozpocznie się od krótkiego wstępu na temat niemieckiego systemu teatralnego oraz miejsca w nim dramatopisarza ze szczególnym uwzględnieniem teatru dla młodego widza.

Wydarzenie zostało przygotowane zarówno z myślą o osobach rozpoczynających swoją dramatopisarską przygodę, jak i o tych, które chcą zdobyć dodatkowe doświadczenia w tym obszarze.

Warsztaty dramatopisarskie odbędą się w Poznaniu w dniach 2-3 czerwca 2022 roku na Scenie Wspólnej (ul. Brandstaettera 1). Przed spotkaniem uczestnicy i uczestniczki warsztatów otrzymają także dostęp do Sceny Czytanej online sztuki „NIEbo i dłoNIE” w reżyserii Beniamina Bukowskiego wyprodukowanej przez Centrum Sztuki Dziecka.

 

Program wydarzenia:

Środa, 01.06.2022
Przyjazd uczestników oraz uczestniczek warsztatów, zakwaterowanie w hotelu (3- lub 4-gwiazdkowy hotel w Poznaniu, być może będzie konieczność dojścia spacerem lub dojechania komunikacja miejską do miejsca warsztatów).

Czwartek, 2.06.2022
10:00 – kawa i herbata na dobry początek dnia
10:20 – spotkanie otwierające, zapoznanie
10:45-11:45 – warsztat dramatopisarski połączony z prezentacją nagrania spektaklu „Trójka na głowie” z Państwowego Teatru Lalek „Tęcza” w Słupsku (pokazywanego m.in. na prestiżowym niemieckim festiwalu poświęconym współczesnej dramaturgii Kinder-Stücke w Mülheim w 2015 roku).
11:45 – przerwa, kawa, herbata, poczęstunek
12:00-12:30 – „Fonobarwy” – spektakl (wydarzenie kontekstowe)
12:30-15:00 – „Pozwólmy działać materii tekstu” – warsztat z Carstenem Brandauem (cz. I)
15:00-16:00 – obiad
16:00-19:00 – „Pozwólmy działać materii tekstu” – warsztat z Carstenem Brandauem (cz. II)
wspólne wyjście na kolację

Piątek, 3.06.2022
09:30 – kawa i herbata na dobry początek dnia
10:00-13:30 – „Pozwólmy działać materii tekstu” – warsztat z Carstenem Brandauem (cz. III)
13.30-14.30 – obiad
14:30-15:30 – warsztat z Iwoną Nowacką, tłumaczką tekstów dramatycznych
15:30 –  podsumowanie warsztatów

Informacje organizacyjne

Zapisy na wydarzenie odbywają się za pomocą formularza online (FORMULARZ). Na zgłoszenia czekamy do 6 maja 2022 roku. Obowiązuje limit miejsc.

Po przesłaniu ankiety zgłoszeniowej, osoba zainteresowana otrzyma (najpóźniej po czterech dniach od zakończenia przyjmowania zgłoszeń) informacje o zakwalifikowaniu do udziału oraz niezbędne informacje organizacyjne łącznie z terminem płatności – ostatecznym potwierdzeniem udziału.

Akredytacja

  • 100 zł – bez kosztów noclegu,
  • 300 zł – uwzględniająca dwie doby hotelowe (ze śniadaniem) w pokoju jednoosobowym.

Każdy z wariantów zapewnia udział w wydarzeniach zaplanowanych w programie, dwa obiady, kawę, herbatę i poczęstunek w ramach przerw między zajęciami.

Warsztat z Carstenem Brandauem odbędzie się w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski.

Wydarzenie zostało przeniesione z dn. 25-26 lutego 2022 r.

 

Carsten Brandau – niemiecki dramatopisarz, studiował w Trewirze, Londynie i Heidelbergu germanistykę, historię i filozofię. W swoim dorobku ma sztuki dla widowni dorosłej i dziecięcej. Sztuki Brandaua były wyróżnione między innymi w konkursach organizowanych przez wiedeński Burgtheater, Autorentheatertage w hamburskim Thalia Theater oraz dwukrotnie w Deutsches Theater w Berlinie. Jest laureatem wielu nagród literackich oraz teatralnych, m.in. Nagrodę im. Braci Grimm (2017).

Dwa lata z rzędu otrzymał nagrodę w konkursie prestiżowego niemieckiego festiwalu Kinder-Stücke w Mülheim w roku 2015 za „Trójkę na głowie”, w roku 2016 za „NIEbo i dłoNIE”. W latach 2014, 2017 i w 2020 laureat stypendium „Nah-dran” przyznawanego przez Kinder- und Jugendtheaterzentrum we Frankfurcie i Deutscher Literaturfonds e.V.. „Trójka na głowie” doczekała się już kilkunastu premier w samych Niemczech. Tłumaczką tekstów na język polski jest Iwona Nowacka. Dotychczas przełożyła: „Koniec to nie my” (premiera w Teatrze Studio w reżyserii M. Libera, 2013), „Trójkę na głowie” (trzy polskie premiery w Słupsku, Będzinie i Kaliszu) oraz „NIEbo i dłoNIE” – prapremierowo zrealizowane przez Beniamina Bukowskiego w ramach Sceny Czytanej online.

Kontakt:

Na pytania związane z wydarzeniem odpowiada Aleksandra Łozowska:
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej