Elipse
Powrót

Aktualności

13.04.2022

„Pozwólmy działać materii tekstu!” – warsztaty dramatopisarskie z Carstenem Brandauem

Zapraszamy do udziału w dwudniowych warsztatach dramatopisarskich, które poprowadzi Carsten Brandau, niemiecki autor sztuk dla widowni dorosłej oraz dziecięcej. Warsztat będzie stanowił rodzaj wglądu i wejścia za kulisy warsztatu dramatopisarza, a także posłuży jako zaproszenie do refleksji nad własnym pisaniem. Wydarzenie odbędzie się w Poznaniu w pierwszych dniach czerwca. Organizatorem warsztatów jest Centrum Sztuki Dziecka.

Jakie znaczenie w pisaniu sztuk teatralnych dla dzieci ma język? Czy można „zachęcić” język, by wchodził w grę z autorem, autorką? Czy język werbalny tak bardzo różni się od muzyki? Czy istnieją różnice w pisaniu dla dorosłych i w pisaniu dla dzieci? And last but not least: jak dojść do momentu, w którym materia tekstu naprawdę zacznie działać, np. w sposób, który można nazwać teatralnym?

Carsten Brandau jest jednym z najwybitniejszych i najoryginalniejszych niemieckojęzycznych współczesnych dramatopisarzy związanych z teatrem dla dzieci, autorem takich sztuk jak „Trójka na głowie” oraz „NIEbo i dłoNIE”, tłumaczonych na język polski przez Iwonę Nowacką.

Być może twórczość autora sztuki „NIEbo i dłoNIE” stawia więcej pytań niż daje odpowiedzi. Dlatego spotkanie będzie okazją do podejmowania wspólnych prób oraz zastanawiania się nad własnymi porażkami. Autor zaprosi do wspólnego myślenia, rozmawiania i zadawania pytań, na które prawdopodobnie nigdy nie znajdziemy jedynej, właściwej lub ostatecznej odpowiedzi.

Warsztat rozpocznie się od krótkiego wstępu na temat niemieckiego systemu teatralnego oraz miejsca w nim dramatopisarza ze szczególnym uwzględnieniem teatru dla młodego widza.

Wydarzenie zostało przygotowane zarówno z myślą o osobach rozpoczynających swoją dramatopisarską przygodę, jak i o tych, które chcą zdobyć dodatkowe doświadczenia w tym obszarze.

Warsztaty dramatopisarskie odbędą się w Poznaniu w dniach 2-3 czerwca 2022 roku na Scenie Wspólnej (ul. Brandstaettera 1). Przed spotkaniem uczestnicy i uczestniczki warsztatów otrzymają także dostęp do Sceny Czytanej online sztuki „NIEbo i dłoNIE” w reżyserii Beniamina Bukowskiego wyprodukowanej przez Centrum Sztuki Dziecka.

 

Program wydarzenia:

Środa, 01.06.2022
Przyjazd uczestników oraz uczestniczek warsztatów, zakwaterowanie w hotelu (3- lub 4-gwiazdkowy hotel w Poznaniu, być może będzie konieczność dojścia spacerem lub dojechania komunikacja miejską do miejsca warsztatów).

Czwartek, 2.06.2022
10:00 – kawa i herbata na dobry początek dnia
10:20 – spotkanie otwierające, zapoznanie
11:00-11:45 – prezentacja nagrania spektaklu „Trójka na głowie” z Państwowego Teatru Lalek „Tęcza” w Słupsku (pokazywanego m.in. na prestiżowym niemieckim festiwalu poświęconym współczesnej dramaturgii Kinder-Stücke w Mülheim w 2015 roku). Krótka rozmowa z autorem sztuki.
11:45 – przerwa, kawa, herbata, poczęstunek
12:00-12:30 – „Fonobarwy” – spektakl (wydarzenie kontekstowe)
12:30-15:00 – „Pozwólmy działać materii tekstu” – warsztat z Carstenem Brandauem (cz. I)
15:00-16:00 – obiad
16:00-18:30 – „Pozwólmy działać materii tekstu” – warsztat z Carstenem Brandauem (cz. II)
wspólne wyjście na kolację

Piątek, 3.06.2022
10:00 – kawa i herbata na dobry początek dnia
10:30-13:30 – „Pozwólmy działać materii tekstu” – warsztat z Carstenem Brandauem (cz. III)
13.30-14.30 – obiad
14:30-15:30 – podsumowanie warsztatów

Informacje organizacyjne

Zapisy na wydarzenie odbywają się za pomocą formularza online (FORMULARZ). Na zgłoszenia czekamy do 6 maja 2022 roku. Obowiązuje limit miejsc.

Po przesłaniu ankiety zgłoszeniowej, osoba zainteresowana otrzyma (najpóźniej po czterech dniach od zakończenia przyjmowania zgłoszeń) informacje o zakwalifikowaniu do udziału oraz niezbędne informacje organizacyjne łącznie z terminem płatności – ostatecznym potwierdzeniem udziału.

Akredytacja

  • 100 zł – bez kosztów noclegu,
  • 300 zł – uwzględniająca dwie doby hotelowe (ze śniadaniem) w pokoju jednoosobowym.

Każdy z wariantów zapewnia udział w wydarzeniach zaplanowanych w programie, dwa obiady, kawę, herbatę i poczęstunek w ramach przerw między zajęciami.

Warsztat z Carstenem Brandauem odbędzie się w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski.

Wydarzenie zostało przeniesione z dn. 25-26 lutego 2022 r.

 

Carsten Brandau – niemiecki dramatopisarz, studiował w Trewirze, Londynie i Heidelbergu germanistykę, historię i filozofię. W swoim dorobku ma sztuki dla widowni dorosłej i dziecięcej. Sztuki Brandaua były wyróżnione między innymi w konkursach organizowanych przez wiedeński Burgtheater, Autorentheatertage w hamburskim Thalia Theater oraz dwukrotnie w Deutsches Theater w Berlinie. Jest laureatem wielu nagród literackich oraz teatralnych, m.in. Nagrodę im. Braci Grimm (2017).

Dwa lata z rzędu otrzymał nagrodę w konkursie prestiżowego niemieckiego festiwalu Kinder-Stücke w Mülheim w roku 2015 za „Trójkę na głowie”, w roku 2016 za „NIEbo i dłoNIE”. W latach 2014, 2017 i w 2020 laureat stypendium „Nah-dran” przyznawanego przez Kinder- und Jugendtheaterzentrum we Frankfurcie i Deutscher Literaturfonds e.V.. „Trójka na głowie” doczekała się już kilkunastu premier w samych Niemczech. Tłumaczką tekstów na język polski jest Iwona Nowacka. Dotychczas przełożyła: „Koniec to nie my” (premiera w Teatrze Studio w reżyserii M. Libera, 2013), „Trójkę na głowie” (trzy polskie premiery w Słupsku, Będzinie i Kaliszu) oraz „NIEbo i dłoNIE” – prapremierowo zrealizowane przez Beniamina Bukowskiego w ramach Sceny Czytanej online.

Kontakt:

Na pytania związane z wydarzeniem odpowiada Aleksandra Łozowska:
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej

„Ptasilot” – premierowe czytanie online

31.05.2022

Sztuka „Ptasilot” Anah Filou w tłumaczeniu Iwony Nowackiej już od dziś dostępna w ramach projektu Scena Czytana online.

Czytaj dalej

Znamy laureatów 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

17.05.2022

Prezentujemy werdykt jury 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Czytaj dalej

„Pozwólmy działać materii tekstu!” – warsztaty dramatopisarskie z Carstenem Brandauem

13.04.2022

Zapraszamy do udziału w dwudniowych warsztatach dramatopisarskich, które poprowadzi Carsten Brandau, niemiecki autor sztuk dla widowni dorosłej oraz dziecięcej.

Czytaj dalej

Światowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży 2022

20.03.2022

Światowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży w roku 2022 obchodzimy w szczególnych okolicznościach. Obchodzimy jednak ten dzień także w cieniu wojny spowodowanej rosyjską agresją na Ukrainę.

Czytaj dalej